Icra Vekili Üzüntülü: “2050 yılında değme 5 kişiden birinin 65 yaş ve beden olacağı öngörülüyor”

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Bahir Üzüntülü, Türkiye’de 2021 yılı sonu itibarıyla 65 gözyaşı ve eğin şahsiyet oranının yüzde 9.7’ye ulaştığını belirterek, “Nüfus projeksiyonlarına bakarak 2050 yılına geldiğimizde toplumumuzda herhangi bir 5 kişiden birinin 65 yaş ve vücut olacağı öngörülüyor. Yaşanan bu değiş ve dönüşümler, bizleri yeni politikalar üretmeye, bakım modelleri geliştirmeye sınırlanmış kılıyor. Buğulu nüfusun artması, hizmet hizmetlerinde sığa ve ongunluk artışını gerektiriyor” dedi.

Icra Vekili Yoğunluk Yanık, Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde hizmet verecek olan suret Mezitli ilçesindeki Mersin Yatısız Hizmet ve Aktif Hayat Merkezi’nin açım törenine katıldı. Bakan Kederli törende yaptığı konuşmada, mecmu dünyada özlük yapısının değişim gösterdiğini, doğurganlık hızı düşerken, hayat süresinin uzadığını kaydetti. Özellikle kaslı ülkelerde ihtiyarlama hızının bundan sonra arttığını vurgulayan Icra Vekili Izdıraplı, dolayısıyla nüfusun yaşlanmasına müteveccih cesim bir gündem maddesinin önlerinde olduğunu söyledi.

“2050 yılında seçme 5 kişiden birinin 65 yaş ve eğin olacağı öngörülüyor”

Türkiye’bile 2021 yılı sonu bakımından 65 yaş ve eğin isim oranının yüzde 9.7’ye ulaştığını kaydeden Vekil Üzüntülü, “Bir eksantrik deyişle seçkin 10 vatandaşımızdan birisi 65 yaş üzerinde demektir. Kişi projeksiyonlarına bakarak 2050 yılına geldiğimizde ise toplumumuzda temas 5 kişiden birinin 65 gözyaşı ve vücut olacağı öngörülüyor. Yaşanan bu değişim ve dönüşümler, bizleri yıpranmamış politikalar üretmeye, bakım modelleri geliştirmeye sınırlı kılıyor. Buğulu nüfusun artması, bakım hizmetlerinde kapasite ve çoğalma artışını gerektiriyor. Toplumsal hizmet ağlarımızı çalışkan ve işlevsel benzeri şekilde dönüştürme zorunluluğu mübrem aynı hal alıyor” diyerek konuştu.

“Politikalarımızın odağına seçme ahit aileyi alıyoruz”

Familya ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kendisine, sosyal hizmetler alanında birçok ibdai bakım modeliyle sükse oranı faziletli benzeri proses yürüttüklerini dile getiren Vekil Üzüntülü, “Tamam faaliyetlerimizde yaşlanma sürecine yönelik totaliter bir yöntem oluşturmayı ve hizmet sunumunda bulunmayı önceliyoruz. Yaşlılarımıza yönelik verdiğimiz hizmetlerde bizim anne yaklaşımımız, büyüklerimizin aileleri ve yakınlarıyla alay malay, bulundukları içtimai çevrede, aktif ve dimdik benzeri şekilde yaşamlarını sürdürmeleridir. Politikalarımızın odağına rastgele antlaşma aileyi alıyoruz. Bu doğrultuda takip belirliyor, toplumsal bakım uygulamalarımızı bu anlayışla geliştiriyor ve sunuyoruz. Bünye bakımı ihtiyacı olan yaşlılarımız için tafsilatlı kesiksiz hizmet hizmeti, özlük evinde yaşamını daim olmak isteyenler amacıyla evde bakım, gündüzlü hizmet hizmeti ve afiyet hizmeti desteği gibi mütenevvi hizmetler veriyoruz. Toplumun rastgele bireyi kabil yaşlılarımızın dahi ferdî hareket alanını genişletmek üzere çalışıyoruz. Bu anlamda yaşlılarımızın ihtiyaçlarının çeşitliliğini, özgünlüğünü ve farklılığını ayn önünde bulunduruyoruz. Etkili ve sağlıklı ihtiyarlama bakışını destekleyecek kapsayıcı hizmetler geliştiriyoruz. Büyüklerimizin ve ailelerinin ihtiyaçları doğrultusunda, durumlarına makul bakım modellerinden faydalanmalarını sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“500 bini çok sakat ve buğulu vatandaşımızın ailelerine evde hizmet ödemesi yapıyoruz”

Eksiksiz hizmetlerde aileyi ve familya birlikteliğini öncelediklerini sıkça vurguladığını hatırlatan Bakan Üzüntülü, bunun ne almak ve elbet uyguladıklarını ise şöyle açıkladı: “Bu soruya şu şekilde cevap vermek istiyorum. Yavru, avrat, engelli, buğulu yahut içtimai yardıma gerekseme duyan vatandaşlarımızın şartları şayet ailesinin yanı sıra kalmaya müsaitse, hizmetimizi, aileyi desteklemeye dönük üretiyoruz. 500 bini çok mânialı ve buğulu vatandaşımızın ailelerine evde bakım ödemesi yapıyoruz. Benzeri bambaşka hizmetimiz ise nemli destek programlarıdır. Kişi arı bakımını yapabilecek durumda olan büyüklerimize evinde, toplumsal çevresi içerisinde hayatını idame ettiriyor. Tığ onların günlük hayatlarını idame ettirecek hizmeti sağlıyoruz. Ancak kâh durumlarda eş yanı sıra bakım çevirmek türlü olmuyor. Hakeza durumlarda büyüklerimizi yapılış bakımına alıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanına münteşir huzurevlerimiz, buğulu bakım ve iyileştirme merkezlerimiz ve nemli hayat evlerimiz ile büyüklerimize bakım veriyoruz. Zaman itibarıyla yaklaşık 37 bin kapasiteli 449 huzurevi ile Nemli Hizmet ve Rehabilitasyon Merkezi’nde kısaca 27 bini çok büyüğümüze hizmet veriyoruz. Bir dahi bugün burada hizmete açacağımız merkezimiz kabilinden familya ve yapı bakımı ortada geliştirdiğimiz modellerle hem bakım alan vatandaşlarımıza hem dahi ailelerimize bindi oluyoruz. Bakanlığımıza bağlı gündüzlü merkezlerde verilen hizmetlerle hayatına dokunduğumuz yaşlılarımızın sayısını artırmayı önemsiyoruz.”

“Gündüzlü Bakım ve Etkin Dirim Merkezleri modelini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz”

TÜİK eliyle 2021 yılında gerçekleştirilen ‘hayat memnuniyeti’ araştırması sonuçlarına bakarak, yaşlıların yüzde 64’ünün arz cesim bahtiyarlık kaynaklarının aileleri olduğunu ifade ettiklerini söyleyen Bakan Üzüntülü, “Yeniden yapılan araştırmalar gösteriyor kim, yaşlılarımız hayatlarını bulundukları ortamda sürmek istiyor. Dolayısıyla gelgel bakımının yanı sıra güneş hizmet hizmetlerini üstelik tıpkısı bir adına haddinden fazla makro buluyoruz. Evde boydak işlek yahut yaşamını ailesi ve akrabaları ile sürdüren dimdik yaşlılarımızın ihtiyaçlarını gözeterek onların yaşamlarını kolaylaştırmayı amaçlıyoruz. Zat imkanları ile karşılamakta baskı çektikleri konularda onlara apotr namına günlük yaşam faaliyetlerine destek sunuyoruz. Büyüklerimizin içtimai ilişkilerini zenginleştirerek hayat kalitelerini tezyit etmek ve bilcümle bunlarla gelişigüzel, bakıma gerekseme duyan yaşlılarımıza güneş hizmet hizmeti arz etmek üzere ‘Nehari Bakım ve Çalışkan Yaşam Merkezleri’ modelini yaygınlaştırmayı alelhusus hedefliyoruz. Bu misil ile geleneksel aile yapısının korunmasına balaban benzeri bindi sağlayacaktır, buna inanıyoruz. Büyüklerimizi sosyal çevrelerinden koparmadan, ailelerinin birlikte toplumsal hayata aktif katılımlarını sağlamış olacağız. Psikososyal açıdan elan metin olmaları ile kurumsal bakıma olan ihtiyacın azaltılarak ailelerin da istihdama katılımlarının kolaylaştırmış olacağız. Evde hizmet ve kurumsal bakım beyninde güreşçi köprüsü görevi gören tarih merkezleri ve hizmetlerini, kalifiye ve kombinasyon tıpkısı şekilde sürdürülebilir kılmaya alelhusus özen gösteriyoruz. Bu kapsamda, halihazırda 37 gün hizmet sunan kuruluşumuzda 538 yaşlımıza canlı yerine zaman bakım hizmetlerimizi ulaştırıyoruz.”

“6 nüsha uçman Nehari Bakım ve Hareketli Dirim Merkezi kuracağız”

İhtiyaca bakarak şekillenen ayrımlı projeleri vatandaşlara ulaştırmaya bitmeme ettiklerini belirten Nazır Kederli, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu çerçevede Bakanlığımız ve Avrupa Birliği teşrikimesai ile ‘Türkiye’deki Mülteciler İçin Mali Yardım Programı’ (FRIT 2) kapsamında ‘En Kırılgan Gruptaki Türk Vatandaşları ile Eğreti Himaye ve Uluslararası Siper Altındaki Kişilerin Içtimai Hizmetlere Erişiminin Arttırılması Projesi’ni (SOHEP) başlattık. Bu proje ile yavru, avrat, mânialı ve buğulu efrat başta kalkışmak amacıyla hem Türk vatandaşlarına hem da arızi ve arsıulusal himaye altındaki bireylere yönelik koruyucu ve engelleyici hizmetlerin iyileştirilmesini amaçlıyoruz. Proje çerçevesinde Adana, Mersin Ağacı, Hatay, Şanlıurfa, Bursa ve Osmaniye’üstelik vatandaşlarımıza ve eğreti koruma altındaki bireylere hizmet veren 6 sayı uçman Yatısız Bakım ve Çalışkan Yaşam Merkezi kuracağız. Bu merkezler vasıtası ile yaşlılarımıza günlük hizmet hizmetleri, enformasyon, el birliği, iyileştirme hizmetleri ile evde hizmet desteğini sunmuş olacağız. Mersin’birlikte alelhusus mülteci misafirlerimizin yoğunluğunu dikkate aldığımızda bu merkezimizin burada çok iyice hizmetlere araç olacağını beklenti ediyoruz. Gündüzlü Hizmet ve Etken Yaşam Merkezi ile hedefimiz yaşlılarımızın ve ailelerinin ihtiyaç ve taleplerine akla yatkın hizmetleri birinci sınıf ve ücretsiz namına sunmak. Proje kapsamında hayata geçirilen Nehari Hizmet ve Canlı Yaşam Merkezlerinin, Bakanlığımızın sürdürülebilir asıl bakım birimlerinden biri olmasını planlıyor ve bu amaca yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Merkezleri ve merkezlerin içerisinde açılacak olan ‘Beceri Atölyeleri’ni, murat grubun erişilebilirliğini ve fiziki ihtiyaçlarını gözönünde bulundurarak tasarladıklarının altını çizen Vekil Kederli, “Merkezlerde yer alan bu atölyelerde yaşlılarımızın becerilerini geliştirerek, kendilerini ve çevreleriyle uyumlarını güçlendirecek tıpkı yassı sağlamayı hedefliyoruz. Değişik taraftan, yaşlı bireylerin sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerini ağırşak, işporta, gösteri kadar etkinliklerle sunmaları üzere organizasyonlar düzenlenmeyi planlıyoruz. Proje kapsamında ayrıca, yaşlılarımızın nitelikli toplumsal hizmete erişimlerinin artmasını hedefliyor, çabucak günümüzün değil, geleceğe yönelik ihtiyaçların karşılanmasını da önemli buluyoruz. Bugün bu proje kapsamında ilkini hayata geçirdiğimiz Gündüzlü Hizmet ve Çalışkan Hayat Merkezi’nin geçmiş örneğini Mersin Ağacı’dahi açıyor olmaktan mutluluk duyuyorum. Bizler deneyimli yaşlılarının duası ile ayakta duran, onların gölgesinde dinlenen, büyüklerinden aldığı nasihatlerle geleceğine yan veren, çalışan, üreten benzeri Türkiye olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Vekil Kederli, Sazak’da Bakanlığa sınırlı 3 huzurevinde 188 vatandaşa hizmet hizmeti verildiğini rapor ederek, “Gine Bakanlığımıza sınırlanmış 1 Hizmet ve Rehabilitasyon Merkezimizde 103 engelli vatandaşımıza bakım sunuyoruz. Bu merkezde tıpkısı zamanda güneş hizmet hizmeti bile vereceğiz. Ruhsatlandırılması, finansmanı ve denetimi Bakanlığımız eliyle sağlanan 9 Özel Hizmet ve Iyileştirme Merkezinden ise 796 sakat vatandaşımız hizmet hizmeti alıyor. Antrparantez Sazak’birlikte 17 bin 359 vatandaşımıza evde bakım yardımı ödemesi yapıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Sazak Valisi Mürtefi Hamza Güreşçi bile yaptığı konuşmada, bu kabil kurumların devletin, sunu çok yararlı dua aldığı yerler olduğunu söyledi. Ocak ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Su Yanık, konuşmaların arkası sıra açılışını yapılan Mersin Yatısız Hizmet ve Faal Yaşam Merkezi’nde incelemelerde bulunarak, burada bakım düz yaşlılarla tıpkı araya geldi, atölye çalışmalarını izledi. – MERSİN

Share: