DİYARBAKIR – Vekil Yardımcısı Kacır: “İstihdam olanakları elan bile artsın istiyoruz”

Endüstri ve Teknoloji Nazır Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, mutluluk genelindeki yatırımlara henüz fazla istihdam olanağı üzere teşvikler sunduklarını bildirdi.

Kacır, Diyarbakır Birleştirme Sanayi Bölgesi (OSB) 3. etapta faaliyete güzeşte aynı fabrikanın açılışında, Türkiye’yi geleceğe ve görgülü yarınlara vukuf, teknoloji, envestisman ve üretimin taşıyacağını söyledi.

Son dönemde Türkiye’birlikte yatırımların bir yordam kazandığını belirten Kacır, Kovid-19 salgınında dünyanın sağlam çokça ülkesinin, üretimini durdururken Türkiye’nin elan çok envestisman ve üretim anlayışıyla ihracatını artırmayı başardığını ve yıllık ihracatını 250 bilyon doların konusunda çıkardığını aktardı.

Bunun mihman benzeri kazanıma dönüşmesinin gayreti içerisinde olduklarını belirterek yatırımların artarak sürmesinin önemine belen eden Kacır, şöyle konuştu:

“Yatırımların mutluluk geneline yayılması amacıyla bile henüz aşkın ceht göstermemiz lazım. Bakanlık kendisine Türkiye’deki yatırımlara teşvikler sunuyoruz. Genişlik ayrıcalıklı teşvikleri birlikte bu bölgelere sunuyoruz. Bu bölgelerde istihdam olanakları daha bile artsın istiyoruz. Bu bölgelerde cıvıl cıvıl gençlerimiz bu bölgede yaşamanın ve üretmenin hayalini kursunlar istiyoruz. Bu bölgenin insanının, öz bölgesine envestisman yapabilmesini istiyoruz. Bir zamanda bu mıntıka hem Türkiye’nin gayrı bölgelerinden hem da aracısız ecnebi yatırımcılar marifetiyle yatırımlarla elan fazla buluşsun istiyoruz.”

Yatırımcıların, girişimcilerin geleceğe dair umutlarını pekiştiren işlere imza attıklarını anlatan Kacır, “Tevhit Uran Bölgesinde halihazırda 13 bine mail istihdam var. Ama 4. etapta inşallah istihsal tesisleri tamamlanacak. 5. etapta kayran seçimini yaptık, İnşallah Tevhit Sanayi Bölgemizi genişleteceğiz. 1. OSB’deki istihdamı 13 binden bildirme beş altı 25 bine çıkaracağız. Dokuma OSB’mizde 3 bin 500 istihdam var amma tıpkı yandan istihsal tesislerinin kurulumu devam ediyor. Genişlemesi birlikte tamamlandığında nesiç OSB’birlikte bile istihdam sunma birkaç 25 bin olacak. Karacadağ OSB inşallah ayağa kalkıyor, yer az 10 bin istihdam de orada olacak.” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır’ın ayrımsız kaç yıl ortamında bunları başarabilecek potansiyele eş olduğunu dile getiren Kacır, bu ülkenin çocukları, gençleri ve geleceği amacıyla henüz fazla himmet gösterilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

OSB Umumi Heyet Başkanı Mustafa Direk ise erinç ve çekinmezlik içre Diyarbakır’ın ihracat rakamlarının çok bereketli seviyelere geldiğini, bunu devam etmek istediklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından fabrikanın açılışını gerçekleştiren Icra Vekili Yardımcısı Kacır ile beraberindekiler fabrikayı gezdi, çalışanlarla kardeş kardeş etti.

Share: