Didim’de Ağababa Ağaçlarında Zeytin Hasadı

Zeytin hasadı döneminin başlaması ile gelişigüzel Didim’birlikte mevcut ağababa ağaçlarında simgesel adına hasat gerçekleştirildi.

Veli Bölgesi’nin ve Didim’in özellikle mevrut tarım ürünlerinden olan zeytinde hasat dönemi başladı. Sezonun açılması ile alay malay Didim’dahi kâin dede ağaçlarında simgesel zeytin hasadı gerçekleştirildi. Efeler ve Fevzipaşa Mahalleleri’nde gerçekleştirilen törenlere, Didim Kaymakamı Duygusal Kazım Kuruca, Didim Şehremini Ahmet Bahir Atabay, Didim İlçe Güven Müdürü Yunus Işlek, Didim İlçe Uyanık Komutanı Iyi Sokak, Didim Ziraat Odası Başkanı Hilmi Saika, türlü basar başkanları, STK üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

BAŞKAN ATABAY: “DİDİM BELEDİYESİ ÜRETİCİNİN YANINDA”

Törende konuşan Didim Şehremini Ahmet Deniz Atabay, Didim Belediyesi yerine Görgülü Büyükşehir Belediyesi’nin bile desteği ile üreticinin yanında olmaya dikkat gösterdiklerini söyledi. Komutan Atabay, şöyle konuştu:

“Turizmin beraberinde Didim’de ikinci tıpkı iş taharri çalışması var ama mihman ve doğanın verdiği imkanları birlikte kullanarak turizmin yanına tarımı koyabiliriz. Bunda birlikte birinci olarak koyabileceğimiz nişane zeytin; bu noktada biz Didim yerine zeytincilikte bire bir fideyiz. Küçüğüz elan sayımızı 2 milyona andıran; pres sayımız üstelik çok birkaç. Bu konuda bir tane başına yapabilecek ebat değil, şahsiyet arazileri bu anlamda değerlendirildi. Alan açılması lazım; işgaller var. Muayyen aşamada gelişim tıpkısı yere gelince tıpkı bando cezalar çıkıyor. ya bunları değerlendireceğiz ki bu el evet üstelik bu yerleri zeytinciliğe açmamız geçişsiz. Yerey reformundaki üzere dağıtılması lazım. Bence çap bu işe el atıp aklık bir planlama yaparak alanlardaki zeytin sayımızı fazlalaştırmamız geçişsiz. Vatandaş buradan getiriyi adisyon yazar ona bakarak dikiyor. Zeytin konusu oylumlu ve devam edilmeli ve vatandaşın önünü açmalı. Hasat başlıyor. Fiyatlar konusunda etkimiz bulunmayan; vatandaşımız ezilmesin diye alımlar üzere Akyeniköy’de bir saha oluşturduk. Bir akort geldi; fiyatlar üreticinin lehine oluşturuldu. Başka yerde bile bakıyoruz. Tıpkı yer bulduk; uygun derlerse arızi ayrımsız gurur merkezi daha kurup iki noktada bu işi yapmasına bu gelgel sürecinde gayret edeceğiz. Bu noktada irtibat ve kardeşlik olmalıyız.”

Share: