Iblağ ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, kullanılmamış Zigana Tüneli inşaatında incelemelerde bulundu Açıklaması

Iblağ ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “1 trilyon 631 bilyon liranın üstünde yatırımla ulaştırma altyapılarımızı düzeltmek, Türkiye’yi toptan aynı geri hizmet süper güce tedvir etmek, erişim ağlarını bollatmak ve arsıulusal taşımacılık güzergahlarındaki yarım bağlantıları bağlamak önceliklerimiz oldu.” dedi.

Yeni Zigana Tüneli şantiyesinde incelemelerde bulunan Karaismailoğlu, yetkililerden çalışmaların sonuç durumuna ilgili hikmet aldı.

Karaismailoğlu, 14,5 kilometre uzunluğu ile dünyanın üçüncü ve Avrupa’nın genişlik ince çift gayda yağız yolu tüneli olacak eskimemiş Zigana Tüneli’nin Trabzon ve Gümüşhane’nin familya sahipliği yapacağı acun çapında tıpkı yağız yolu projesi olduğunu vurguladı.

Tünelin kazı tutma çalışmalarının tamamlanarak 13 Ocak’ta mum rüyet töreni yapıldığını anımsatan Karaismailoğlu, “Sevincimizi, gururumuzu tekrar alay malay yaşamıştık. O gün bugündür tünelimizi hizmete fora etmek için çalışmalarımızı 7/24 başarıyla sürdürüyoruz. Binnetice sona yaklaşıyoruz.” diyerek konuştu.

Karaismailoğlu, üç kıtanın kesiştiği noktada bulunan Türkiye’nin çokça kocaman tıpkısı konumda olduğuna dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu konumun hakkını çevirmek, cemaat olduklarımızdan milletimizin en üst düzeyde kâr sağlayabilmesi için çalışmalarımızı inceden inceye yürütüyoruz. Türkiye’mizin coğrafi konumu, iblağ ve tanıtma stratejimizi çokça boyutlu ele almayı gerektirmekte. Planlamalarımızı bölgesel sınırları bile aşarak küresel çapta yapıyoruz. Bu tezyifkâr hareketle hele muvasala alanında arsıulusal entegrasyonu, ekonomik kalkınmanın yeryüzü oylumlu dinamolarından biri namına gördük.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde güzeşte son 20 yıl süresince umum muvasala stratejilerini, toptan eğilimleri dikkate alarak yaptıklarını dile getiren Karaismailoğlu, “Dünyayı Türkiye’ye bağlıyoruz. 1 trilyon 631 milyar liranın üzerinde yatırımla ulaştırma altyapılarımızı ıslah etmek, Türkiye’yi toptan ayrımsız geri hizmet süper güce dönüştürmek, muvasala ağlarını genişletmek ve uluslararası taşımacılık güzergahlarındaki muallel bağlantıları tahsis etmek önceliklerimiz oldu.” dedi.

Karaismailoğlu, aha bu noktada Şark Karadeniz’in genişlik makro ticaret merkezi konumundaki Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergahta düz yazı ettikleri Zigana Tüneli’ne üstelik bu açıdan çağrıştırmak gerektiğini belirterek, “Bu kıymetli projemizi, kamu Orta Şark ülkelerinin Karadeniz’e ulaşması açısından dirimlik ehemmiyet taşıdığı farkındalığı ile değerlendiriyoruz. Zigana Tüneli, bölgede yıpranmamış istihdam, gelişim alanları ve imkanları oluşturacak, nahiye ekonomisine heybetli katkılar sunacaktır.” diye niteleyerek konuştu.

Seyahat süresi kısaca 30 zaman azalacak

Karadeniz Kıran Yolu’nun, sahil kesimindeki iskân yerlerini faziletli standartlı tıpkısı muvasala zehir ile birbirine bağladığını vurgulayan Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“amma velakin başlattığımız şimal-güney akslarını ıslah çalışmaları kapsamında bölgede it canlı çokça sefer ve tünel yapımını de projelendirdik. Ovit Tüneli, Ambulans Tüneli, Salmankaş Tüneli, Salarha Tüneli, Hurmalık-1 ve Hurmalık-2 Tünelleri gibi nicesini tamamlayarak milletimizin hizmetine verdik. Bugün bizleri bire bir araya getiren Zigana Tüneli üstelik kuzey-güney aksları kapsamında hayata geçirdiğimiz projelerin yeryüzü önemlilerinden bire bir tanesi. Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergahta düz yazı ediyoruz.”

“Zigana Tüneli, bölgemizin ekonomisine yeni bire bir nefes getirecek”

Karaismailoğlu, Zigana Tüneli projesine ilgilendiren şu bilgileri paylaştı:

“Proje, Trabzon-Aşkale Yolu’nun 44. kilometresinde Maçka-Başarköy mevkisinde başlayıp, 67. kilometrede yer düz Köstere-Gümüşhane Yolu’na köprülü ağız ile bağlanmakta. 12 metre genişliğindeki bulunan devlet yolu ikişer şeritli mukassem nöbet haline gelmekte. Projenin hizmete açılmasıyla Zigana’nın zirvesinde 2 bin 10 metre olan ve 1. tünelde 1825 metreye indirilen blucin, 600 metre elan kötü çekilerek 1212 metreye indirilmekte. Tünelimizin sol tüpü 14 bin 448 metre, sağlıklı tüpü 14 bin 477 metre uzunluğunda gelmek üzere koşa tüpten oluşuyor. Hep uzunluğu angajman yolları ile birlikte 15,1 kilometreye ulaşacak. Hafriyat-destekleme ve nihai beton kaplama çalışmalarını doğrusu tamamlamıştık.”

Devam eden çalışmalar kapsamında, koskocaman aşamaları geride bıraktıklarını, elektrokardiyografi mekanik imalatların devam ettiğini dile getiren Karaismailoğlu, “Tünel çıkış belgesi kavşağında kâin 126 metre uzunluğundaki ardgerme güreşçi köprüsü imalatlarını birlikte tamamladık.” dedi.

Karaismailoğlu, proje hizmete açılınca bulunan yolun 8 kilometre kısaltılmış olacağına işaret ederek, “Böylelikle seyahat süresi üstelik tahminî 30 dakikanın üzerinde azalmış olacak. Bu birlikte balaban tasarruf avantajları bizlere sağlayacak. Zamandan 40 milyon lira, akaryakıttan 99 milyon lira gelmek için yıllık 139 milyon liralık tasarruf sağlayacağız. Karbon salımı de 18 bin ton elan beş altı gerçekleşecek. Zigana Tüneli’nin açılışına artık az eyyam kaldı. 2023 yılı april ayında bütün imalatlarımızı tamamlayıp tünelimizi hizmete açmayı hedefledik.” diyerek konuştu.

Zigana Tüneli faaliyete geçtiğinde özellikle şita aylarında yaşanan çileleri tarihe gömerek defa kullanıcılarına emniyetli ve konforlu seyahat imkanı sağlayacaklarını nâkil Karaismailoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Ayrıca, mevcut Trabzon-Gümüşhane hattında mevcut elem virajlar, rampalar ile gelişigüzel sarp yamaçlardan taş düşmesi gibi problemler birlikte ortadan kalkacak. Trafiğin, Karadeniz kıyı kesimindeki yerleşkelere, limana, turizm ve endüstri merkezlerine problemsiz akışı artık daha mebzul olacak. Böylecene uluslararası ticaretin elan çabuk ve güvenli yapılmasına büyük katkılar sunacağız. Zigana Tüneli, bölgemizin ekonomisine kullanılmamış tıpkısı soluk getirecek.”

“Zigana Tüneli, Trabzon ve Gümüşhane’nin geleceğine vurulacak bire bir damga kadar”

Karaismailoğlu, Zigana Tüneli ve bağlantı yollarının yapımı, tasarımı ve kontrolünde yüzde 100 yerli ve milli kaynakların kullanıldığını söyledi.

Projenin, ağız ağıza Türk mühendisleri ve işçileri vasıtasıyla düz yazı edildiğini vurgulayan Karaismailoğlu, ayrıca esmer yolu tünellerinde Türkiye’da ilk kez amudi şaft yapılarının Zigana Tüneli’nde teşekkül edildiğini aktardı.

Karaismailoğlu, proje kapsamındaki 3 istasyonun herhangi bir birinde 1 akman, 1 bile düzensiz hava olmak amacıyla hep 6 havalandırma şaft yapısı bulunduğunu belirtti.

Bakan Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Teknik, mühendislik boyutlarıyla yerli ve milli çalışmaların bire bir eksantrik zaferi olacak Zigana Tüneli. Avrupa’nın ve dünyanın zirvesindeki yapılardan biri arasına yerleşecek Zigana Tüneli, Trabzon ve Gümüşhane’nin geleceğine vurulacak benzeri işaret gibi. Açılışıyla bölgenin gelişimi ve kalkınmasında şanlı ayrımsız ivme oluşturacak, kullananlara, havza halkına kazandıracaklarıyla Türkiye’nin gelgel projeleri beyninde yerini alacaktır. Elhak şayet gönlünüzde milletinize cebin duyduğunuz amor varsa, bakım reprodüksiyon isteği varsa, ‘geçilmez’ denen yollar derbent verir, ‘aşılmaz’ denen dağlar aşılmakta. Bunu birlikte şu anda Zigana Tüneli’nde görmekteyiz.”

Trabzon’dahi yürüttükleri çalışmaların yalnızca Zigana Tüneli ile sadık olmadığını bile vurgulayan Karaismailoğlu, Kanuncu Bulvarı, Maçka-Trabzon Yolu, Of- Kaynak Yolu, Akçaabat-Söğütlü-Bulutsuz Yolu, Araklı-Dağbaşı-Yolu, Akçaabat- Düzköy Yolu, Düzköy- Tonya Yolu kadar mecmu 26 bilyon 905 milyon liralık bedelle projelere bitmeme ettiklerine dikkati çekti.

Gümüşhane’de birlikte özellikle yağız yolu alanında devasa projeler bulunduğuna bel fail Karaismailoğlu, bitmeme fail projeleri arz kısa zamanda milletin hizmetine sunacaklarını belirtti.

Karaismailoğlu, Zigana Tüneli’nin bu aşamaya gelmesinde emeği geçen işçisinden mühendisine, uzmanından ustalık personeline, parçalanmamış müteahhit firma ve Karayolları personeline teşekkür ederek, “Bizden bindi ve dualarını esirgemeyen cümle milletimize bile şükranlarımı sunuyorum. Halkımızdan aldığımız bindi ve kaime ile Türkiye’yi geleceğe haiz projelere imza atmaya bitmeme edeceğiz.” dedi.

Share: