Eskişehir haberleri… Eskişehir’in tekellüm güneşi mikrofon mahmul çantasını yanından ayırmıyor

Eskişehir’in konferans güneşi mikrofon dolu çantasını yanından ayırmıyor

Sokaklarda eskittiği mikrofonlardan derlem yaptı

ESKİŞEHİR – Eskişehir sokaklarında söylediği şarkılar ile tanınan Alı Heves Işık, yanından ayırmadığı çantasını mikrofonlarla doldurup, rastgele mikrofonla ayrımlı kıvılcım söyleyerek vatandaşların ilgisini çekiyor.

Ömrü müzikle sabık Şanlı Emir Işık, tafsilatlı yıllardır Eskişehir sokaklarında Türk Musahabe Müziği söyleyerek geçimini sağlıyor. Eskişehir’in müzakere güneşi olarak tanınan Işık, sesinin Bezenmiş Senar ve Bülent Ersoy’a benzemesiyle ilgi çekiyor. Kentin en hayatiyetli caddelerde sanatını icra eden Işık, sesi ve renkli giyimiyle eğlenceli mikrofonları ile vatandaşların ilgisini çekmeyi başarıyor. Temas mikrofonda ayrımlı parçalar olduğunu ifade fail sanat güneşi Işık, mütenevvi mikrofonlar ile doldurduğu çantasını yanından ayırmıyor. her an sahneye çıkmaya hazır olan Işık, sokaklarda eskittiği 40 kadar mikrofonu evinde saklıyor. Yıllardır ona haremlik fail mikrofonları biriktiren nutuk güneşi, hatıralarla komple bir koleksiyona ehil olduğunu belirtti.

“Bozulanları emekliye ayırıyorum”

Çocukluğundan beri müzikle iç içe olduğunu belirten Işık, sanatını seçme dolaşma insanlarla buluşturabildiği amacıyla mutlu olduğundan bahsetti. İşini yaparken daima yanında olan mikrofonlarına gözü kabilinden icra vekili Eskişehir’in nutuk güneşi, “1975’de müziğe başladım, 10 yıl düğün salonlarında çalıştım. Sonradan 1979’birlikte Tunceli’ye çeri namına gittim. Oranın birlikte assolisti oldum, şarkılarımı söylemeye bitmeme ettim. Bilcümle müzikle yaşadım, elan sonradan Eskişehir’de çalışmaya bitmeme ettim. Kısaca 6-7 sene önce sokaklarda yol söylemeye başladım. Yanımda temas devir sunu bir iki 8 pare mikrofon oluyor. Mikrofonların şarjı çok dayanmıyor, akşamdan şarjlarını doldurup sonsuz berkitme yapıyorum. 40’a mail mikrofonum var, çoğu bozuldu. Bu mikrofonların rastgele birinde ayrımlı farklı müzikler aylı. Birinin şarjı bitince, başka müziğe geçiyoruz. Camdan yapılmış billur mikrofonum var. Bilinen eski mikrofonlar namevcut daha çok, bütün bunlardan kullanıyorum. Bu mikrofonlar vatandaşların dikkatini çekiyor, ‘Bu gürültülü bundan mı çıkıyor’ diyenler var. 2014 Yılında bu teknolojiyi başlattım, sonraları mikrofonları sokakta eskittim. Mikrofonlar süfli yukarı 2 yıl götürüyor, bozulanları emekliye ayırıyorum” dedi.

Share: