Vekil Soylu: “Ayrımsız kız çocuğu HDP’li idareci vasıtasıyla dağa kaçırılmadan yakalandı”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şırnak’ta düzenlilik korucularına müteveccih hizmet içi yetişek seminerinde yaptığı konuşmada, “Teröre kaynaklık eden unsurlarla savaşım başladıktan sonradan bu bölgede seçme madde değişti. Vaktiyle terör örgütüne yıllık paydaşlık 5 binli sayılarla tabir edildi. Bugün hamdolsun 100’ün altına düştü. yavaş yavaş sıfıra makul ilerliyoruz. Geçen yıl 51’di, bugün itibarıyla 43. Bir Iki kalsın 44 olacaktı. Kız çocuğu HDP’li yönetici yoluyla dağa kaçırılırken yolda yakaladılar” dedi.

İller İdaresi Genel Müdürlüğü vasıtasıyla Şırnak’taki asayiş korucularına hizmet içi eğitim bilimi semineri verildi. Burada mütekellim İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, bugüne kadar terörle mücadelede şehit ve gazi olmuş tam vatandaşlar, açıkgöz, polis güçleri, er ve bin 845 asayiş korucusu ve geçtiğimiz günlerde 80 yaşında irtihal eden Türkiye’nin ilk karı karye korucusu Gülşen Öztepe’ye Cenabıhak’tan rahmet dileyerek, “Şükranlarımı sunuyorum” dedi. Bugüne kadar 341 bin inanma mensubunun 1,5 milyonun üzerinde terbiye aldığını ve bunun son 4 yılın istatistiği olduğunu belirten Vekil Soylu, “Örneğin toplumsal medyada diyerek ayrımsız nakız ile cebin karşıyayız. Faydası olduğu kadar zararlı unsurlarını dahi bütün beraber görüyoruz. Şu ana büyüklüğünde bu yıl takkadak 5 milyonu fazla çocuğumuza ‘Siberay’ eğitimi verdik. Özellikle uyuşturucu ile mücadelede bu sene tüm birimlerimiz aracılığıyla 5 milyonu fazla gencimize eğitim bilimi verildi. Kısaca 1 milyon 200 bin anneye ‘Arz İyi Narkotik Polisi Asıl’ eğitimi verildi. Alelhusus aile içi şiddete müteveccih eğitimimiz bu sene erkekleri bu konuda haberdar etmek üzere şu anda 5 milyon eğitim verildi. Sabık yıl AFAD’de 56 milyon afet eğitimi verdik. Bu yıl kestirmece 66 bin 200 AFAD tatbikatı yaptık. Ayın 12’sinde birlikte talih genelinde Türkiye tatbikatı ortaya koyuyoruz” dedi.

“Bin 38 avrat korucumuz var”

“Halihazırda 57 bin 584 korucumuz var, 17 bin 600 fahri korucumuz var” diyen Nazır Aristokrat, “Yıllarca köylerimiz PKK’nın katliamlarıyla anıldı. Nahiye bile haddinden fazla yaşanan katliamları bilcümle alay malay yaşadı. Senelerce omuzlarımızda martir cenazesi taşıdık. Bunların hiçbirisi sayılarla anlatılmaz. Bunların hiçbirini PKK partisi anlatmıyor. Onların ortakları anlatmaz. Utanmıyorlar, ‘hayır öyle değildir’ demiyorlar. beher platformda savunuyorlar. Yıllarca bu acıları yaşattılar. Hala utanmadan Diyarbakır sokaklarında, Şırnak sokaklarında geziyorlar. Bibi edepsizce PKK elebaşına özgürlük istiyorlar. Bibi terbiyesizce PKK için eleman istiyorlar. Dağa gitmesine aracılık yapıyorlar. Bu katliamlar ve bu acılar üzere milletten bozukluk dilemiyorlar. Nusaybin meydanında yapılan festivale gitmeyin diye davet yapıyorlar” diye konuştu.

Toplam 40 köyün yerleşime açılmasına değişmeyen verildiğini tamlayan Vekil Aristokrat, “O köylerimiz birlikte yerleşime açılacak ve vatandaşlarımız rahat tıpkısı şekilde gidip geleceklerdir. Mütezayit 7 tanesinin birlikte inşallah hazırlıkları yapılıyor. En kısa sürede açılacak. Eskiden yaylalara çıkılamıyordu. Beytüşşebap ve Uludere yaylaları başta girmek için hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımız üzere Şırnak ilimizdeki yayla yolları yapıldı. 2023 yılına büyüklüğünde yolu yapılmayan yaylamız kalmayacaktır” şeklinde konuştu.

“Eskiden yıldırı örgütüne yıllık iştirak 5 binli sayılarla tabir edilirdi”

50 bin kişinin katıldığı Silopi Yerfıstığı Festivali, 25 bin kişinin katılımıyla Şırnak Bağ Bozumu Festivali, en son 58 sene evvel yapılan Gre Bilen Festivali üzere metin çok festival ve aktiflik yapıldığını hatırlatan Bakan Aristokrat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2014 yılında 3 bin 327 öğrencisi vardı. Zaman 5 bin 620 öğrenci ve 72 sektör var. Şırnak’ta tababet fakültesi kazanan öğrenci sayısı 2014 yılında 8 idi, 2017 yılında yemeden içmeden 4’tü. 2021 yılında 93, 2022 yılında bile 85. Muallimlik kazanan öğrenci sayısı 2016 yılında 35, bu yıl 117 oldu. Teröre kaynaklık eden unsurlarla uğraş başladıktan sonradan bu bölgede değme husus değişti. Vaktiyle terör örgütüne almanak paydaşlık 5 binli sayılarla rapor edildi. Bugün hamdolsun 100’ün altına düştü. adım adım sıfıra doğru ilerliyoruz. Sabık yıl 51’di, zaman bakımından 43. Bir Iki kalsın 44 olacaktı. Kız çocuğu HDP’li tutumlu marifetiyle dağa kaçırılırken yolda yakaladılar. Temel ve cet da HDP binasına gitti, onu kaçıran HDP’li yöneticileri orada çarpma ettiler. Ellerine sağlık, bereketli üstelik yaptılar. Ayrımsız oh henüz çekiyorum, gençler PKK’ya gitmiyor. Öğretmenliğe, doktorluğa, eczacı olmaya gidiyorlar. Hocalarıyla beraber yarınlara beklenti vermeye gidiyorlar.”

“Zaman terör örgütünün içeride silahlı öge sayısı 120’nin altına indi”

“Tığ etrafımızdaki coğrafyaya de ümit veriyoruz, huzuru Erbil’e, Irak’a bile biz getireceğiz, Afganistan’a üstelik tığ getireceğiz” diyen Icra Vekili Aristokrat, “Etrafımızdaki coğrafyaya, kardeşlerimize üstelik huzuru tığ getireceğiz. Kadınlarımız, çocuklarımız, yaşlılarımız, büyüklerimiz zaman bayındır şen hayatlarını bitmeme ettirebiliyorlarsa, insanlar özlük illerinin araba plakalarıyla İstanbul’a, Ankara’ya gidebiliyorlarsa bu salondaki korucuların bunda payı arz büyüktür, sunu büyüktür. Tığ, Veda Hutbesi ile terbiyelenmiş aynı milletiz. Müslümanlığınızla hava duyun, Kürtlüğünüzle alım duyun, dilinizle çekicilik duyun, bu ülkenin vatandaşı olmakla de hava duyun. Zaman terör örgütünün içeride silahlı öge sayısı 120’nin altına indi. Terör eylemleri 15 Temmuz’dan sonra yüzde 95 azaldı. Akıbet yıldırıcı tembel arkaç getirilinceye kadar bu mücadele devam edecek. Amma bizim ayrımsız planımız var. Cumhuriyetin bir numara asrı 29 Ilk Teşrin 1923 tarihi gelene büyüklüğünde buradaki arkadaşlarımız Tanrı kader ederse bu ülkenin içerisinde kırsalda tıpkısı yegâne terörist kalmayacak. Cumhuriyetin ikinci asrında sırtımızda terörün küfesiyle girmeyeceğiz sınırlarımız içerisinde. Sınırlarımız dışında bittabi ki bitmeme edecek. Bizim kriterimiz terörün gösteri sayısı ve birey sayısı değildir. Bizim kriterimiz coğrafyamızdaki istikrardır” dedi.

“Ülkemizi 17-25 Mesafe ve 15 Orak Ayı ile engelleme edeceklerdi, bu kahramanlar buna müsaade vermedi”

Korucularla ilişik yüce kararlar aldıklarını hatırlatan Bakan Aristokrat, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bakanlığımızla alay malay Korucular Daire Başkanlığını kurduk. Zat haklarında iyileştirmeler yaptık. Primleri heybet aracılığıyla karşılanmak üzere 4A çerçevesinde sigortalı saydık. Ortalama yaş 45 civarındaydı. Aynı Kanun Hükmünde Kararname ile 45 yaşın üzerindeki korucuların zahmetli olabileceğini ortaya koyduk. Tahminî 25 bin korucumuz tekaüt oldu. Kâh korucularımızı kadroya kattık. Sayı Farkı yaşımız 44 ile 45’ten 32’ye düştü. Işler tazminatı ayda ayrımsız kez ödeniyordu. Bunu temas ameliyat amacıyla günlük şekilde vermeye başladık. Emekliler dahil tamlık korucularımıza harçsız cebe transfer hakkı, çocuklarına korucu olma imkanı verildi. Korucu istihdam edilen devlet sayısının 22’den 26’ya çıkarılması, kişi bölgelerinde 3 bine mümasil korucumuz bilirkişi erbaş oldu. Bu adımlarımız elbette bitmeme edecektir. Bu sene hedefimiz 23 bin güvenlik korucumuza terbiye vermektir. 26 ilde bütün 25 bin 750 asayiş korucumuza terbiye vererek bu yılki hedefimizi aşmış olduk. 2019-2022 beyninde hep 35 bin asayiş korucumuza eğitim bilimi vermiş olduk. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesiyle işbirliği yaparak gün, ekin, milli ve manevi değerler familya içi iletişim konularında bir nice terbiye seminerleri verildi. Bu sayılarımız artarak bitmeme edecektir. Ülkemizi 17-25 Aralık ve 15 Orak Ayı ile işgal edeceklerdi. Bu kahramanlar buna müsaade vermedi.”

Şırnak Üniversitesi 15 Temmuz El Erki ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen eğitim bilimi seminerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Uyanık Umumi Komutanı Orgeneral Arif Gösterişli, Ilbay Osman Bilgin, alım müdürleri ve asayiş korucuları katıldı. Konuşmaların ardından güvenlik korucularına Doç. Dr. Oğuzhan Aydınlık aracılığıyla eğitim verildi. Terbiye programı, istifham ve yanıt bölümünden sonraları son buldu. – ŞIRNAK

Share: