DOĞRU PARTİLİ KEŞİR: KALKINMA HEDEFİ ASLA KADINSIZ OLAMAZ

SELIM Parti Umumi Kalıp Kadın Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, “Eğer biz bir kalkınma hayali ve hedefi kuruyorsak bu yekta katiyen kaçınan. Kadınlar üretime katılmadan kaçınan. Kadınlar istihdama katılmadan olamaz. Kadınlar karar ahiz mekanizmasına katılmadan olamaz” dedi.

DÜRÜST Parti Umumi Merkezi Kadın Kolları Başkanı ve Düzce Mebus Ayşe Keşir, DÜRÜST Parti Eş Kolları Başkanlığı’nın 1,5 sene geçmiş Hakkari’den başlattığı, ‘Kadınlarla Iri Türkiye Yolun’ buluşmalarının Edirne’de gerçekleştirilen 80’inci programına katıldı. Keşir’e programda TBMM Eş Koca Okazyon Eşitliği Komisyonu (KEFEKI) Başkanı ve Edirne Mebus Fatma Aksal, Eş Kolları Teşkilat Başkanı ve Bursa Saylav Emine Güç Gözgeç, Aut İlişkiler Başkanı Fatma Ataseven, Umumi Kâtip Aslı Seren, Arge Başkanı Züleyha Karademir, Vukuf ve İletişim Teknolojileri Başkanı Dilara Sepici, Sivil Topluluk Halkla İlişkiler Başkanı Ayten Münevver, DÜRÜST Parti Edirne İl Başkanı Sarih İba ve İl Koordinatörü Fisun Kumbaracı zevcelik etti. Kentte iki ayrı izlence fail Keşir, Meriç Nehri kenarında bir tesiste sivil toplum kuruluşu temsilcisi kadınların sorunlarını dinleyip, Edirne Ticaret ve Endüstri Odası’nda (ETSO) kadınlarla buluştu.

‘100 KIZ ÇOCUĞUNDAN 49’U ARTIK ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ ALIYOR’

ETSO’dahi konuşan Keşir, kadın ve erkek müşterek balaban Türkiye’yi bina etmek amacıyla bir çok projeleri olduğunu belirterek, “Eğitim bildirme mehabetli vesile eşitliği uzlaştırıcı. Bizi hayatta hem karı koca cinsler arası, hem da içtimai yapılar beyninde eşitliği sağlayıcı yer yüce dil, eğitimde vesile eşitliğini yakalıyor oluşumuzdur. 2001 yılında yetişek çağında olup bile üniversiteye gidebilen kız çocuk oranı yüzde 13.5’ti hangi yazık kim. Kız çocuklarının elden yüzde 13.5’ine üniversite eğitimi verdiğinizde esasen okazyon eşitliğini bile sağlamamış oluyorsunuz. Çünkü patika edinmesi, yoksullukla mücadele etmesi, sağlam çokça laf eğitimde fırsat eşitliğinden geçiyor. Nokta dönemler vardı, üniversiteler iri şehirlerde kümelenmişti Anadolu’ya yayılmamıştı. Amma bugün 207 üniversitemizle bu devlet birçok oldu biliyor musunuz? Yüzde 49. Yani darülfünun çağında olan 100 kız çocuğunu 49’u artık üniversite eğitimi alıyor” dedi.

Kadınlara okazyon verildiğinde, en ferah şekilde değerlendirdiklerinin altını çizen Keşir, “KOSGEB’den faydalanan yani toptan faydalanıcıların içinde yüzde 41’i kadın. İŞKUR’un işbaşı yetişek programları var. İŞKUR’un patika edindirme kursları var. Bunlardan faydalananların de yüzde 50’den dahası karı. Patika eğitimi kurslarında yüzde 57, işbaşı terbiye programlarında yüzdelik 52. Yani tıpkısı fırsat verdiğinizde kadınlara, eğitimde, istihdamda çığır edindirmede, kadınlar bunu açlığıyla sonuna büyüklüğünde kullanıyorlar ve fırsatı arz dolgunca şekilde değerlendiriyorlar. Ülkemin kadınları bu anlamda akıbet adım faal, son evre ruhlu ve serencam adım arzulu” diye niteleyerek konuştu.

‘KALKINMA HEDEFİ KURUYORSAK, BU KATIYEN KADINSIZ OLMAYACAK’

Kadının ayrımsız zamanda ayrımsız beşeri resülmal ve kalkınmanın unsuru olduğunu birlikte sözlerine ekleyen Keşir, “Eğer tığ tıpkısı kalkınma hayali ve hedefi kuruyorsak bu bir tane asla olmayacak. Kadınlar üretime katılmadan olmayacak. Kadınlar istihdama katılmadan olamaz. Kadınlar değişmeyen ahiz mekanizmasına katılmadan kaçınan. Onun için tığ istiyoruz kim nüfusun yarısını oluşturan kadınlar, eğitim bilimi ilkin tutmak amacıyla istihdam, karar alma mekanizması, hepsine yer bir iki kabul edilebilir eşik dediğimiz yüzdelik 25’tir, yeryüzü beş altı bu oranla katılmalı. Mümkünse bunu yüzde 50 oranına çıkarmalıyız. Birkaç önce verdiğim rakamlarda görüyorsunuz kim yüzde 50’ye artık yaklaştık. Onun amacıyla ego ülkemin kadınlarına güveniyorum. Edirne’nin kadınlarına güveniyorum” ifadelerini kullandı.

‘HEDEFİMİZ KADININ GÜÇLENMESİ VE KORUNMASI’

KEFEK Başkanı, YANLIŞSIZ Fırka Edirne Milletvekili Fatma Aksal bile, serencam 20 yılda kadınların değme alanda güçlenmesi amacıyla şişman uğraş verdiklerini belirterek, “Bu sebeple yerelde ve mutluluk düzeyinde kadınlarımızın kooperatifleşmesi, örgütlenmesi ve girişimcilik ruhu ile akım etmesi, sorunların çözümünde makro tıpkısı ebat yerine karşımızda durmaktadır. Özellikle son 20 yılda avrat erkek fırsat eşitliğinin sağlanması, kadının toplumdaki konumunun güçlendirilmesi, karı haklarının korunması, anayasal ve yasalı düzende birçok reform yaptık ve zorlu çok alanda kayda ayar gelişmeler yaşadık. Birlik bu kanuncu düzenlemelerde hem kadının ve ev bireylerinin güçlendirilmesi, hem bile korunması hedeflenmektedir” dedi.

2002 yılında kadınların hareket gücüne paydaşlık olanı yüzdelik 27.9 iken bu oranın 2021 yılında yüzdelik 30.9’a yükseldiğini belirten Aksal, “Seçkin alanda etken seçim çıkararak kadınlarımızın say hayatında daha çok düz almalarını seçmek amacıyla düzenlemeler yaptık. 2002 yılında kadınların iş gücüne ortaklık oranı yüzdelik 27,9 iken bu şevket 2021 yılında yüzdelik 30,9 yükselmiştir. 11’inci Kalkınma Planı’nda hedefleri doğrultusunda 2023 yılı sonuna büyüklüğünde avrat hareket gücüne iştirak oranının yüzde 38.5, eş istihdam oranında yüzde 34’e çıkarılması hedeflenmektedir” diye konuştu.

Programın devamında, Edirne’bile öz alanında işini kurup sükse gösteren kadınlar katılımcılara deneyimlerini anlattıShare: