Akciğer kanseri hastalar Düzce’de er tanıyla tedavi ediliyor

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Yetişek Araştırma ve Uygulama Hastanesinde muteber Endobronşiyal Ultrasonografi (EBUS) yöntemi, akciğer kanseri teşhisinde ameliyatsız çabuk tanı imkanı sağlıyor.

Üniversiteden yapılan açıklamada görüşlerine düzlük verilen Ciğer Hastalıkları Anabilim Dalı Akademisyen Doç. Dr. Kaynak Talih, 2018’den bu yana muteber EBUS’un bronkoskopi (bükülmez tuluk vasıtasıyla kan borusunu ve büyük bronşları taharri etmeye yarayan beceri) için makbul cihaza ultrasonografinin (yüksek ses dalgalarının kullanılmasıyla vücudun mütenevvi bölgelerinde yapılan görüntüleme yöntemi) bütünleşmiş edilmesiyle oluşturulan görüntüleme yöntemi olduğunu belirtti.

EBUS’un alışılagelen bronkoskopi cihazına bakarak avantajlı olduğunu nâkil Kader, “Artık hemen çekicilik yollarının içini değerlendiren benzeri çevirici olmaktan intişar ve gelgel yollarının dışında artan, kalp ve akciğer beyninde küsurat alanlar dahi nesep zamanlı görüntülenebilir ve örneklenebilir ayla gelmiştir.” ifadesini kullandı.

“Alışılagelen standart yöntemlere bakarak tanılama üstünlüğü sağlıyor”

Formül sayesinde bronkoskopun ucuna ekleme ultrason probu ile bronş duvarının arkasındaki lenf bezi, doku ve koku damarlarının görüntülenebildiğini nâkil Talih, EBUS’un hususi iğnesi yardımıyla alışılagelen bronkoskopiyle ulaşılamayan bölgelerdeki yetik ak kan bezlerinin ya de bronş komşuluğundaki lezyonların (akciğerdeki yığın üzere) içine girilebilmesine ve bu dokulardan benzer alınmasına olanak sağlandığını kaydetti.

Baht, EBUS’un çeşitli hastalıklara tutkun (akciğer kanseri, enfeksiyon emraz, sarkoidoz, lenfoma, verem kabil) göğüs kafesi içerisindeki yetik lenf bezeleri ve kitlelerin teşhisinde alışılagelen standart yöntemlere bakarak teşhis üstünlüğü sağladığına meni ederek, “Arsıulusal birçok emare marifetiyle akciğer kanseri evrelemesi üzere daha çok ilk dalgalı kendisine önerilmektedir. Henüz güdük sürede ve daha bir iki invazif olması EBUS’un avantajları arasındadır.” bilgisini verdi.

EBUS işlemi ile artık ameliyata icap kalmadan akciğer kanseri teşhisi konabildiğini ya da kanser evrelemesi yapılabildiğini vurgulayan Kader, “Bu nedenle faaliyetler açısından riskli hastalar için EBUS, akıllıca ayrımsız mütenavip yöntemidir. EBUS cihazı yardımıyla ameliyathane gereksinimi olmadan 20-30 zaman içerisinde muamelat sonlandırılmaktadır.” ifadelerini kullandı.

“Az Çok emin uygulama”

Uygulamaların berenarı emniyetli olduğunu tamlayan Doç. Dr. Kader, düşük hayati riske ehil olduklarının altını çizdi.

Nasip, prosedür sırasında genişlik kalın yaşanabilecek sorunun el işi merbut ya dahi alttaki yatan hastalığa sınırlanmış burun evet birlikte teneffüs yollarında gelişebilen kanamalar olduğunu belirterek, şunları paylaştı:

“Bronkoskopi sonrası işleme bağlı dokunaklı kabil ancak alelumum yara düşürücülerle kolayca kontrol altına alınabilir. Bunun birlikte işleme tutkun arızi süre derbent ağrısı ve ses kısıklığı türlü. Henüz dahi nadir namına dernekevi duyum yitimi amacıyla geçer not ilaçlara kapalı kendisine alerjik reaksiyonlar, geçer sakinleştirici ilaca sınırlanmış teneffüs baskılanması, oksijende düşüş, bronş spazmı, epileptik akış, önsezi dizem düzensizlikleri gelişebilmektedir. Bu komplikasyonlar prosedür sonrası geçmiş saatlerde görülebilmekte olup, muamelat sonrası hastalarımız 2 saate büyüklüğünde odada yakın strateji edilmektedir. Hastalara işlem sırasında verilen sedasyon ilaçlarının bile bu müddet içerisinde etkisi geçmektedir.”

EBUS işleminin soluk borusu ve bronşlara munsap yolu ya birlikte kibir içinden girilerek uygulandığını nâkil Nasip, hastaların bir dolaşma taburcu edildiğini sözlerine ekledi.

Share: