Ivedili uykuluk nakli kararı alınan hastaya 1 saatte makul uzuv bulundu

OSMANİYE’de karaciğer yetmezliği hastası P.D.’ye (16) otama amacıyla geldiği Adana’üstelik aktarım kararı alındıktan 1 saat sonra Trabzon’bile akla yatkın uykuluk bulundu. Keyif Bakanlığı’na ilgili uçakla Trabzon’a revan ekip eliyle alınan karaciğer, 12 saatlik operasyonla nakledildi.

Osmaniye’de güçlü ortaöğretim öğrencisi P.D., 13 Ilkgüz’de çığlık ve karın ağrısı dolayısıyla ailesi tarafından hastaneye götürüldü. Biberli düşürücü ve ağrı kesici verilerek taburcu edilen gencin şikayetleri bitmeme edince ailesi, ileri araştırı ve tedaviler üzere Adana’ya getirdi. Burada P.D.’de hepatit belirtileri gören doktorlar, yapılan tetkiklerde uykuluk yetmezliği olduğunu belirledi. Alçak bakıma alınan P.D.’nin tedavisi devam ederken, evgin karaciğer nakli kararı makbuz. Saat 22.00’de Esenlik Bakanlığı Millî Karaciğer Ihbarname Sistemi’ne zoraki nakil kararından kestirmece 1 saat sonraları bütün yöneticileri, bir ahit Trabzon’de beyin ölümü gerçekleşen ve ailesi eliyle organları bağışlanan bir kişinin karaciğerinin, P.D.’ye akıllıca olduğunu belirledi.

NAKİL AMELİYATI 12 SAAT SÜRDÜGenel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Çetinkünar başkanlığındaki kadro, Keyif Bakanlığı’na ilgilendiren uçakla Trabzon’a müracaat etmek için 19 Eylül saat 03.00’te havalandı. Trabzon’dan alınan uykuluk, sabaha cebin Adana’ya ulaştırıldı ve nakil operasyonu başlatıldı. Prof. Dr. Çetinkünar, Op.Dr. Meze Özyazıcı, Op. Dr. Adnan Sağlam, Op. Dr. Evren Eflak, Dr. Basrican İnce ile duyum yitimi uzmanları, hemşireler ve teknisyenlerden oluşan ekip, 12 saat süren benzeri ameliyatla karaciğeri P.D.’ye nakletti. Yoğun Hizmet Uzmanı Dr. Nurdan Ünlü’nün takibinde 3 zaman yoğun bakımda artan P.D., 21 Ilkgüz’de servise makbuz.’1 SAATTE BULUNMASI NAZIK ŞANS’Tedavisi devam eden hastanın durumu için hikmet veren Prof. Dr. Çetinkünar, P.D.’ye müstacel nakil ihtiyacının belirlenmesinden 1 saat sonra akıllıca karaciğer bulunmasının nazik bir nasip olduğunu vurgulayarak, “Bu kadar gücük sürede akla yatkın organın bulunması, milyonda bire bir belki diyebiliriz. Akıllıca karaciğer bulunmasaydı, hastamızı 4-5 günden fazla yaşatmak tür olmayacaktı. Bakanlığın uzuv bağışıyla ilişik liyakatli organizasyonu dahi bu şansın sahn halaskâr ayrımsız unsura dönüşmesini sağladı” diye niteleyerek konuştu. ‘ÖMÜR BOYU YAKARIŞ EDECEĞİM’

P.D. ise kendisini haddinden fazla dolgunca hissettiğini belirterek, “Sonra öğrendiğime bakarak 1 saatte bana makul uzuv bulunmuş ve bu müddet organ aktarımı üzere mucizevi aynı durummuş. Bağışı eden aileye çokça teşekkür ediyorum. Sermaye boyu onlar ve kaybettikleri yakınları için yakariş edeceğim” dedi.

Share: