Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Misyon Gurur, enerjik yayında soruları yanıtladı Açıklaması

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Maksat Kurum, İlk Evim İlk İş Yerim Projesi’hangi yapılan yaklaşık 5 milyon başvurunun, 1 milyon 714 binini gençlerin oluşturduğunu bildirdi.

Vekil Gelgel, TV100’da katıldığı naklen yayın programında gündeme ilgilendiren soruları yanıtladı.

İlk Evim İlk İş Yerim Projesi kapsamındaki önceki temellerin, 25 Ekim’da nerede atılacağına ilişkin soru üstüne Gurur, “Projenin geçmiş temellerini 17 ilde atıyoruz. Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Vazıh, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak’ta 5 bin konutun temelini atıyoruz.” dedi.

Çekicilik, yekpare valiliklerden illerdeki ihtiyaçlara ilgili bilgi istediklerini, mevrut veriler çerçevesinde ülke ve ilçelerdeki sayıların belirlendiğini söyledi.

“5 milyona mail başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz”

“Projeye başvuracak gençler, taksitleri pekâlâ ödeyecek?” sorusunu yanıtlayan Kurum, “Gençlerimizin bu projeye güvenini başvuruyla alay malay görüyoruz. 5 milyona mümasil başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz. Bu oylumlu benzeri ölçü.” diye niteleyerek konuştu.

Icra Vekili Kurum, projede alternatifler olduğuna belen ederek “Gençlerimize, ‘2 bin 280 liradan başlayan taksit taksit isterseniz karı alabilirsiniz.’ diyoruz. Şayet 2 bin 280 lirayı ödeyemiyorsan arsaya başvurabilirsin. 1100 teklik, 1200 teklik taksitle 10 sene faizsiz arsa taksiti. Yani zaman hangi ödüyorsanız, 10 yıl tıpkı taksiti ödemeye bitmeme edeceksiniz. Bu çerçevede gençlerimiz, kişi gelirlerine projede hangisi uyuyorsa ona başvurabilirler.” dedi.

“‘Taksitlerimizdeki artım dahi yüzdelik 25’i geçmemelidir’ dedik”

Projedeki ödemelerin görevli maaşı artışına bakarak düzenlenecek olmasının bazı endişelere illet olduğunun belirtilmesi konusunda Çalım, şunları kaydetti:

“Bunun cevabı yaptıklarımızda haddizatında. Güzeşte yıl vazifeli maaşına kestirmece yüzdelik 80 artma geldi. Biz TOKİ’den aile almış 1 milyon 170 bin vatandaşımıza dedik kim: ‘Tığ kirada benzeri düzenleme yaptık, kira artışı yüzde 25’i geçemez. Dolayısıyla göz kira artışı yüzde 25 ise bizim taksitlerimizdeki artım birlikte yüzde 25’i geçmemelidir ve ayrımsız sene içerisinde medyun vatandaşlarımıza yüzdelik 25 artma yaptık.”

Gurur, bugüne kadar gerçekleştirilen projelerde, taksit artışlarını vatandaşların ödeyebilecekleri şartlarda belirlediklerini vurguladı.

Vekil Hava, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi Türkiye’deki göz fiyatları ve kira artışını tetikleyecek mi?” sorusuna, “Tersine bütün tersi benzeri boyut olacak.” yanıtını verdi.

“Kore ve Kıbrıs gazilerimiz dahi bu projeye başvurabilecekler”

Kore ve Kıbrıs gazilerinin projeye başvuramamalarına ait şikayetlerin hatırlatılması üstüne Hava, şunları söyledi:

“Bu temenni de haddinden fazla geldi, ilk defa sizin yayınınızda bu konuya uzaklık getirmiş olalım. Biz martir ve gazi ailelerimize yüzde 5 kontenjan ayırdık ve 250 bin konutun kısaca 12 bin 500’ü, şehit ve gazi ailelerimiz için munfasıl durumda. Mevrut istek üzerine Karı ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızla görüştük ve bu çerçevede domuzuna üstelik bire bir himmet yaptık. Evi olmayan Kore ve Kıbrıs gazilerimiz de bu projeye başvurabilecekler. Filhakika değişik şehit ve gazi ailelerimiz üstünde evi varsa dahi başvurabiliyor.”

Vekil Gurur, İlk Evim İlk İşyerim Projesi’nin bütün sektörlerde istihdamı artıracağını, yeni istihdam alanlarının oluşturulacağını söyledi.

Bu projeyle 250 sektörde mecmu 200 bin yıpranmamış istihdam alanının oluşacağını dile getiren Meram Gelgel, “Gençlerimiz, eskimemiş mühendislerimiz, mimarlarımız, teknikerlerimiz, harita mühendislerimiz bu noktada bu projelerimizde rahatlıkla çalışabilecek. Bunun dışında Bakanlığımız hem bize hem bile kapalı olduğumuz kuruluşlarımıza eskimemiş mühendisler, mimarlar almaya bitmeme edecek.” ifadelerini kullandı.

Ölçülü dirimsel grubuna ait toplumsal bölük projesi

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Hava, Türkiye’üstelik yıllık kısaca 600 bin yıpranmamış ev yapıldığını belirterek “En arzu dengesiyle ilgili. Ego burada temenni karşısında arzı artırıyorum. Şimdi itidalli gelire birlikte yapacağız. Ölçülü gelire üstelik takiben proje açıklayacağız. Dolayısıyla o 600 bin içerisinde de itidalli gelirin alabileceği şartları sağlamaya çalışacağız. Bunu bile Hazine ve Maliye Bakanlığımız ve Emlak Konut’la çalışıyoruz. Bu projeyi açıkladık kiralar ve göz fiyatları düştü, düşmeye de bitmeme edecek.” diye konuştu.

Share: