Mersin haberi | Bakan Yanık, Mersin Ağacı Yatısız Bakım ve Aktif Hayat Merkezinin açılışına katıldı

Familya ve Içtimai Hizmetler Bakanı Deniz Yanık, Türkiye’nin, büyüklerinden aldığı nasihatlerle geleceğine taraf vermeye, çalışmaya ve üretmeye devam edeceğini belirtti.

Nazır Kederli, Mersin Ağacı Otizm Yatısız Hizmet Rehabilitasyon ve Familya Müzakere Merkezini konuşma etti.

Eğitim gören kollar ve aileleriyle kardeş kardeş eden Kederli, gösterilerini izlediği çocuklara armağan dağıttı.

Izdıraplı, sonrasında Mezitli ilçesinde yapımı tamamlanan Yatısız Hizmet ve Aktif Dirim Merkezinin küşat törenine katıldı.

Buradaki konuşmasında dünyada doğurganlık hızının düştüğünü ve yaşam süresinin uzadığını dile getiren Üzüntülü, insan yaşlanmasının büyük tıpkısı ruzname olduğunu söyledi.

Izdıraplı, Türkiye’birlikte 2021 sonu itibarıyla 65 yaş ve cisim nüfusun oranının yüzde 9,7’e ulaştığına aksan yaparak, “Nefer projeksiyonuna baktığımızda 2050’e geldiğimizde toplumumuzda temas 5 kişiden biri 65 yaş ve üzerine ulaşacağı ön görülüyor. Yaşanan değişim ve dönüşümler bizleri bakir politikalar üretmeye, bakım politikaları geliştirmeye tutkun kılıyor. Buğulu nüfusun artması, hizmet hizmetlerinde yetenek ve bereket artışını gerektiriyor. Toplumsal bakım ağlarımızı çalışkan ve fonksiyonel aynı şekilde tahvil zorunluluğumuzsa kaçınılmaz bir çözme almış durumda.” diyerek konuştu.

Içtimai hizmetler alanında sükse oranı yüksek ayrımsız proses yürüttüklerini rapor eden Acılı, kuruluşlarda bakıma ihtiyacı olan yaşlılara tafsilatlı sürekli bakım hizmeti, kendi evinde yaşamını seyretmek isteyenler amacıyla üstelik evde hizmet, gündüzlü bakım hizmeti ve keyif hizmeti desteği kadar farklı seçenekler sunduklarını belirtti.

Huzurevleri ve bakım merkezlerinde 27 binden aşkın vatandaşa hizmet veriliyor

Vekil Acılı, tamlık sosyal politikaların odağında ailenin vadi aldığına dikkati çekerek, ” Çocuk, kadın, engelli, buğulu veya toplumsal yardıma gerekseme duyan vatandaşlarımızın şartları şayet ailelerinin beraberinde kalmaya müsaitse, hizmetimizi aileyi desteklemeye dönük kendisine üretiyoruz. 500 bini fazla özürlü ve yaşlı vatandaşımızın ailelerine evde hizmet ödemesi yapıyoruz.” dedi.

Ailesinin yanı sıra bakım vermenin olabilir olmadığı yaşlıların yapı bakımına alındığını yineleyen Izdıraplı, “Türkiye’nin dört bir yanına münteşir huzurevlerimiz, buğulu bakım ve rehabilitasyon merkezlerimiz ve buğulu yaşam evlerimizle büyüklerimize bakım veriyoruz. Zaman itibarıyla kestirmece 37 bin kapasiteli 449 yaşlılar yurdu ile nemli hizmet ve rehabilitasyon merkezimizde kısaca 27 bini aşkın büyüğümüze bakım veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

“6 tayyareci Nehari Hizmet ve Çalışkan Dirim Merkezi kuracağız”

Sülale ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Üzüntülü, yaşlıların toplumsal ilişkilerini zenginleştirerek yaşam kalitelerini arttırmak amacıyla “Gündüzlü Bakım ve Faal Dirim Merkezleri Modeli”ni yaygınlaştırmayı hedeflediklerini, modelin geleneksel ev yapısının korunmasını bile destekleyeceğini söyledi.

Avrupa Birliği hareket birliğiyle “Türkiye’deki Mülteciler İçin Finansal Müzaheret Programı” kapsamında “Bildirme Kırılgan Gruptaki Türk Vatandaşları ile Eğreti Esirgeme ve Arsıulusal Esirgeme Altındaki Kişilerin Sosyal Hizmetlere Erişiminin Arttırılması Projesi”ni (SOHEP) başlattıklarını tamlayan Izdıraplı, şöyle bitmeme etti:

“Bu projeyle çocuk, eş, engelli ve buğulanmış erat başta girmek üzere hem Türk vatandaşlarına hem bile arızi ve uluslararası dulda altındaki bireylere yönelik apotr ve engelleyici hizmetlerin iyileştirilmesini amaçlıyoruz. Bu proje kapsamında, Adana, Mersin, Hatay, Şanlıurfa, Bursa ve Osmaniye illerimizde vatandaşlarımıza ve arızi koruma altındaki bireylere bakım veren 6 tayyareci Gündüzlü Hizmet ve Faal Dirim Merkezi kuracağız. Bu merkezler tarafından yaşlılarımıza günce bakım, meşveret, tesanüt, rehabilitasyon hizmetleri ile evde hizmet desteğini dahi ayrıca sunmuş olacağız. Mersin’bile alelhusus sığınmacı misafirlerimizin yoğunluğunu dikkate aldığımızda bu merkezimizin dahi inşallah burada çok güzel hizmetlere vesile olacağını beklenti ediyoruz. Nehari Bakım ve Deli Dolu Dirim Merkezi ile hedefimiz, yaşlılarımızın ve ailelerinin ihtiyaç ve taleplerine akla yatkın, kaliteli ve ücretsiz hizmet arz etmek. Proje kapsamında hayata geçirilen Nehari Bakım ve Çalışkan Dirim Merkezleri’nin, bakanlığımızın sürdürülebilir ana bakım birimlerinden birisi olmasını planlıyor ve bu amaca yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Yanık, Gündüzlü Hizmet ve Aktif Hayat Merkezi’nin önceki örneğini Mersin’üstelik açıyor olmaktan mutluluk duyduklarını tabir ederek, “Bizler deneyimli yaşlılarımızın duasıyla ayakta duran, onların gölgesinde dinlenen, büyüklerinden aldığı nasihatlerle geleceğine yön veren, çalışan, üreten aynı Türkiye olmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Sazak Valisi Mehabetli Hamza Güreşçi birlikte yatırımların, vatandaşların hayat standartlarını yükseltmek üzere yapıldığını vurgulayarak, “Şu dakika itibariyle ilimiz genelinde 650 proje devam etmekte. Bunların bile finansal değeri 63 milyar liralık civarında. Bunlar içerisinde olan ve zaman açılışı yapılan hakeza manalı hizmetlere, vatandaşlarımız eliyle ayrı bir derece atfediliyor.” dedi.

Konuşmaların arkası sıra Nazır Acılı, Ilbay Güreşçi ve özge ilgililer açılışını yaptıkları merkezde incelemelerde bulundu.

Share: