Fethi Sekin Kent Hastanesi bölgede ‘skolyoz’ hastalarının umudu oldu

– Fethi Sekin Site Hastanesi bölgede ‘skolyoz’ hastalarının umudu oldu

ELAZIĞ – Fethi Sekin Şehir Hastanesi Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi kliniği kestirmece 6 kamer ilk skolyoz ve kifoz vakalarına hizmet vermeye başladı. Şifahane, Tunceli, Muş ve Bingöl başta başlamak üzere çevre illerden gelen hastaların ihtiyaçlarına arsıulusal standartlarda yanıt veriyor.

Esenlik Bakanlığı marifetiyle hizmete açılan ve site hastanelerinin altıncısı olarak 1 Ağustos 2018 tarihinde hasta kabulüne başlayan Elazığ Fethi Sekin Kent Hastanesi, tecrübeli afiyet personeli, 5 yalınlık otel konforundaki donanımı ve afiyet alanındaki sonuç teknolojiye erbap cihazlarıyla acun standartlarında hizmet veriyor. Bu çerçevede Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Bölümünde kısaca 6 ay ilk skolyoz (esasi eğriliği) hastaları için birlikte hizmet vermeye başlandı. Bölgenin tutkun sayısı ve ihtiyaçlarına uluslararası standartlarda karşılık veren, özellikli tedavi müstelzim skolyoz ve kifoz vakalarının ihtiyacını karşılayacak olan şifahane bünyesindeki bu eşkal, bölgeye seslenme etmeye bitmeme ediyor. Skolyoz ameliyatlarının gerçekleştirildiği önce günden itibaren, Elazığ ilkin olmak amacıyla Bingöl, Tunceli, Muş, Malatya, Diyarbakır ve çevre illerden mevrut 7 züğürt gerçekleştirilen kalburüstü operasyonlarla sağlığına kavuştu.

Skolyoz hastalarının, tanılama, izleme ve cerrahisini uyguladıklarını belirten Fethi Sekin Şehir Hastanesi Başhekim Yardımcısı Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Uzmanı Opr. Dr. Oğuz Kaya, “Skolyoz hastalığını, omurgada çarpıklık kendisine niteleyebiliriz. Omurgadaki eğrilikler sonrasında hastalara cerrahi tedavi gerekebiliyor. Hastanemiz dört yıldır açıldı. Kısaca 6 aydır, skolyoz ve kifoz ameliyatlarını hastanemizde yapmaktayız. Şimdiye kadar mecmu 7 hastamızı operasyon ettik, bunlardan iki tanesi kırıcı deformite olan vakalarımızdı ve bu iki hastanın ameliyatına Prof. Dr. Bekir Ağır Uçar hocamız üstelik katılma etti” dedi.

Bingöl’den gelerek Fethi Sekin Kent Hastanesinde ameliyatı başarıyla gerçekleştirilen 14 yaşındaki hastaları karşı bilgelik veren Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Uzmanı Doç. Dr. Anıl Agar ise “Vakamız 14 yaşında kız hastalanmış. Bize Bingöl’den başvurmuştu. Hastamız yürüyüşünde ve omurgasında çarpıklık şikayeti ile bize başvurdu. Hastalanmış ve yakınlarıyla görüşüp vacip tetkikleri yaptıktan sonraları hastanemizde tedavisini üstlendik. Işler ettiğimiz hastamız, ergenlik çağı yaş ortalarında çıkan adölesan skolyoz olan bir hastamız. Rahatsız yakınlarının ve ailelerin alelhusus dikkat etmesi müstelzim madde, çocuklarda çiğin eşitsizliği. Çocukları kemiksiz gözle arkadan gördükleri ahit omurgalarında eğrilik olup olmadığını fark etmeleri bizim üzere majör. Bu şekilde ayırt edilen hastaların aynı afiyet kuruluşuna başvurup asal filmleri çekilmesi gerekmekte. Bizler bile bu filmlerden açıları ölçüp ona göre hastaların otama planlamasına başlıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Share: