Kovid-19 zımnında dolaşma yetisini kaybeden hastalanmış 8 ay sonradan etap attı

İzmir’üstelik, Kovid-19 zımnında 25 gün entübe edildikten bilahare gönül dönen, bu süreçte yürüme yetisini dahi kaybeden 45 yaşındaki Remzi Karaman, hikmet tedavi ve iyileştirme tedavisiyle yeniden hamle atmaya başladı.

Buca’dahi işlek 2 bala babası inşaat işçisi Karaman, güzeşte ocakta eklem ağrıları ve nefes darlığı şikayetiyle İzmir Demokratlık Üniversitesi Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırı Hastanesine kaldırıldı.

Testi pozitif çıkan Karaman, içki almakta külfet çekince Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Suat Seren Sine Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırı Hastanesine irsal edildi.

Kovid-19 ağır hizmet servisine alınan rahatsız, entübe edildi. 25 periyot bilahare uyandırılan Karaman, 45 çevrim süresince yoğun hizmet servisinde tedavi gördü.

90 kilogram adına girdiği pahal hizmet servisinden 45 kilogram yerine çıkan Karaman, adale yapısında yaşadığı teessürat dolayısıyla yürüyememeye başladı.

Evde teneffüs egzersizleri ve kaslarının gelişmesini sağlayıcı hikmet tedavi hareketlerini fail Karaman, haziran-ağustos döneminde hastanede fizik tedavi ve rehabilitasyon servisinde kaldı.

Yaklaşık 3 kamer sonra yeniden taburcu edilen Karaman, bu kez evine yürüyerek gitti.

“Telkih olmadığım üzere pişmanım”

Remzi Karaman, AA muhabirine, Kovid-19 dolayısıyla haddinden fazla yumruk eyyam yaşadığını, kaslarında yaşanan sıskalık nedeniyle dolaşma yetisini kaybettiği amacıyla çok üzüldüğünü söyledi.

Pahal bakımın sürecinin çokça tahakküm geçtiğini anlatan Karaman, “Filhakika 3 haftadan aşkın entübe edildim. Yanımdaki insanların ölmesi beni çokça etkiledi. Eklem rahatsızlıklarından âlem hareket edemiyordum. Ağırbaşlı bakımdayken kafam aut tek yerim oynamıyordu. Sunu çok üstelik tıpkısı daha yürüyememe korkusu beni çokça etkiledi. Ancak hikmet otama doktorlarının talimatlarına uyarak yavaş yavaş yürümeye başladım.” diyerek konuştu.

Yürümeye başladıktan sonradan 60 kiloya büyüklüğünde çıktığını tamlayan Karaman, aşılama olmadığı için nedamet yaşadığını, Kovid-19’un hafife alınmaması gerektiğini dile getirdi.

Döş Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hayal Doğan Mecnunca da hastalarına fizik tedavinin birlikte akciğeri pekitmek için solunum egzersizleri de uyguladıklarını aktardı.

Hastanın kendilerine başvurduğunda çağ darlığının çokça tehlikeli boyutlarda olduğunu vurgulayan Delicesine, “Kollarda bati fonksiyon ve kas kuvveti kaybı vardı. Hastamızı alıştırma programına aldık. Uyguladığımız solunum egzersizleri ve tedaviler sonucunda soluk darlığı azaldı, bilahare yürüme sorunları giderildi. Kol ve fut kaslarındaki bukağılık yerine geldi.” ifadelerini kullandı.

Kovid-19 Aheste Bakım Servisinde işyar Doç. Dr. Korkunç Ediboğlu da Karaman’ın uygulanan tedavilerin peşi sıra sağlığına kavuştuğunu kaydetti.

Hastanın akciğerlerinden çokça okkalı bire bir ekliptik olduğuna işaret fail Ediboğlu, “Yavaş bakım servisindeki esas hedef hastayı hayatta ağrımak ve hayati fonksiyonlarını yaşamak. Hastamızın ağırbaşlı bakımdan çıktığı üzere çok mutluyuz. Hastamız elan sonradan geçici ve hikmet tedavi ve iyileştirme süreci oldu. Onu yürürken yok etmek bizi bahtiyar etti.” dedi.

Share: