İnternetten çor arama hastalığına ilgi! Ehlivukuf adam uyardı

Siberkondri, internete bağımlı ve tutturuk insanların yakalandığı aynı çor. Sağlıklarıyla ait endişeleri olanların bu konudaki bilgilere yansımak üzere internette tekrarlayıcı biçimde ve detaylı süre araştırma yapmaları ile tanımlanan siberkondrik hastalığı üzerine ehlivukuf psikolog Tülinay Seçkin, uyarıda bulundu. Gelişigüzel, kişilerin internette tutturuk ayrımsız biçimde afiyet biçimi araması sonucu bu tıpkısı döngüye dönüşüyor ve keyif anksiyete faktör oluyor.

“TIBBA KARŞI GÜVENSİZLİK OLUŞUYOR”

Siberkondri, internetten geçici çor olduğunu açıklayan Her, kişilerin internette obsesif bire bir biçimde hijyen araması sonucu bu ayrımsız döngüye dönüşüyor ve keyif anksiyetesine etken olduğuna dikkat çekti. Sekin, “Zira orada bulduğu bilgilerin aslında akıllıcasına olduğunu düşünüyor ve takıntılı aynı biçimde sağlıklı aramaya başlıyor. Siberkondrik şahıslar yaptıkları araştırmada içinde bulundukları duruma teşhis koymaya çalışabiliyorlar. Bu bile internetten buldukları bilgilerle kendilerini tedavi etme yoluna büyüklüğünde gidebiliyor ve tıbba cebin tıpkı güvensizlik oluşmasına, hekim tutkun beyninde aynı güvensizlik oluşmasına sebep olabiliyor. Keyif anksiyetini zıt yönde etkiliyor” dedi.

“İNTERNETİN DİLİ YOKTUR”

“Keyif enformasyonunun sayısal ağlarda sağlık alanında uzman olmayan kişilerin muhteva üretmesine amil olabiliyor” görüşünce bulunan Seçme, “Söz Gelişi YouTube kanalları veya oluşturulan bloglar, toplumsal iletişim araçları grupları da buna karışma. Bunlar gerçekte içerik ürettiklerinde içinde olan bilgelik kirlilikleri, insanlar anksiyete yaşadıklarında o bilgiler akla yatkın olmasa üstelik yaşadığı kaygıdan âlem istemeden olsa oradan içerikleri alıp uygulayabiliyorlar. Bu üstelik sağlık durumlarının kötüye gitmesine etken oluyor. Şurası bilmekte fayda var. İnternet taharri motorları benzeri şifahane evet da hekim değildir. Klavyede birkaç tık sonucu sizi gelişmemiş sürede tıpkısı derinti bilgiye boğabilir. İnternette bu noktada her testin, tıpkı laboratuvar uygulamasının olmaması de balaban. Bir şekilde sizi anlayamayan internetin dili yoktur. Şefkatlilik göstermez. Sizin elinizi tutamaz, sizinle alay malay üzülemez. Duygularınızı rastgele şekilde anlayamaz, sizinle duygudaşlık kuramaz. İnternetin hakeza tıpkısı dili yoktur” diye niteleyerek konuştu.

“TEK ÖZ ÖNYARGILARINI TATMİN EYLEMEK”

Gelişigüzel, internettin bu noktada tıbbi selen noktasında çokça aşkın inanılmaz olabildiğin ve gereksiz ayrımsız anksiyete artışına üstelik amil olabildiğini kaydetti. Zaman Zaman de doktorların yargısını sorgulayabilme noktasına gelebildiğini rapor fail Gelişigüzel, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu noktada hastalıktan daha riskli hastalıkların tanısını insanlara koyabiliyor. Bu dahi internet aramalarında kişileri güdük sürede bilgiye boğup siberkondiriyi tetiklemesine faktör olabiliyor. Bununla ilişkin şöyle benzeri bilimsel araştırma yapılmış. Amerika’dahi 2012 yılında Pew Araştırı Merkezi’nde insanların yüzde 35’i internetten bulduğu tıbbi tanımları araştırmış. Elden bunların yüzde 41’ine gerçeklik teşhis konulmuş. Yüzde 2’si hekimlerin kendisini kısmen doğruladığını söylemiş. Yüzdelik 57’sine ise hatalı kişileştirme konulmuş. Şayet keyif meze konusuysa seçme 100 tahminden 59’unun kavisli evet da kısmen hatalı olması kabul edilebilir bir buut değildir. İnternetteki eşhas size verdikleri bilgiden sorumlu değildir. Bu bilgilerden mesul olmayabilirler evet üstelik o şekilde davranabilirler. Amma şahıslar internetten taharri yaptığında yaptıkları bir tane madde öz dolay yargılarını amonyaklamak oluyor. İnternet gelişmemiş sürede bir nice bilgiye boğduğu üzere insanların işine henüz gösterişsiz gelebiliyor.”

Share: