“Minik Herkül”, Paris Paralimpik Oyunları’nda İstiklal Marşı’nı dinletme azmiyle çalışıyor

Sivas’ta doğuştan destan kısalığı kâin 1 metre 25 santimetre boyundaki bedensel özürlü milli halterci Abdullah Kayapınar, Paris’te yapılacak Paralimpik Oyunları’na gösterişli tempoda hazırlanıyor.

2018’da Fransa’üstelik Avrupa ikinciliği elde eden ve 2020’bile Kolombiya’nın başkenti Bogota’da düzenlenen dünya şampiyonasında altın madalya kazanan 30 yaşındaki Kayapınar, Sivas 4 Ilkgüz Stadı’ndaki halter salonunda, Görme ve Bedenî Engelliler Milli Topluluk Antrenörü Mehmet Koçak Ahu yönetiminde antrenmanlarını sürdürüyor.

1 metre 25 santim boyu nedeniyle “Minik Herkül” adına tanınan ve 2024 yılında Paris’te düzenlenecek paralimpik oyunlarda yarışmayı hedefleyen Kayapınar, haftada 5 periyot 2’şer saat antrenmanla hazırlıklarını sürdürüyor.

Abdullah Kayapınar, AA muhabirine, 2014’te lokantada garson namına çalıştığı tam antrenörü Cömert Ahu’ın kendisini yönlendirmesiyle haltere başladığını söyledi. Dünya şampiyonu olmasının ardından olimpiyat kotası aldığını belirten Kayapınar, “2021 yılında Japonya’birlikte planlı Paralimpik Oyunları’nda idman sırasında çok yüklenmeden dolayı omuz kasımı yırtıp, tendonu parçaladım ve sakat şekilde yarıştım. Sakatlığımdan dünya aşkın ayrımsız husus yapamadım amma Türkiye’mizi gururlandırarak 5. oldum.” dedi.

Paris Paralimpik Oyunları’na iddialı hazırlandığını tamlayan Kayapınar, “Bu el olimpiyatlarda hedefim birincilik. Olimpiyatlara gitmeyi ve orada gene yarışmayı hedefliyorum. Paris’te bayrağımızı dalgalandırıp, İstiklal Marşı’mızı okutmak azmiyle çalışıyorum.” diye konuştu.

“Cep Herkülü”cavlak kendine eş alıyor

Dünya halter tarihine adını değerli harflerle yazdıran söylence sporculardan “Çökertme Herkülü” lakaplı Naim Süleymanoğlu’nu benzer aldığını dile getiren Kayapınar, şunları kaydetti:

“Naim Süleymanoğlu’nu kabul etmek nasip olmadı amma Halil Mutlu’yu gördüm. Bana öğütler vererek çalışırsam başarılı olabileceğimi söyledi. Süleymanoğlu, zorluklara ve imkansızlıklara rağmen kalburüstü ergin. Türkiye’ye geliyor ve halter onun sebebiyle daha de tanınıyor. Filmini izleyince çok gururlandım, tüylerim ürperdi. Azmediyor, çalışıyor ve sükse elde ediyor. Onu örnek aldım ve dedim ki ‘ben da onun kabil olabilirim’. Hedefim, Paris Paralimpik Oyunları’nda İstiklal Marşı’nı dinletmek.”

Kayapınar, eksiksiz engellileri spor yapmaya üstelik nida etti.

Share: