Hakkari haberi… Sürgünden 62 yıl bilahare ağababa toprağı Hakkari’ye geldi

Hakkari’de 1960 yılında babası eski İl Nefer Müdürü İhsan Kaya ile sürgüne revan Yararlı Kaya, aradan geçen 62 sene sonraları dede toprağı Hakkari’yi konuşma etti.

1960 yılında gerçekleşen darbede babası İl Kişi Müdürü İhsan Kayaç ile sürgüne revan Yararlı Kaya, aradan 62 sene sonra dede toprağı Hakkari’ye geldi. Babasıyla Denizli iline sürgüne giderken daha 8 yaşında olan Yararlı Kayaç, kentte hayatiyetli akrabaları ile özlenti giderdikten sonra atalarına ilgili Vadi Medresesi ve ocak mezarlıklarını ülfet ederek yakarış etti.

1960 darbesinde vehleten aynı kararla merhum babası İhsan Kaya, Zeki Demir, Mehmet Vahim ve amcası Çukurca Kaymakamı Mehmet Abbasigil ile aynı şita günü memleketlerinden cımbar edildiklerini anımsatan Nafi Kaya, yaşadıkları zorlukları şu şekilde anlattı.

“O dönem meşbu ve otobüste namevcut. Ancak merhum Salih Güzel’in mazot kamyonu vardı. Eşyalarımızı o kamyonda gaz bidonlarının üzerine yükleyerek memleketten çıktık. Batman’a gittik. Oradan Denizli’ye gittik. Denizli’de 3 yıl kaldıktan sonra Tunceli’ye nakil olduk. 2 sene sonra Antalya’ya tayin oldu. Orada ise 7 sene kaldık. Elan sonradan tayinimiz Hatay’a çıktı. Orada dahi 3 sene kaldık. en üst nakil Burdur’a artık. Daha Çok babam yaşlanmıştı. Zor olana kadar bile bu illerde nefer müdürü namına bakım yaptı. Babam çok anaç biriydi. İnanılmaz bire bir umum yazısı vardı. Hep yazısına hayran kalırdı. Kendisi Şeyh Muhammed Çın Efendinin damadıydı. Babam bundan 6 yıl önce 105 yaşında ebedî uyku etti. Tanrı yağmur eylesin” dedi.

Antalya’da cıvıl cıvıl Kaya, Antalya’üstelik evlendiğini ve orada askere gidip geldiğini belirterek, “Askerden bilahare Türk Çekicilik Yollarında çalıştım. Şu dakika emekliyim. İş yoğunluğu ve rahatsızlıklardan âlem Hakkari’ye gelemedim. 62 sene aradan sonra Hakkari’ye gelerek akrabalarımı ülfet ettim. Medreselerimizi ve mezarlıklarımızı gezdim. Tabi tığ buradan ayrıldığımızda medreselerimiz bozma olmuştu. Şehir tamamen toprak evlerle doluydu. Ama deminden apartmanlarla dolu benzeri kent görüyorum. Üniversitemiz sebebiyle medreselerimiz restore edilmiş. Mezarlıklarımız ve tarihi mekanlarımız koruma altına alınmış. Ama gördüğüm kadarıyla bu yeterli değil. Mezarlıklarımız bakılmamış mevdu. Buna üzüldüm. Buna belediyemizin ve valimizin halk atması gerektiğini düşünüyorum” diyerek konuştu.

Kentte zinde kuzeni Kemal Kaya’nın eşlik ettiği Nafi Kayaç, en son dedesi Şeyh Muhammed Tamam Efendinin mezarını da musahabe ederek yakarış etti. – HAKKARİ

Share: