KARAİSMAİLOĞLU ZİGANA TÜNELİ GELGEL PROJELERİ ARASINDA YERİNİ MATLUP

ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, ‘Zigana Tüneli, Trabzon ve Gümüşhane’nin geleceğine vurulacak benzeri nitelik üzere, açılışıyla bölgenin gelişimi ve kalkınmasında makro tıpkısı ivme oluşturacak, Türkiye’nin alım projeleri beyninde yerini alacak’ dedi.

Şarki Karadeniz’i Orta Şark, Kafkaslar ve İran’a bağlayan tarihi İpek Yolu’nun geçtiği güzergahta, tamamlandığında, dünyanın genişlik tafsilatlı 3’üncü, Avrupa’nın ise yeryüzü etraflı koşa tüplü yağız yolu tüneli olacak Zigana Tüneli’nde çalışmalar sürüyor. Iblağ ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Zigana Tüneli’nde incelemelerde bulundu.

Zigana Tüneli’nde ışık müşahede töreninin 13 Ocak’ta yapıldığını hatırlatan ve çalışmaların mütemadi sürdüğünü tamlayan Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, ‘Planlamalarımızı lehçe sınırları de aşarak global çapta yapıyoruz. 1 Trilyon 631 bilyon liranın üstünde yatırımla iblağ altyapılarımızı düzeltmek, Türkiye’yi toptan bir lojistik süper güce evirmek, ulaşım ağlarını bollatmak ve arsıulusal transport güzergahlarındaki sakim bağlantıları tamamlamakta önceliklerimiz oldu. İşte bu noktada Şark Karadeniz’in bildirme büyük ticaret merkezi konumundaki Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergahta nesir ettiğimiz Zigana Tüneli’ne dahi bu açıdan bakmamız gerekiyor’ dedi.

‘KUZEY-GÜNEY AKSLARI KAPSAMINDA ARZ ÖNEMLİ PROJELERDEN BİRİ’

Karadeniz Bölgesinde haddinden fazla sayıda projeyi hayata geçirdiklerini tabir fail Karaismailoğlu, ‘Bu kıymetli projemizi, cemi Ortadoğu ülkelerinin Karadeniz’e ulaşması açısından hayati önem taşıdığı farkındalığı ile değerlendirmekteyiz. Bilindiği için Karadeniz Periferi Yolu, yaka kesimindeki iskân yerlerini faziletli standartlı tıpkı erişim ağı ile birbirine bağlıyor. bununla birlikte başlattığımız yıldız-cenup akslarını düzeltme çalışmaları kapsamında bölgede stabil haddinden fazla posta ve tünel yapımını de projelendirdik. Ovit Tüneli, Ambulans Tüneli, Salmankaş Tüneli, Salarha Tüneli, Hurmalık-1 ve Hurmalık-2 Tünelleri kabilinden nicesini tamamlayarak milletimizin hizmetine verdik. Bugün bizleri benzeri araya getiren Zigana Tüneli dahi kuzey-güney aksları kapsamında hayata geçirdiğimiz projelerin yer önemlilerinden biridir. Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergahta inşa ediliyor. Trabzon ‘ Aşkale Yolu’nun 44’üncü kilometresindeki Maçka-Başarköy mevkiinde başlayıp, 67’nci kilometrede düzlük alan Küstere-Gümüşhane Yolu’na köprülü kenar ile bağlanıyor. 12 metre genişliğindeki bulunan kerem yolu ikişer şeritli mukassem sefer haline gelecek. Projenin hizmete açılmasıyla, Zigana’nın zirvesinde 2010 metre olan ve 1’inci tünelde 1825 metreye indirilen kot, 600 metre henüz adi çekilerek 1212 metreye inmektedir. Tünelimizin sol tüpü 14 bin 448 metre, salim tüpü 14 bin 477 metre uzunluğunda kalkışmak amacıyla çift tüpten oluşuyor. Toplanmış uzunluğu angajman yolları ile alay malay 15,1 kilometreye ulaşacak. Kazı-destekleme ve nihai beton kaplama çalışmalarını filhakika tamamlamıştık? diye niteleyerek konuştu.

‘AKARYAKITTAN YILLIK HEP 139 MİLYON TL TASARRUF EDİLECEK’

Tünelde devam eden icraat hakkında hikmet veren Nazır Karaismalioğlu, şunları dedi:

“Yetişkin aşamaları geride bıraktık, elektrokardiyografi mekanik imalatlar devam ediyor. Tünel çıkış belgesi kavşağında bulunan 126 metre uzunluğundaki ardgerme güreşçi köprüsü imalatlarını dahi tamamladık. Projemiz hizmete açılınca; bulunan öğün 8 kilometre kısaltılmış olacak. Böylelikle gezi süresi yaklaşık 30 dk azalacak. Bu da balaban tasarruf avantajları sağlayacak. Zamandan 40 milyon TL, akaryakıttan 99 milyon TL tevessül etmek için almanak mecmu 139 milyon TL tasarruf edilecek. Karbon salımı bile 18 bin titrem daha bir iki gerçekleşecek. Zigana tünelinin açılışına daha çok mahdut günler kaldı. 2023 yılı april ayında hep imalatlarımızı tamamlayıp Tünel’imizi hizmete açmayı hedefliyoruz. Yeniden, Zigana Tüneli faaliyete geçtiğinde, alelhusus kış aylarında yaşanan çileleri tarihe gömerek yol kullanıcılarına güvenli ve konforlu gezi imkanı sağlayacağız. Antrparantez, kâin Trabzon-Gümüşhane hattında kâin çığlık virajlar, rampalar ile gelişigüzel yalman yamaçlardan taş düşmesi kabil problemlerde ortadan kalkacak. Trafiğin Karadeniz kıyı kesimindeki yerleşkelere, limana, turizm ve endüstri merkezlerine sorunsuz akışı çıktı gibi olacak. Böylece uluslararası ticaretin elan çabuk ve emniyetli yapılmasına nazik katkılar sunacağız?

‘TÜRKİYE’NİN GELGEL PROJELERİ ARASINDA YERİNİ ALACAK’

Icra Vekili Karaismalioğlu, Zigana Tüneli ve angajman yolarının yapımı, tasarımı ve kontrolünde yüzde 100 evcil kaynakların kullandığını belirterek, ‘Proje ağız ağıza Türk mühendisleri ve işçileri vasıtasıyla inşa edildi. Ayrıca karayolu tünellerinde Türkiye’da ilk kez yapılan ‘dikey şaft yapıları’ Zigana Tüneli’nde teşekkül edildi. Proje kapsamındaki 3 istasyonun seçkin birinde 1 akman, 1 dahi düzensiz gelgel başlamak üzere toplam 6 nüsha havalandırma şaft yapısı bulunuyor. Teknik, mühendislik boyutuyla evcil ve milli çalışmaların aynı eksantrik zaferi olacak, Avrupa’nın ve dünyanın zirvesindeki yapılardan biri arasına yerleşecek Zigana Tüneli, Trabzon ve Gümüşhane’nin geleceğine vurulacak tıpkısı nitelik kabilinden, açılışıyla bölgenin gelişimi ve kalkınmasında balaban bire bir ivme oluşturacak, kullananlara, havza halkına kazandıracaklarıyla Türkiye’nin gurur projeleri ortada yerini takanak. Zaten şayet gönlünüzde milletinize cebin duyduğunuz amor varsa, hizmet tezyit isteği varsa, geçilmez denen yollar argıt verir, aşılmaz denen dağlar aşılır? dedi.

Trabzon’de planlı diğer icraat için üstelik vukuf veren Nazır Karaismailoğlu, ‘Kanuni Bulvarı, Maçka- Trabzon, Of- Kaynak, Akçaabat-Söğütlü-Engelsiz Yolu, Araklı-Dağbaşı-Yolu, Akçaabat- Düzköy Yolu, Düzköy- Tonya Yolu kabil bütün proje tutarı 26 bilyon 905 milyon liralık olan 24 karayolu projemize bitmeme ediyoruz’ ifadelerini kullandı.

Share: