Uykuluk yetmezliği teşhisi konulan genç, ayrımsız saatte bulunan organla sağlığına kavuştu

Adana Site Terbiye ve Araştırı Hastanesi’nde karaciğer yetmezliği teşhisi konulan gence, kestirmece ayrımsız saat sonraları mevcut organ Trabzon’dan hususi uçakla getirilerek nakledildi.

Hastaneden yapılan açıklamaya göre, Osmaniye’de güçlü P.D.’ye (16), Adana Kent Eğitim ve Araştırı Hastanesi’nde karaciğer yetmezliği teşhisi konuldu.

Hastane doktorlarının aktarım kararı almasının ardından P.D.’nin bilgileri Sağlık Bakanlığı Ulusal Uzuv ve Doku Nakli Eş Güdüm Sistemi’ne girildi.

Sistem yöneticileri, tahminî 1 saat sonraları Trabzon’birlikte akıl ölümü gerçekleşen ve ailesi aracılığıyla organları bağışlanan bire bir kişinin karaciğerinin P.D.’ye makul olduğunu belirledi.

Bunun konusunda Adana Site Yetişek ve Araştırı Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Süleyman Çetinkünar başkanlığındaki grup Esenlik Bakanlığına ilişkin uçakla Trabzon’a akıntı etti.

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Çetinkünar, Op. Dr. Meze Özyazıcı, Op. Dr. Adnan Akva, Op. Dr. Âlem Eflak, Dr. Basrican İnce ve gayrı operasyon ekibi, Trabzon’dan alınan karaciğeri kısaca 12 saat süren ameliyatla P.D’ye nakletti.

Ameliyattan 3 zaman sonra servise alınan P.D.’nin, buradaki tedavisi sürüyor.

“Kısa sürede makul organın bulunması milyonda benzeri belki”

organ nakli yapılan P.D. yaptığı açıklamada, kendisini çok gür hissettiğini belirterek, “Sonradan öğrendiğime bakarak 1 saatte bana akıllıca organ bulunmuş. Bu müddet organ aktarımı amacıyla mucizevi tıpkısı durummuş. Bağışı eden aileye çok teşekkürname ediyorum. Vücut boyu onlar ve kaybettikleri yakınları amacıyla dua edeceğim.” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Süleyman Çetinkünar, P.D.’yi, Trabzon’daki ailenin duyarlılığının kurtardığını belirterek, şunları kaydetti:

“Kadavradan uzuv bağışlarında, ayrımsız yandan familya yakınını kaybetmenin üzüntüsünü yaşarken, başka yandan bambaşka tıpkısı insana sahn veriyor. Ivedili aktarım ihtiyacının belirlenmesinden 1 saat bilahare uygun uykuluk bulunması, P.D. için büyük bir nasip. Bu büyüklüğünde bodur sürede akla yatkın organın bulunması, milyonda tıpkı belki diyebiliriz. Akıllıca karaciğer bulunmasaydı, hastamızı 4-5 günden fazla neşelendirmek kabil olmayacaktı. Bakanlığımızın uzuv bağışıyla ilişik kudretli organizasyonu birlikte bu şansın avlu kurtarma aracı ayrımsız unsura dönüşmesini sağladı.”???????

Share: