Diyarbakır’da “Sur Firez Yolu Festivali”nin lansman toplantısı yapıldı

Ekin ve Turizm Nazır Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Diyarbakır’ın dalan Talih ilçesinde düzenlenecek “Uğur Firez Yolu Festivali”ne ilişik, “302 başlıkta 600 değişik etkinlikte 2 bin 150 sanatçıyla 9 dönem süren ayrımsız festivale hazırlık yaptık.” dedi.

Demircan, 8-16 Ekim’de gerçekleştirilecek festivalin tanıtımı üzere eşkâl Sur ilçesinde düzenlenen programda, yürütülen çalışmalar hakkında hikmet aldı.

Hz. Süleyman Camisi uğrunda gazetecilere açıklama eden Demircan, Diyarbakır’ın Türkiye Ekin Yolu Festivallerine bu sene ilk kez dahil edildiğini söyledi.

Diyarbakır’ın peygamberler, sahabeler, alimler, krallar ve sultanlar diyarı olduğunu belirten Demircan, kentin yer domuzuna tarihi ve kültürel mekanlarını rotaya karışma ederek düzenleyecekleri festivalde, çokça hususi etkinliklerle sanatçıların vatandaşlara kültür ve konferans dolu günler yaşatacaklarını vurguladı.

Bütün tarihi mekan ve şehirlerde kültürü ve sanatı civar plana çıkarmanın sunma birincil vazifeleri olduğunu tabir eden Demircan, şöyle devam etti:

“Diyarbakırsız medeniyet, dinler ve gastronomi tarihi yazılamaz. Medeniyetlerin emekleye, yürümeye ve koşmaya başladığı bu topraklar, kültürün doğduğu, lezzetin harmanlandığı, topraklardır. Bu kesim, beslendiği bu kaynaklar itibarıyla birlikte tamlık insanlığın şehridir. Hakeza tıpkı şehirde sonuç 20 yılda hükümetimizin, bakanlığımızın ve özge bakanlıkların kültürel yenileme muhtevalı projelerinden bahsettiğimizde 67 proje çalışılmış, tam 149 yenileme projesi işlenmiş. Bunlardan sadece 8 tanesi gücük ve serencam 20 yılın ortalamalarıyla 1 katrilyon servet harcanmıştır. Somut mirasımızı hakkıyla yüklenmek vazifemizdir.”

Demircan, curcuna kapsamında ücretli etkinliklerin üstelik bulunduğunu fakat programların çoğunun ücretsiz olduğunu belirtti.

Ahmet Misbah Demircan, “Festival kapsamında, 302 başlıkta 600 ayrımlı etkinlikte 2 bin 150 sanatçıyla 9 bölüm süren ayrımsız festivale tedarik yaptık. Hazreti Süleyman Camisi’nden Saint George Kilisesi’ne, Dengbej Evi’nden Mesudiye Medresesi’ne, Kervansaray’dan Ahmed Arif Yazın Müzesi’hangi büyüklüğünde Diyarbakır’ın yer adamakıllı tarihi ve kültürel mekanlarını rotasına karışma fail festivalde haddinden fazla özel etkinliklerimiz ve sanatçılarımız hars ve sanat komple günleri inşallah yaşatacak. Kapadokya’nın balonları Diyarbakır’dahi uçuş yapacak.” ifadelerini kullandı.

Vali Ali İhsan Su ise Diyarbakır’ın tanıtımı amacıyla çok makro olan festivalin, herkese dokunacak etkinliklerle meşgul olacağını kaydetti.

Demircan ve beraberindekiler, açıklamanın arkası sıra üstü yalınlık otobüsle tarihi ilçeyi gezdi, festival kapsamında düzenlenecek aktiflik noktalarında incelemelerde bulundu.

???????Toplantıya, SELIM Fırka Diyarbakır milletvekilleri Oya Eronat ile Ebubekir Bal, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, SELIM Öğür Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Şerif Münevver ve curcuna paydaşları katıldı.Share: