TÜBİTAK Başkanı Evlek, Düzce’de faaliyete başlayacak Haber Merkezinde incelemelerde bulundu

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Hasan Mandal, Düzce’de yapımına devam edilen Bilim Merkezini görüşme ederek inceleme gerçekleştirdi.

Düzce Belediyesinden yapılan açıklamaya bakarak, Şehremini Faruk Özlü ve Evlek, Fevzi Çıkarmak Mahallesi’nde daha geçmiş ahzüita yeri adına makbul, aylak durumdayken belediye yoluyla hazırlanan projeyle Malumat Merkezine Merkezine dönüştürülen alanda incelemelerde bulundu.

Mandal, Türkiye’üstelik 7. Olgun Merkezi olacak projenin 2023 yılında tamamlanması beklendiğini anlatarak, “Haber Merkezimizin atölyeleriyle işporta alanlarıyla hızlı tıpkı şekilde açılmasını istiyoruz. Burada işlik konseptine önem veriyoruz. Binanın dip katındaki mekanın atölye olarak hazırlanmasını sağlayacağız.” ifadesini kullandı.

Mandal, Veri Merkezinin 2023 yılında Türkiye’nin kullanımına hazır hale geleceğini ve üniversiteyle teşrikimesai içerisinde olacağının altını çizdi.

Düzce Şehremini Faruk Özlü ise yıl sonuna kadar atölyelerin yapımını bitirerek Bilgelik Merkezini bütün unsurlarıyla açmış olacaklarını belirtti.

Türkiye’nin 7. Bilim Merkezini yaptıklarına değinen Özlü, “Teknoparktan sonradan bilgelik bütün bütün ikinci yayın olacak. Sene sonuna kadar atölyeleri bitirmeyi hedefliyoruz. 2023 yılı bakımından Bili Merkezi hep unsurlarıyla hizmete girmiş olacak. Üzerimize sakıt görevi adına getirdik ve binamızı hazır kuzuluk getirdik. Bundan sonraki süreç TÜBİTAK tarafından yerleştirilecek olan malzemelerdir. Düzce’ye temas alanda asar kazandırıyoruz. Teknoparkımız faaliyette, demin bile Malumat Merkezi kazandırmak olmaktan bile mutluyum. Üniversitemizi üstelik sürece dahil edeceğiz. Düzce’yi bu bölgenin cazibe merkezi yapmaya kararlıyız.” açıklamasında bulundu.

Share: