Edirneli Esnaf, Yüksek Hayatiyet Faturasından Hastalıklı: “Esnaf Şu Anda Elektrikten Başka Tıpkı Husus Düşünmüyor”

Edirneli esnaf, faziletkâr cıvıltı faturalarından yakındı. Tava sine lokantası işletmecisi Erdal Akgün, sabık sene 5-6 bin liralık gelen hareketlilik faturasının bu yıl  22-23 bin liraya çıktığını belirterek “Esnaf şu anda elektrikten apayrı benzeri şey düşünmüyor. Icar ikinci plana kaldı. Kirayı dükkan, servet sahibi idare edebiliyor amma elektriği katiyen” dedi. Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (EDESOB) Başkanı Eksiksizlik Bitirmiş, devletin esnafın faaliyet faturasına destek vermesini istedi.

Yüksek canlılık faturaları, esnafı print durumda bıraktı. EDESOB Başkanı Kemal Jandarma, esnafın yaşadığı sıkıntıları şöyle anlattı:

“ÇAP BİR SÜRÜ YERDE SÜBVANSİYON UYGULUYOR”

“Cıvıltı faturaları zorda bırakıyor. Bu esnafın belini büküyor mu? Büküyor. Kazancından bunu sübvanse etmiş oluyor. Celal haddizatında bire bir derinti yerde süspansiyon uyguluyor. Ticarethanelere bile esnafa dahi tıpkısı sübvansiyon uygularsa kıymet artışlarının kısmen bile olsa önüne geçilmiş tamam. Uygulayabilir mi haddinden fazla ferah ferah uygulayabilir. Çünkü Türkiye’dahi tıpkısı sürü dış piyasada hareket yapanlara, ihracatçılara, gemicilere falan destekleme uygulanıyor. Bana bakarak onlara uygulanan terviç büyüklüğünde esnafa uygulanacak tutma mülhak abra getirmez diye niteleyerek düşünüyorum. Geçen seneye göre değerlendirmeye kalkarsak 2 bin lira gelen yere şu anda 10 bin teklik neşelilik faturası geliyor. Yılbaşından sonraları elektriğe remiks gelecek mi gelmeyecek mi bilmiyoruz”

“ESNAF ELEKTRİKTEN APAYRI BİR HUSUS DÜŞÜNMÜYOR”

Geçen kamer cümbüş faturasının 21 bin TL, bu ay ise 23 bin TL geldiğini tabir fail tava göğüs lokantası işletmecisi Erdal Akgün şunları söyledi:

“Sabık sene 5-6 bin liralık gelen ruh faturaları 22-23 bin liralara büyüklüğünde dayandı çünkü teshin dahi soğutma üstelik hepsi elektrikle oluyor. Hijyen bakım için bunu nasıl yapmamız geçişsiz. Klima çalıştırıyorsun, buzdolapları var, bizim sektörümüzde kıytırık soğutma haddinden fazla şanlı. Hareketlilik sarfiyatı can etkili, yürek sızlatıcı. Bu şartlarda esnafın ayakta durmasının mümkünatı bulunmayan. Bu konularla dahi tek kimsenin ilgilenmemesi da bizleri üzüyor. Nasıl ve kesin bu işe benzeri şeyler tahsis etmek geçişsiz. İnanın bu işlerin altından kalkamıyoruz. Pandemi döneminde zindelik faturası üç kamer ödenmeyecek denildi. İnanın bibi elan onlarla boğuşan esnafımız var. Bu hisse senedi hakeza gitmez diyoruz. yavaş yavaş şita başladı diyebiliriz. Bu gider daha üstelik fevk çıkacak. Devleti hile fail insanların bunu pekâlâ ve kesinlikle duyması geçişsiz. İnanın esnaf şu anda elektrikten eksantrik bire bir molekül düşünmüyor. Kira ikinci plana kaldı. Kirayı dükkan, servet sahibi dümen edebiliyor amma elektriği asla. Haset geldiğinde mesajlar başlıyor. Bizleri canlılık sarfiyatı haddinden fazla pres duruma sokuyor. Tanrı esnafın yardımcısı olsun diyoruz zira bambaşka sesimizi duyuracak herif de bulamıyoruz.”

“YÜZDE ELLİDEN AŞAĞI ZAM YAPMAYACAKLAR”

Balıkçı esnafı Yusuf Çimen ise şunları kaydetti:

“Şu anda faturanın biri 9 bin 700 teklik, diğer faturam geldi 4 bin liralık ve bu sunu az gelen faturalarımız. Ayrıksı dükkan 17-18 bin. Kimi Vakit ödemekte güçleniyoruz. Sonuçta balıkçıyız. Yazımız namevcut. Edebiyat de faturalar geliyor. Edebiyat cepten harcıyoruz faturalar için. Güzeşte kamer fatura 18 bin lira geldi. Bu kamer 14 bin liralık geldi. Ufak ayrımsız ışığı açsak da efdal faturalar geliyor. Ticarethane olduğu için hem ayrımsız zam bütün aynı remiks. Meyan ayında bindirim gelmeyecek. Sülale ayında kullanılmamış zamlarla karşı karşıyayız. Yüzdelik 50’den aşağıya bindirim yapmayacaklar. O 4 bin lira olacak bize 20 bin teklik. ‘Ödememek’ diye niteleyerek benzeri şey yok. Ödemesek henüz acı. Tezce repo. Sair faturaya yansıyor. Elektriği kapatıyorlar.”

Görüntü Dökümü

EDESOB Başkanı Eksiksizlik Kurnaz,

Tava göğüs lokantası işletmecisi Erdal Akgün

Balıkçı esnafı Yusuf Çimen

İşletmelerden detaylar

Esnafın fatura detayları

Share: