Kartal Belediyesi “Bicik Kanseri Farkındalık Yürüyüşü” Düzenledi

Kartal Belediyesi, Kızılay Kartal Hastanesi ve Kızılay Topluluk Merkezi işbirliği ile meme başı kanserinde er teşhisin önemine dikkat soldurmak üzere ‘Gülgûn Çığır Yürüyüşü’ düzenledi.

Her sene binlerce kadının yaşamına dünyalık olan bicik kanseri konusunda farkındalık yaratıcı etkinliğe Kartallı kadınlar balaban ilgi gösterdi. Gülgûn şapkalar ve fularlar takarak pembe güncek açan kadınlar Neyzen Tevfik Meydanı’nda buluşarak Kartal Meydanı’na akla yatkın yürüyüşe geçti. Gülgûn renkte kurdeleler ve balonlarla bezekli yoldan ilerleyen kadınlar, pembe renkli şemsiyelerini da açtı. Bu şekilde meydana vasıl topluluk hazırlanan aktiflik alanında yerini alırken, gökyüzüne de pembe balonlar bırakıldı.

1-31 teşrinievvel meme kanseri farkındalık kocaoğlan kapsamında Kartal Belediyesi Başkanı Gökhan Yüksel öncülüğünde planlı etkinlikte pembe maskeler, fularlar ve şemsiyeler haiz vatandaşlar Neyzen Tevfik Meydanı’nda buluştu. Takım eşliğine pembe renkte kurdeleler ile bezekli yoldan yürüyüşe sabık ekip ‘Pembe Iz Yürüyüşünü’ başlattı. Aralarında Kartal Belediyesi Komutan Yardımcısı Mustafa Oktay Katarakt, Kartal Belediyesi Divan Başbuğ Vekili Heyecan Keder, Kartal Belediyesi Meclis Üyesi Düş Daştan, Kartal Şehir Konseyi Başkanı Türkan Kurtulmaz ve Kartallı vatandaşların ortaklık sağladığı takım Kartal Meydanı’nda hazırlanan etkinliklere katıldı.

“8 KADINDAN 1’İ MEME KANSERİ İLE KARŞILAŞIYOR”

Kartal Meydanı’nda planlı etkinlikler kapsamında bodur bir müracaat yapan Kızılay Hususi Kartal Hastanesi Umumi Cerrahi Uzmanı Hekim Prof. Dr. Alper Cihan, meme kanseri ve erken kişileştirme konularında dirimlik bilgiler verdi. Türkiye’üstelik gelişigüzel 8 kadından birinin hayatının tıpkısı döneminde bicik kanseri ile karşılaştığını belirterek kendi kendine istikşaf ile ilişik pratik bilgiler verdi.

20 yaşında meme başı kanseri ile tanışarak etraflı tıpkı tedavi sürecinin arkası sıra hastalığı yenen Elif Darıcan üstelik yaşadıklarını anlattı. Tedavi sürecini ve erken teşhisin öneminin yanı sıra yaptığı yanlışları birlikte paylaştı.

“MEME KANSERİ, ER TEŞHİS HALİNDE ÖNLENEBİLİR”

Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Mustafa Oktay Aksu’birlikte çabucak bicik kanserinde değil, eksiksiz hastalıklarda er teşhisin makro olduğunu vurguladı. Tek hastalığın ihmale gelmemesi gerektiğini belirten Aksu, Elif Darıcan’ın 3’üncü evrede olmasına karşın sağlığına kavuşmasının çokça mefret olduğunu belirtti. Meme kanserinin er teşhisi halinde önlenebilir hastalık olduğunu vurgulayarak Kartal Belediyesi’nin bu konuda yapılan seçme çeşit farkındalık çalışmasına bindi verdiğini belirtti.

Etkinlikler kapsamında Kartal Belediyesi Başbuğ Yardımcısı Mustafa Oktay Katarakt katkılarından dünya Kızılay Özel Kartal Hastanesi genel cerrahi uzmanı Hekim Prof. Dr. Alper Dünya’a teşekkürname ederek, çiçek takdim etti. Kartal Belediyesi Divan Başkan Vekili Dinamit Endişe ise meme başı kanserini yenen Elif Darıcan’a çiçek arz etti.

Etkinlikte henüz bilahare hususi tıpkısı karavanda arzu fail vatandaşlara Meme Kanseri ile ait elle muayenenin nasıl yapılacağı gösterildi.

Share: