Antalya’da 19 Eylül Gaziler Haset törenle kutlandı

Antalya ve ilçelerinde 19 Eylül Gaziler Haset dolayısıyla tören düzenlendi.

Kent merkezinde Cumhuriyet Altını Meydanı’nda Antalya protokolünün katılımıyla yapılan merasim, kaçınmak duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törende Antalya Valisi Ersin Yazar, Antalya Büyükşehir Şehremini Muhittin Böcek ve Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Antalya Ofis Başkanı Zeynel Abidin Sezer, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Törende konuşan Zeynel Abidin Sezer, Gaziler Haset’nün vatan sevgisinin sembolü ve “Buyuru vurdumduymaz koşulsuz milletindir” diyen vatan evlatlarının istiklal ve özgürlük simgesi olduğunu tabir etti.

Sezer, ilişki ve beraberliğin önemine dikkati çekerek, Türk milletinin Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün unsur ve prensipleriyle sonsuza çatışma var olacağını vurguladı.

Meydandaki etkinliğin peşi sıra Vali Yazar, beraberindeki heyetle Türkiye Muharip Gaziler Derneği Antalya Şubesi’ni ziyaret ederek, gazilerle kardeşçe etti.

Serik

Serik Cumhuriyet Meydanı’ndaki törene, Ilçebay Ahmet Bilgelik Şahin, Belediye Reisi Enver Aputkan, İlçe Açıkgöz Komutanı Açıkgöz Üsteğmen Ayhan Aktürk, İlçe Emniyet Müdürü Suat Esin, kat müdürleri, siyasal parti temsilcileri, gaziler ve sivil sosyete kuruluşları temsilcileri katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun arkası sıra gocunmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Elan sonraları günün mana ve önemine ilgili konuşmayı İlçe Uyanık Komutanı Kurnaz Üsteğmen Ayhan Aktürk yaptı.

Aktürk konuşmasında, “Canlarını tereddüt etmeden ortaya koyarak bugün burada ayrımsız arada olmamızı verecekli olduğumuz değerli gazilerimiz gününüz kutlu olsun. Dün olduğu kadar bugünde tıpkı inanç ve azimle eren vatanın bağlanak ve bütünlüğünü bozmaya kasteden tamam düşmanlara karşı kanımızı akıtmaya ve canımızı feda etmeye hazırız. Bizim amacıyla yurt savunmasında martir ve gazi görünmek kadar iyicene tıpkısı kavram olamaz. Ne güzel ki martir nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir.”

Müracaat sonrasında öğrenciler günün mazmun ve önemine ilgilendiren şiirler okudu.

Finike ve Seki

Finike’de planlı törene gazilerin yanında Finike Kaymakamı Musa Kazım Polat, Finike Şehremaneti Başbuğ Vekili Sıdıka Gökyar Al, Açıkgöz Komutanı Maksat Kemal Karayaka, askeri erkan, gaziler, siyasal parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ofis amirleri ve muhtarlar katıldı.

Takım’ta Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen programda, Ilçebay Uğur Öztürk, Garnizon Komutanı Binbaşı Hüseyin Sınırlanmış ve Şehremaneti Komutan Vekili Fırat Demirci, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla program sona erdi. Törenden sonraları martir yakınları ve gazilere, Akçagerme Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen kahvaltı programına katıldı.

Ardından martir yakınları ve gaziler üzere Set Belediyesi vasıtasıyla 19 Eylül Gaziler Haset dolayısıyla Çanakkale, İzmir, Bursa, İstanbul ve Eskişehir illerini kapsayan seyahat düzenlendi.

Share: