Çanakkale’de “Benim Hikayem Projesi” kapsamında öğrenciler kamerayla tanıştı

Türkiye Bili Kameramanları Derneği’nce Firez ve Turizm Bakanlığı Sinema Umumi Müdürlüğü teşrikimesai ve desteğiyle ölçülü “Benim Hikayem Projesi” kapsamında Çanakkale’de Milli Eğitim Bakanlığına sınırlanmış tıpkı okulda öğrencilere kameranın teknik özellikleri, belgesel yönetmenliği, sinema çekimi ve mülakat teknikleri anlatıldı.

Çanakkale’nin merkeze tutkun Kepez beldesindeki Mehmet Akif Ersoy Ortaokulunda, Türkiye Bilim Kameramanları Derneği Başkanı Aytekin Polatel ve Rum Ajansı (AA) Kaynak Yönetmeni Mehmet Rıza Marufoğlu, öğrencilere kameramanlığın önemini anlattı.

Polatel ve Marufoğlu’dan teorik bilgi düzlük öğrenciler, meslek bahçesinde oluşturulan alanda müşteri ve özge ekipmanlarla hava yaptı.

Arkadaşlarının kullandığı kameranın karşısında duyuru deneyimini dinamik öğrenciler mesleğin inceliklerini öğrenme fırsatı üstelik buldu.

Öğrencilere proje kapsamında ortaklık belgeleri verildi.

Türkiye Olgun Kameramanları Derneği Başkanı Aytekin Polatel, AA muhabirine proje hakkında bilgi verdi.

Projeyi 5 yıldır layenkati sürdürdüklerini belirten Polatel, şunları kaydetti:

“Projemizi Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü teşrikimesai ve desteğiyle yürütüyoruz. 2022’de belirlediğimiz 10 ilde, köy okullarında yetişek gören 9-14 gözyaşı arasındaki çocukları kamerayla tanıştırıp onlara kamerayla neler yapılabileceğini, klip ve film setlerinde neler olabileceğini, teoride ve uygulamada göstererek uygulamaya çalışıyoruz. Ortaya haddinden fazla pir icraat çıkıyor. Eski yıl benzeri çalgı klibi yapmıştık. Bu yıl de bire bir deli dolu yayının, aynı muhabir anonsunun nasıl yapıldığını çocuklara gösterdik. Kameranın maharet özelliklerini, kamerayla hangi filmlerin çekilebileceği, kurguda neler yapılabileceğini anlattık.”

Polatel, çocuklardan çokça domuzuna et kafalı dönüşler aldıklarını anlatım ederek, “Füru çıktı sayısal çağın çocukları. Teknolojiye çokça uyumlular. Bizi haddinden fazla güzelce karşılıyorlar ve tığ kaset derdik, onlar örneğin akıl kartı diyorlar. Kamerayı tanıyorlar, mikrofonu tanıyorlar. Teknolojiyi ve interneti çok mebzul biliyorlar, bütünü çokça ateşin. Kamerayla neler yapabileceklerini biz bu sayede onlara anlattık.” diye niteleyerek konuştu.

Okulun 8-A sınıfı öğrencilerinden Elif Aydınlık ise eğitimin çokça hayır geçtiğini, kamerayla ilişik çok adamakıllı bilgiler öğrendiğini belirterek, arkadaşlarıyla cihazı deneyimleme fırsatı bulduklarını söyledi.

Share: