Buharlı Katar Projesiyle kazanan KOP turizmi olacak

KOP İdaresi Başkanlığı, 8 ilden oluşan KOP Bölgesinin turizm potansiyelini geliştirmek, tarihi demiryolu mirasına sahip geçmek ve bölgeyi Türkiye’nin heybetli tıpkı turizm destinasyonu haline dönüştürebilmek yerine ‘KOP Bölgesi Buharlı Şimendifer Turizmi Çalıştayı düzenledi. Konaklamadan Gastronomiye, Genç İstihdamından Ekin ve Danışma aktivitelerine kadar birçok temanın ele alındığı çalıştayla bölgenin turizm altyapısının güçlendirilmesi hedefleniyor.

Endüstri ve Teknoloji Bakanlığına vabeste Konya Ovası Projesi (KOP) Havza Kalkınma İdaresi Başkanlığı; bakım sahası içerisinde vadi kayran Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Niğde ve Yozgat’ın senkronik ve haddinden fazla sektörlü kalkınmasına yardım icat etmek hesabına KOP Turizm Modelini oluşturuyor. Uran ve Teknoloji Bakanlığı, Iblağ ve Altyapı Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Izlem ve Bütçe Başkanlığı uzmanları, Konya Nazik Şehir Belediyesi, Selçuk Üniversitesi, Konya Maharet Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi Turizm Fakültesi talim üyeleri ile TCDD Genel Müdürlüğü ve TCDD Taşımacılık A.Ş. uzmanlarının yanında TURSAB, endüstri ve sivil topluluk kuruluşlarının turizm alanında neşelilik yürüten acente ve işletme temsilcilerinin katıldığı çalıştayda, tendürüst istihdamından yerel sanayiye katkısı, turizme dair konaklamanın özendirilmesinden lehçe gastronomi üzerindeki etkilerine kadar birçok laf masaya yatırıldı. KOP İdaresi Başkanlığı ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Turizm Fakültesi yerine yapılan sunumların peşi sıra Selçuk, Konya Ustalık ve Nevşehir Hacı Bektaş Ege Üniversitelerinden alanında eksper tedrisat üyeleri ile kamu ve hür teşebbüs paydaşları, ‘Konaklama’, ‘Gastronomi’, ‘Rotalar ve Yolculuk Noktaları’, ‘Trene Yönelik Hizmet-Tamirat-Madun bina ve Üstyapı’, ‘Demiryolu İşletmeciliği ve Eğitim’, ‘Pazarlama, Tanıtım-Medya-Hediyelik Kayıt ve Promosyon’, ‘Katar İçi Aktivite-Hars-Danışma ve Workshop’ kalkmak amacıyla 7 farklı başlık altında düşün ve önerilerde bulundu.

Öğleden bilahare düzenlenen istimara oturumunda konuşan KOP İdaresi Başbuğ Vekili Tasavvur Karakoyunlu, “KOP Bölgesi 8 il ve 89 ilçeye seslenme fail degaje ayrımsız coğrafyada hizmet alanı içerisinde cıvıltı gösteren aynı kamu kurumunun hizmet bölgesi yerine bulunmakta. Bu bölge içerisinde lehçe kalkınma anlamında bölgeler arası eşitsizlikleri temizlemek, kırsal kalkınmaya müteveccih veya direkt kalkınmaya müteveccih farkları eksiltmek, somut analizör üretebilmek namına benzeri saf proje gerçekleştiriyoruz. Tarımdan kültüre, sanayiden enerjiye, sağlıktan eğitime kadar takatli haddinden fazla noktaya bölgesel kalkınma hesabına dokunmaya çalışıyoruz. Bu noktada kamu aktörleri bizim paydaşlarımız, destekleyicimiz ve garaz yerine Türkiye genelinde KOP Bölgesinin henüz ongun noktalara gelmesi konuşu, kültürel, endüstri anlamındaki boyutuyla mütekâmil olmasını önemsiyoruz. Bu bağlamda yapmış olduğumuz stabil çok himmet var” dedi.

“artık kitlelerin zenginliklerden bilerek olmasını nail olmak çok koskocaman”

Bölgede 2016 yılından bu yana 50 milyon lira civarında yemeden içmeden turizm odaklı proje destekleri sağladıklarını kaydeden Karakoyunlu, “Bizim bölgemizin çokça bulunmaz tıpkısı hususu var. Herhangi Bir şeyden evvel Anadolu medeniyeti ekin ocağı tıpkısı coğrafya. Bu coğrafyanın kalbinde da KOP Nahiye Kalkınma İdaresi’nin illeri meydan almakta. 8 ilimizin, 89 ilçemizin hızlı hızlı her durumunda doğal, kültürel, tarihi ve kırsal anlamda değerlendirilebilecek zenginlikler bulunmakta. Bu zenginliklerin değme birini ortaya çakozlamak artık insanın, imdi kitlelerin bu zenginliklerden agâh olmasını tedarik etmek bizim için çok balaban. İnsanların bölgemizdeki bu değerlerden imdi danişment olmasını çıkarmak amacıyla bazen gayretler gerekiyor. Bu gayretler içerisinde biz bu değerli insanlarımıza, domestik ve ecnebi turiste duyurabilmek, tanıtabilmek için KOP Bölgesindeki konaklama dönüş sayısını tezyit etmek ve mevrut turistin bacasız endüstri yerine bahsedilen hesaplı imkanlarını bölgemize vermek amacıyla analizör elde etmek gerekiyordu. Bu anlamda içerisinde sanayi ve uygulayım bilimi isimlerini barındıran tıpkısı bakanlığa ilişkin olan kurumun aracısız modernleşmenin sanayinin temeli olarak anılan buhar teknolojisi ve buharlı katar teknolojisine bigane kalması akıllıca olmazdı. Bu anlamda serbest ayrımsız ekiple kırıcı çalışmalar yaptık. Buraya büyüklüğünde mevrut aşamada üniversitelerin, turizm sektörünün zer üyeleri, uzmanlar, paydaşlar, düşünüm verebilecek tümce bu projenin içerisinde yer aldı. Gastronomiden pazarlamaya kadar seçkin alanda maharet, altyapı yerine neler yapılabileceğine dayalı uzmanlarımızla birlikte istişareler ettik. Onlardan bazı sonuçlar aldık. Bu sonuçlar bize önümüzdeki dönemde pekâlâ bire bir rota çizmemiz gerektiği üzerine tabiatıyla kandil ve taraf verecek. Bölgemize alçak anlamda fayda sağlayacak ve dünyada sıklıkla kullanılmakla birlikte Türkiye üzere ilk kez yerine gerçekleştirilecek tıpkı projeyi hayata geçirmiş olacağız” diyerek konuştu. – KONYA

Share: