İlay Aksoy: Suriyeliler, Kendilerine Reçete ile Ücretsiz Verilen Süt Kuzusu Mamalarını Atlama Beygiri Çiftliklerine ve Maddesel Ağırlık Çeken Türkiye Vatandaşlarına…

YİĞİT KAZBEK

Demokrat Tümen Genel Başbuğ Yardımcısı İlay Aksoy’un Şanlıurfa’birlikte mülakat ettiği tıpkısı at çiftliğinin görevlisi, atların yemine katıkları bebek mamalarını Suriyelilerden satın aldıkları belirterek, “Suriyeliler bizimle irtibata geçiyor, ‘Bizde süt var, size lazımsa verebiliriz’ diyorlar. Buradaki çiftliklerin çoğu süt kuzusu mamalarını Suriyelilerden alıyor” diye konuştu. Aksoy ise Suriyelilerin kendilerine çare ile ücretsiz verilen süt kuzusu mamalarını atlama beygiri çiftliklerine ve maddesel sarp çeken Türk vatandaşlarına sattığını belirterek, “İçler acısı tıpkı uzanım. Suriyelilere mehabet hastanelerinden aldıkları çıkar yol ile eczanelerden ücretsiz verilen sağlamlaştırma gıdaları yurttaşlarımız, Suriyelilerden satın almak zorunda kalıyor” dedi.

Demokrat Parti’nin barhana ve içtimai politikalardan sorumlu Genel Başbuğ Yardımcısı İlay Aksoy, Şanlıurfa’daki bire bir beygir çiftliğini 7 Ekim’de konuşma etti. Aksoy, ziyarete ilişkin benzeri videoyu bugün basınla paylaştı. Aksoy’un kardeş kardeş ettiği kom görevlisi, atların yemine bebek maması kattıklarını ve bu mamaları Suriyelilerden satın aldıkları belirterek şöyle konuştu:

“Suriyeliler bizimle irtibata geçiyor, ‘Bizde benzen var, size lazımsa verebiliriz’ diyorlar. Buradaki çiftliklerin çoğu çağa mamalarını Suriyelilerden alıyor. İçinde 12 şişe olan tıpkı koliyi 60 TL’ye satın alıyoruz.”

SURİYELİLERE ILAÇ İLE ÜCRETSİZ VERİLEN TAKVİYE GIDALARI YURTTAŞLARIMIZ, SURİYELİLERDEN SATIN KABUL ETMEK ZORUNDA KALIYOR”

İlay Aksoy, konuya ilgili ZÜMRÜDÜANKA Bili Ajansı’na yaptığı açıklamada, “İçler acısı benzeri nitelik. Suriyelilere cesamet hastanelerinden aldıkları tılsım ile eczanelerden ücretsiz sunulan tahkim gıdaları yurttaşlarımız, Suriyelilerden satın almak zorunda kalıyor. Suriyeliler sadece beygir çiftliklerine değil, bu ücretsiz mamaları Türkiye vatandaşlarına birlikte satıyor. Iktisadi kriz bu noktaya geldi” dedi.

ŞANLURFA, YER ÇOKÇA SURİYELİNİN YAŞADIĞI 3. İL

Göç İdaresi Başkanlığı’nın 8 Ilkgüz tarihinde açıkladığı sonuç verilere bakarak; Suriyelilerin arz ağırbaşlı yaşadığı iller sırasıyla İstanbul, Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay, Adana, Mersin, Bursa, İzmir, Konya ve Ankara. On ilde hep 2 milyon 830 bin 751 Suriyeli yaşarken geriye mütezayit 824 bin 738 Suriyeli 71 farklı şehre yılgın durumda.

Türkiye’de yeryüzü aşkın Suriyelinin yaşadığı kent adına 551 bin 198 kişiyle İstanbul öne çıkarken bu kenti Suriye’ye sınırı bulunan Gaziantep 465 bin 756 gönül ve Şanlıurfa da 383 bin 720 kişiyle strateji ediyor.

Share: