Elazığ gündem haberi: Bartın’daki Beyaz Zehir Faciası İçin Divan Araştırması Açıldı.

TBMM Umumi Kurulu’nda, maden kazalarının önlenmesine yönelik tedbirlerin alınması üzere tamam partiler vasıtasıyla sunulan araştırı önergeleri görüşüldü. Önerge konusunda hezel düzlük CHP Genel Komutan Yardımcısı Ahmet Atak, “Genel başkanınız Erdoğan, facia peşi sıra, ‘Kimseyi açıkta bırakmadık’ dedi. Dün üstelik bakanınız çıktı burada dedi kim ‘Tığ kimseyi bırakmıyoruz, parasını pulunu sakim etmiyoruz’. İki sorum var. Aynı; babanın parasını mı dağıtıyorsun? İki; bu insanlara eyvah, sorumluluk değil mi evet? Özlük paranızı mı dağıtıyorsunuz? Para ile ne ananın evladını idraksiz getirebileceksiniz” diye niteleyerek sordu. AKP Kayseri Mebus Taner Felek ise “Gerçekler, yalnızca bu dünyadaki verilecek hesap makamları ile dayalı değildir. Acun vardır, öbür dünya vardır. Değme birimiz Cenabıhak’a adisyon vereceğiz… NASA, bugüne büyüklüğünde 135 tane gök mekiği fırlattı. Temas fırlatmada 1,5 milyar dolarlık maliyeti olan benzeri yapıyla gitti, iki şerha ölümlü kazası var” diye niteleyerek konuştu. Takrir, 5 partinin oybirliğiyle akseptans edildi.

TBMM Umumi Kurulu’nda zaman, beyaz zehir kazalarının önlenmesine yönelik tedbirlerin alınması üzere tekmil partiler yoluyla verilen araştırma önergeleri görüşüldü. Önerge, Meclis’te grubu olan AKP, CHP, HDP, MHP ve İYİ Fırka’nin oybirliği ile akseptans edildi. Divan, tıpkı komisyon kurarak, Bartın’üstelik 41 işçinin ölümüyle sonuçlanan beyaz zehir faciasını araştıracak.

“BUNLARIN ÜZERİNE GİTMEDİĞİMİZ TAKDİRDE, TARİH TEKERRÜRDEN İBARET, BUNLARI BOL MİKTARDA YAŞAYACAĞIZ”

İYİ Parti grubu yerine Samsun Milletvekili Bedri Yaşar saraka aldı. Yaşar,  “Ne ant memlekette bir tehlike olsa lüzumlu sarsıntı lazım hâkim felaketi gerekse bu tuhaf nazik engebe, seçme seferinde kürsüye çıkıyoruz, diyoruz kim ‘Yaralar sarılacak, ihtişam gerekeni yapacak’. Ama maatteessüf bunların tek tanesi, bu olaylarda bize bire bir ibret olmuyor, esasen benzeri kazaları her seferinde tekrar ediyoruz. Tığ, aykırılık yerine diyoruz kim değerli ihvan; bunları bahsetmek adına, gayet tabii ki heybet büyüktür, gayet tabii kim şevket yaraları saracaktır. Buna hiçbirimizin ayrımsız itirazı yok, gayrimümkün dahi amma bu sorunları irdelemezsek, bu problemleri irdelemezsek, bunların üstüne gitmediğimiz takdirde, ruz tekerrürden ibaret, bunları artağan miktarda yaşayacağız” dedi.

“MEHABETLI TÜRK MİLLETİNİN HİÇBİR EVLADININ KARŞILIĞINI PARAYLA PULLA ÖLÇEMEZSİNİZ”

Can kayıplarına özen çekici Yaşar, “Kaybettiğimiz canların parasal karşılığı imkânsız. ‘Şunu sağladık, bunu sağladık, ailelere şu bedeli ödedik, bu bedeli ödedik.’ Bu, çözüm değil. Kebir Türk milletinin tek evladının karşılığını parayla pulla ölçemezsiniz. İktidarsınız, gereğini yapın amma gördüğümüz o kim metin üstelik gereğini yapacak kabilinden durmuyorsunuz. Az kaldı diyoruz, inşallah felek evet, bu işlerin nasıl yapıldığını bizim birlikte size tayin fırsatımız tamam diyor, komisyona lüzumlu katkıyı vereceğimizi buradan ayrımsız kez elan ilan ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

“YAZIKLAR OLSUN SİZİN YÖNETİM ANLAYIŞINIZA”

İYİ Fırka yerine ikinci sözü ise Konya Milletvekili Fahrettin Huruç aldı. Çıkış, “Sebep kaybettik bu eroin işçilerimizi? Sabık onlarca yıla karşın tek bati tedbir almadığımız için; Sayıştay raporlarını, hisse senedi müfettişlerinin uyarılarını dinlemediğimiz üzere kaybettik 41 vatandaşımızı. Beyaz Zehir ocağında çalışan işçiler uyarıyorlar idarecileri, diyorlar kim ‘Efendim, grizu olacak’. Ama idareciler vurdumduymazlığa devam ediyor ve beyaz zehir işçilerimizi kaybediyoruz. İnsan canına karşılık vermediğimiz amacıyla tabiatıyla ki kaybediyoruz kardeşlerimizi. Ranta ve liyakatsizliğe evleviyet tanıdığımız amacıyla kaybediyoruz insanlarımızı. Geçmiş beyaz zehir kazalarından hiçbir ibret almadığımız amacıyla kaybettik bu kardeşlerimizi. Yazıklar olsun sizin dalavere anlayışınıza. Bu ızdırap tabloları yaşamamızın nedenlerinden biri de ocakların fiziki yapıları ve maharet donanımları Avrupa standartlarına bakarak düzenlenmediği içindir” sözleriyle iktidarı eleştirdi.

Önerge üstüne konuşan başka milletvekilleri üstelik şunları söyledi:

MHP İstanbul Milletvekili Cemal Kırıcı: Genel Başbuğ Yardımcımız Sayın Sadir Durmaz, kaymakamlık mahalindeki incelemelerinin sonucunu geri Sedir Genel Kurulu’muzda paylaşmıştır. Dünyanın genişlik baskı mesleği yerine akseptans edilen madencilikte, alınan önlemler doğrultusunda ilçe riski azaltılabiliyor ancak fiziki şerait cihetiyle yüzde 100 güvenliğin sağlanması maatteessüf türlü olmamaktadır. Grizu patlamasının birlik kendisine nasıl gerçekleştiği, fakat familya içi şartların makul ayla gelmesinden bilahare uzmanların yerinde yapacakları incelemelerden sonra belirlenecektir. İncelemeler tamamlanmadan nesnel yorumlar yanlıştır. Ilçe hatırat ve sonraları yapılacak çalışmaları küçümsememek gerekmektedir. Hakikat devletimiz cümle imkanlarını seferber etmiştir.

HDP Genel Başbuğ Yardımcısı Rıdvan Turan: İktidar, bu meseleyi amiyane aynı mesele olarak addetmek amacıyla elinden geleni yapıyor. Dünyalık ödemekten tutun, bugün AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın ‘Bartın’daki maden faciasında ihmali olanların gözünün yaşına bakmayacağız’ ile bitmeme etti. İşletmenin başındaki adamı sen atamışsın. Burada çok zahir tıpkı kıya var. Bu cinayet, iktidarın 20 yıldan beri sürdürdüğü enerji ve tutum politikalarıyla dayalı aynı cinayet. Mazi icra vekili buraya geldi, anlattı durdu. Bu kaza illet meydana geldi? Benzeri yerde ilçe varsa orada iktidarın temas ahit eş bire bir refleks gösterdiğini görmüşümdür. Niye Soma’üstelik hesap sormadınız? 41 güç hayatını kaybetti. Sıradan tıpkısı sermaye olsa bundan dolayı tutuklama tedbirini alınması gerekir. Tek mi yüzünüz kızarmıyor? 20 yıldır bu ülkeyi yönetip da bu işten sorumluluğunuz olmadığını mı söylüyorsunuz? Bu, tıpkı derslik katliamıdır. Tıpkı ülkede aynı kuvvet özlük iktidarı boyunca 2 bine yakın beyaz zehir işçisinin hayatını kaybetmesine etmen olmuşsa bu, bariz tıpkısı uğur haline mevrut durumdadır. Elinizde yüzlerce işçinin akıl var. Kozlu’evet bakın, orada bile analog benzeri beyaz zehir faciasının olmasına ramak penis durumda.

“BU KATLİAMIN SORUMLUSU, SARAYIN TA KENDİSİDİR”

HDP İzmir Mebus Garaz Çepni: O işçiler, AKP’nin şirketleri, patronları daha çok kazansın diye öldüler. AKP-MHP iktidarının ise ağlamaları, çeki beyanları, başından sonuna ikiyüzlülüktür. Milyonlarca iştirakçi bunu reddetmelidir. Burada yıldız planından bahsederken Tayyip Erdoğan, dini ayrımsız aksan yapmıyor, falsolu anlaşılmasın. Bu söylemin, açıkçası AKP’nin vurgun ekonomi modeliyle ilişkisi vardır. Bu katliamın sorumlusu, ‘OHAL zar ettik, hangi güzel grev olmuyor’ diyendir. ‘Ananı de desise git’ diyendir. ‘İşsizlik var’ diyene ‘Nankörlük etme’ diyendir. Yani sarayın ta kendisidir.

“İŞ CİNAYETLERİNİN FAİLİ DOĞRU PARTİ, 20 YILDIR YAPMASI GEREKEN SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMEDİĞİ İÇİN BU SIKINTILARI YAŞIYORUZ”

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı ve Balıkesir Mebus Ahmet Akın, “Burada felaketin nedenlerini konuşuyoruz. ‘İş cinayetlerinin faili’ diyeceğim, çünkü erk, hareket cinayetlerinin faili AK Tümen, 20 yıldır yapması gereken sorumluluklarını namına getirmediği üzere bu sıkıntıları yaşıyoruz. AK Tümen iktidarı anca bire bir fail yerinde kim hangi Soma’birlikte hangi Ermenek’te hangi de 20 yıldır işlenen iş cinayetlerinde hesap vermedi. Adisyon vermediği kadar da ödüllendirmeler yaptı” diye konuştu.

“MADENCİLERİMİZ ADINA DE AİLELERİ ADINA DAHI İKİ ELİMİZ YAKANIZDADIR, HESAP VERECEKSİNİZ”

Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Bakan Fatih Dönmez’in Umumi Kurul’dahi geri yaptığı konuşmayı hatırlatan Atak, “Hiç duydunuz mu, aynı faciada kendini mesul hissedip ricat eden benzeri icra vekili? Namevcut. Geri Erke ve Elbette Kaynaklar Bakanı’nı inanın şişman ayrımsız dikkatle dinledik, dinledim, acaba hangi söyleyecek diye niteleyerek. Zira sorumlu bir bakanın nasıl konuşacağını bekledik. Aynı tek tığ değil, 84 milyon vatandaşımız izledi. benzerlik, aklı başında aynı levha. Asla kabul edilecek tıpkı madde değil. Bozukluk öldü bizim kardeşlerimiz? Hastalık orada madende kaldı? Bunu özlük kendinize sorgulamanız geçişsiz. Bire Bir Soma’da, Ermenek’te olduğu kabil şimdide Amasra faciasının üstünü örtmeye, sorgulanmasını engellemeye çalışıyorlar. Madencilerimiz namına birlikte aileleri hesabına birlikte iki elimiz yakanızdadır, hesap vereceksiniz” dedi.

Akış’ın konuşmasından öne sâdır başlıklar şöyle:

“İKTİDAR, 120 SAATTİR BIRICIK SORUMLU BULAMADI: ‘Soruşturmanın selameti’ diye niteleyerek tıpkısı kavramımız vardı. Bu bile sizin iktidarınızda ‘sorumsuzluğun selameti’hangi döndü. Bu üstelik kabul edilemez. Sebep? Ilkokul zaman oldu. 41 duygusal kaybettik. 6 müddeiumumi çalışıyor, 5 çağ oldu aynı denetim yok. 18 saatte camit bedenleri çıkartmakla gururlanan tıpkısı bakan izledik dün. İktidar, 120 saattir bir tane sorumluyu bulamadı. Benzeri birlikte İletişim Başkanı (Fahrettin Altun), neymiş bir dezenformasyon bülteni açıkladı. Sayıştay raporu yok, sorumlular namevcut; sorumluların aklanmaya çalışıldığı bire bir tabir. Bu, akseptans edilemez. Sizin vicdanınız rahatsa eyvallah. Ama koca olup üstelik vicdanı abat olan, olmaz diyerek düşünüyorum.

BABANIN PARASINI MI DAĞITIYORSUN: Umumi başkanınız Erdoğan, kıran ardından ‘Kimseyi açıkta bırakmadık’ dedi. evet Allah aşkına hempa… Cemaziyelevvel dahi bakanınız imdi burada dedi ki ‘Biz kimseyi bırakmıyoruz, parasını pulunu noksan etmiyoruz’. İki sorumluluk var. Benzeri; babanın parasını mı dağıtıyorsun? İki; bu insanlara yazık, günah değil mi ya? Zat paranızı mı dağıtıyorsunuz? Dünyalık ile hangi ananın evladını vurdumduymaz getirebileceksiniz?

KORTEJ VERİYORUZ, ÖNERİLERİ İKTİDARIMIZDA BİZ HAYATA GEÇİRECEĞİZ: Bu konuya büyük bindi vereceğiz. Çalışacağız, arkadaşlarımız süresince olacak ve mücadelemiz sürecek. Tekrar çokça zer öneriler gündeme gelecek, 8 yıl geçmiş geldiği kadar. Ayrıca şunu kesin söyleyeyim, DOĞRU Parti iktidarının politik ömrü dolmuştur milletin gözetiminde. Zaman intihap olsa YANLIŞSIZ Parti iktidarı noktalanmıştır. Onun için madenci emekçilerimize buradan meze veriyoruz; komisyonda düzlük alacak önerileri iktidarımızda biz hayata geçireceğiz. Oradaki önerilerin teminatı biziz. 20 almanak YANLIŞSIZ Fırka iktidarında iş güvenliğinde ilk kayırıcı öldü, bizim iktidarımızda geçmiş koca yaşayacak.”

“BU KURUMDA YÜKSELMENİZ İÇİN 30 KİŞİYİ ÖLDÜRMENİZ Mİ GEREKİYOR”

CHP grubu hesabına alay düz Zonguldak Saylav Ünal Demirtaş ise şöyle konuştu:

“Kurumdaki çürüme bitmeme ediyor. İşte bu çürümenin önüne geçmemiz gerekiyor. Peki bu 41 kişinin ölümüne sebebiyet veren Amasra Çalım Müdürü Cihat Özdemir, beş çevrim geçti kazadan, açığa alındı mı? TTK Genel Müdürü, bakın, o şeb kaza simultane göremedim onu, kayboldu gitti. Bu umum müdür hala görevde. Sabıkalı olan, hareket cinayetinden sabıkası olan genel müdür bibi görevde. Bakın Sayın Cumhur Reisi, hakeza yapmayın. Bakın, insanların duygularıyla oynamayın, insanlara biber dolması söylemeyin. Bu hakeza gayrimümkün. Medeni bire bir ülkede, demokrasinin olduğu tıpkı ülkede, hukukun işlediği tıpkısı ülkede bu bürokratlar derhal açığa alınırdı. Hastalık bunu yapmıyorsunuz? Soruşturma ilerlemiyor arkadaşlar. Demin bakın, ben şunu düşünüyorum çıktı; bu kurumda üremek için 30 kişiyi öldürmeniz mi gerekiyor? ve şurası düşünüyorum, bakın zer arkadaşlar; bu Amasra’daki poz müdürünü, bunlar 30 kişiden sorumlu olan kişiyi umum müdür yaptıklarına göre herhalde bunu dahi Erke Bakanı falan yaparlar, yani mükafatlandırırlar, ödüllendirirler diye düşünüyorum. Bu olmaz.

“DÜNYA VARDIR, AHİRET VARDIR. HERHANGI BIR BİRİMİZ ALLAH’A HESAP VERECEĞİZ”

AKP adına meze düzlük Kayseri Saylav Taner Yıldız üstelik şunları söyledi:

“Gerçekler, yalnızca bu dünyadaki verilecek hesap makamları ile müntesip değildir. Dünya vardır, öbür dünya vardır. Temas birimiz Allah’a adisyon vereceğiz. Bununla dayalı dahi her gerçeğin üzerinin örtülmesi söz konusu olabilemeyecektir. Bundan henüz elbette ne vardır. Benzeri insanının kanun karşısında sevap oluşu, bütün vicdanları bir oranda rahatlatmayabilir.

NASA, BUGÜNE KADAR 135 PARÇA GÖK MEKİĞİNİ FIRLATTI. DEĞME FIRLATMADA 1,5 MİLYAR DOLARLIK MALİYETİ OLAN BİR YAPIYLA GİTTİ, İKİ DEVAM ANATOMI KAZASI VAR

NASA, bugüne büyüklüğünde 135 çıngı uzay mekiğini fırlattı. Seçkin fırlatmada 1,5 milyar dolarlık maliyeti olan benzeri yapıyla gitti, iki şerha âdemoğlu kazası var. NASA’nın bütün stratejilerini değiştiren biliyorsunuz, Columbia ve Challenger ile bu arada bunun üstünde araştırma grupları kuruldu. Bunu şurası üzere söylüyorum tıpkı mühendis yerine, yalnızca 180 bin metreküp gazın inhilal olup bile patlamanın olmadığı ant var, bunun onda biri gazın deşarj olup da patlamanın olduğu ahit var. Tabii kim bunun ustalık aynı sebebi var. Sebepsiz olmuyor bu. Tıpkı elem vesilesi mi oldu, bire bir alev oluşturacak benzeri medar mi oldu; bunları anlatmak amacıyla şu an er.

“GELIŞIGÜZEL BİRİMİZ, DÜNYADAKİ VERECEĞİMİZ HESAPLA BERABER AHİRETTE ÜSTELIK HESAPÇI VERECEĞİZ”

Verdiğim temas beceri denk, gelişigüzel konuyu yasal arkaç bildirmek amacıyla verilen benzer değildir, sadece konunun anlaşılmasına dönüktür. Şeffaflığın gücünü kullanacağız diyorum. Bunun daha ötesinde aynı şey namevcut. Kimse bu vebali alamaz. Kimse bu veballe… Geçen benzeri konu tartışıyoruz birisi ile ‘Sen ahirete inanıyor musun’ dedim. ‘İnanıyorum’ dedi. ‘Niye inanmıyormuş gibi yapıyorsun o ahit’ dedim. Tığ gelişigüzel birimiz, dünyadaki vereceğimiz hesapla bu arada ahirette bile hesabı vereceğiz.

“VAR MISINIZ, GERÇEKLER ORTAYA ÇIKACAKSA BU KOMİSYONUN BAŞKANI MUTLAK ÖZEL OLSUN”

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Saylav Limon Bahçesi Kadıgil, şöyle konuştu:

“Tarihin yeryüzü hunriz katliamlarından birine amil oldunuz. Ne yaptık? Soma amacıyla araştırma komisyonu kurduk. Kurduk birlikte hangi oldu? Sonuç ne oldu? Mazi gözlerime inanamadım; Soma raporu hükümsüz biliyor musunuz? Onlarca vekilin günlerce çalıştığı o Soma raporu, görüşülmemiş birlikte bu Meclis’te. Araya intihap girmiş, hükümsüz ayrımsız şekilde önceki gitmiş. 110 tane öneri var orada. Cümle uzlaşmış o önerilerin üstünde. 10 tanesi evet hayata geçilse belki tığ şu anda bu Amasra katliamını konuşmuyor olacağız. Sonda söyleyeceğimi ben yeniden söyleyeyim. Sizin yaptığınız hiçbir işten bu halkın faydasına ayrımsız molekül çıkmayacağını bildiğimiz üzere bundan üstelik çıkmayacağını biliyoruz. Tezyifkâr özden iseniz, az geçmiş Sayın Kader benzeri müşavere yaptı, ‘Gerçekler ortaya çıksın istiyoruz’ dedi. Tamam, yürekten iseniz buyurun çıksın. Söz Temsili kalabalığınıza istinaden gelmeyin o komisyona. Eşit sayıda olsun mugayeret ile kudret vekilleri. Bilfarz görüşmelerde lafı evirip çevirip AKP’nin sütten çıkacak ak kaşık olduğunu anlatacak hesabına, Özgür Özel var burada. Hayatını neredeyse Soma davasına vakfetmiş. Var mısınız, gerçekler ortaya çıkacaksa bu komisyonun başkanı Özgür Hususi olsun bilfarz. Örneğin yarkurul görüşmelerini faal yayınlayın, umum duysun, var mısınız? Yoksunuz. Olamazsınız. Olmanız mümkün değil çünkü siz aynı eroin katliamının sanığını alıp tekmil madenlerin başına mesul diye niteleyerek oturtmuş insanlarsınız.”

Share: