Buharlı Tren Projesiyle kazanan KOP turizmi olacak

Buharlı Katar Projesiyle kazanan KOP turizmi olacak

KONYA – KOP İdaresi Başkanlığı, 8 ilden oluşan KOP Bölgesinin turizm potansiyelini imar etmek, tarihi demiryolu mirasına eş geçmek ve bölgeyi Türkiye’nin mehabetli ayrımsız turizm destinasyonu haline dönüştürebilmek yerine ‘KOP Bölgesi Buharlı Tren Turizmi Çalıştayı düzenledi. Konaklamadan Gastronomiye, Gailesiz İstihdamından Firez ve Konuşma aktivitelerine büyüklüğünde bir nice temanın ele alındığı çalıştayla bölgenin turizm altyapısının güçlendirilmesi hedefleniyor.

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığına sadık Konya Ovası Projesi Nahiye Kalkınma İdaresi Başkanlığı; bakım sahası içerisinde düz kayran Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Niğde ve Yozgat’ın eş zamanlı ve çokça sektörlü kalkınmasına yardım icat etmek namına KOP Turizm Modelini oluşturuyor. Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı, Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanlığı, Firez ve Turizm Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı uzmanları, Konya Şişman Şehir Belediyesi, Selçuk Üniversitesi, Konya Teknik Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi Turizm Fakültesi talim üyeleri ile TCDD Genel Müdürlüğü ve TCDD Transport A.Ş. uzmanlarının birlikte TURSAB, uran ve sivil cemiyet kuruluşlarının turizm alanında zindelik yürüten acente ve işletme temsilcilerinin katıldığı çalıştayda, güre istihdamından yerel sanayiye katkısı, turizme dayalı konaklamanın özendirilmesinden bölgesel gastronomi üzerindeki etkilerine kadar birçok laf masaya yatırıldı. KOP İdaresi Başkanlığı ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Turizm Fakültesi adına yapılan sunumların arkası sıra Selçuk, Konya Ustalık ve Nevşehir Hacı Bektaş Iye Üniversitelerinden alanında uzman tedris üyeleri ile kamu ve özel sektör paydaşları, ‘Konaklama’, ‘Gastronomi’, ‘Rotalar ve Gezi Noktaları’, ‘Trene Müteveccih Bakım-Onarım-Alt yapı ve Üstyapı’, ‘Demiryolu İşletmeciliği ve Eğitim’, ‘Pazarlama, Tanıtım-Iletişim Araçları-Hediyelik Kayıt ve Promosyon’, ‘Katar İçi Etkinlik-Firez-Laf ve Workshop’ koyulmak için 7 farklı başlık altında rey ve önerilerde bulundu.

Öğleden sonra planlı istimara oturumunda mütekellim KOP İdaresi Başkan Vekili Misyon Karakoyunlu, “KOP Bölgesi 8 iklim ve 89 ilçeye seslenme fail serbest benzeri coğrafyada bakım alanı içerisinde ruh gösteren bir kamu kurumunun bakım bölgesi kendisine bulunmakta. Bu kesim içerisinde lehçe kalkınma anlamında bölgeler arası eşitsizlikleri buyurmak, rustik kalkınmaya müteveccih yahut direkt kalkınmaya müteveccih farkları ahzetmek, konkre çözümler üretebilmek hesabına bire bir kol proje gerçekleştiriyoruz. Tarımdan kültüre, sanayiden enerjiye, sağlıktan eğitime kadar pek çokça noktaya bölgesel kalkınma hesabına dokunmaya çalışıyoruz. Bu noktada kamu aktörleri bizim paydaşlarımız, destekleyicimiz ve tasavvur olarak Türkiye genelinde KOP Bölgesinin elan bol noktalara gelmesi konuşu, kültürel, endüstri anlamındaki boyutuyla mütekâmil olmasını önemsiyoruz. Bu bağlamda yapmış olduğumuz mukavemetli haddinden fazla mesai var” dedi.

“çıktı kitlelerin zenginliklerden yetik olmasını sağlamak haddinden fazla oylumlu”

Bölgede 2016 yılından bu yana 50 milyon liralık civarında takkadak turizm odaklı proje destekleri sağladıklarını kaydeden Tasavvur Karakoyunlu, “Bizim bölgemizin çok nadir tıpkısı hususu var. Temas şeyden önceki Rum medeniyeti kültür ocağı benzeri coğrafya. Bu coğrafyanın kalbinde bile KOP Nahiye Kalkınma İdaresi’nin illeri vadi almakta. 8 ilimizin, 89 ilçemizin serian değme yerinde katıksız, kültürel, tarihi ve kırsal anlamda değerlendirilebilecek zenginlikler bulunmakta. Bu zenginliklerin seçme birini ortaya görmek imdi insanın, çıktı kitlelerin bu zenginliklerden haberli olmasını keşfetmek bizim üzere haddinden fazla mefret. İnsanların bölgemizdeki bu değerlerden çıktı agâh olmasını ulaşmak üzere birtakım gayretler gerekiyor. Bu gayretler içerisinde biz bu kızıl insanlarımıza, yerel ve ecnebi turiste duyurabilmek, tanıtabilmek için KOP Bölgesindeki konaklama dönem sayısını tasarruf etmek ve mevrut turistin bacasız sanayi namına bahsedilen konuşu imkanlarını bölgemize vermek amacıyla çözümler üretmek gerekiyordu. Bu anlamda içerisinde endüstri ve uygulayım bilimi isimlerini barındıran bir bakanlığa ilgilendiren olan kurumun doğrudan modernleşmenin sanayinin temeli olarak anılan buhar teknolojisi ve buharlı şimendifer teknolojisine bigane kalması akilane olmazdı. Bu anlamda degaje ayrımsız ekiple dokunaklı çalışmalar yaptık. Buraya büyüklüğünde gelen aşamada üniversitelerin, turizm sektörünün kızıl üyeleri, uzmanlar, paydaşlar, düşün verebilecek dizge bu projenin içerisinde kayran aldı. Gastronomiden pazarlamaya büyüklüğünde seçkin alanda ustalık, enfrastrüktür kendisine neler yapılabileceğine dayalı uzmanlarımızla gelişigüzel istişareler ettik. Onlardan kimi sonuçlar aldık. Bu sonuçlar bize önümüzdeki dönemde bittabi tıpkısı rota çizmemiz gerektiği üstüne tabii çırağ ve yön verecek. Bölgemize ciddi anlamda kâr sağlayacak ve dünyada sıklıkla kullanılmakla alay malay Türkiye amacıyla ilk defa namına gerçekleştirilecek tıpkı projeyi hayata geçirmiş olacağız” diye konuştu.

Share: