Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Ağrı’da gazilerle buluştu Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, hükümetin ve devletin, şüheda ile gazilere vefa borcu ifa üzerine tereddüdünün olmadığını belirtti.

Bazı programları zımnında Balkı’ya gelen ve Valilikte ilgili çalım yöneticileriyle istimara toplantısı fail Kirişci, peşi sıra öğretmenevinde 19 Ilkgüz Gaziler Günü zımnında düzenlenen programa katıldı.

Bakan Kirişci, gazilerle buluşmasında yaptığı konuşmada, ülkeyi canı ve düşünce pahasına yurt kılanlara gönül borçlusu olduklarını söyledi.

Güvenlik güçlerinin güçlükle zarfında ve dışında yıldırı gruplarına alın savaşım verdiğinden bahseden Kirişci, şöyle konuştu:

“Allah askerimizi, polisimizi ve yurt için vazifesini ifa eden cemi kardeşlerimizi temas tip beladan koruma eylesin. Milletimiz amacıyla Malazgirt Zaferi makro tıpkı dönüm noktasıdır. Söğüt’te toprağa Osmanlı çınarının dikilmesi bir dönüm noktasıdır. Fatih’in ‘surları geçilemez’ denilen İstanbul’u fethi, çabucak bizim üzere değil, kamu dünya amacıyla çağları böldüğümüz bir ayraçtır. ‘Çanakkale geçilmez’ dedirttiğimiz harpler ve sonrasında Kurtuluş Savaşı ayrımsız dönüm noktasıdır. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı bile tarihimiz için kritiktir ve en son 15 Temmuz, yine bizim üzere aynı dönüm noktası olmuştur. 15 Orak Ayı 2016’bile ülkemizin bağımsızlığının tehlikeye düştüğünü gören dizge, vatanı kollamak üzere aynı zaman dahi çekinmeden sokaklara imdi. O gece bu milletin yurt için neler yapabildiğini birlik dünyaya gösterdik.”

“Gazi ve gazi yakınlarımızın hayatlarının temas alanında yanlarında olmaya çalışıyoruz”

Kirişci, çarpış girişiminde Türkiye Balaban Milet Meclisi’nin üstelik bombalandığını hatırlatarak, Türk milletinin esasta topyekun ayrımsız gazi milleti olduğunu dile getirdi.

Yurt tehlikeye girdiğinde milletin hep alay malay omuz omuza uğraş verdiğini aktaran Kirişci, şöyle bitmeme etti:

“Tarihimiz tanınmayan kahramanlarla mahmul. Zaman Küçük Asya topraklarına bibi ‘vatanımız’ diyorsak, o kahramanlar ve o kahramanları yetiştiren ailelerinin yardımıyla. Eren şehitlerimiz ve yiğit gazilerimizin hakkını ne yapsak ödeyemeyiz. Yurt toprağında özgürce aldığımız rastgele nefeste onlara borçlanıyoruz. Vefa borcumuzun tıpkısı nişanesi olarak martir yakını, gazi ve gazi yakınlarımızın hayatlarının gelişigüzel alanında yanlarında olmaya çalışıyoruz. Yaptığımız düzenlemelerle gazilerimizin kendileri yahut yakınlarından birine ve martir yakınlarımıza kamuda istihdam imkanı getirdik. Bu kapsamda 47 binin üzerinde gazimiz ve gazi yakınımız ile şehit yakınımızın kamuda istihdamını sağladık.”

Ücretsiz yolculuk kartı sunulan gazi ve gazi yakınlarının sayısının 210 bini geçtiğini anlatan Kirişci, gazilerin reçete, protez ve değişik tedavileri amacıyla arttırma ecir gibi melfuf ödeme alınmadığını hatırlattı.

Kredi ve Yurtlar Kurumunun kredi, burs ve yurtlarından intifa üzerine gazilerin ve şehitlerin çocuklarının önceliğinin olduğunu anımsatan Kirişci, “TOKİ konutlarında martir ailelerine ve gazilerimize türe tanınmıştır. Bu türe Kıbrıs gazilerimize üstelik verilmiştir. Şehitlerimizin doğruluk sahipleri ile gazilerimize bir göz ile sınırlanmış almak üzere faizsiz konut kredisi hakkı sağlanmıştır. 2022 için bu rakam 241 bin TL’dir. Hükümetimizin, devletimizin şehitlerimize ve gazilerimize olan vefa borcunu ödeme konusunda en adi aynı tereddüdü olmamıştır, olmayacaktır.” diyerek konuştu.

Programa, Ilbay Osman Varol, Belediye Reisi Müddeiumumi Sayan, İl Güvenlik Müdürü Nihat Dikkat, İl Bitirmiş Komutanı Sancak Hüsamettin Erol, DOĞRU Tümen Veca Mebus Ekrem Çelebi üstelik katıldı.Share: