Almanya’da icar artışlarına hal aranıyor

Berlin’üstelik bugün milletvekili ve eyalet seçimleriyle bire bir anda planlı ‘devletleştirme referandumu’nda öneri kabul edilirse, 226 binden çok apartman dairesi dev yurt şirketlerinin elinden alınarak kamuya devredilecek.

Halk Oylaması sonucu bağlayıcı değil ve evcil hükümete başvuru niteliği taşıyor.

Fakat sonuçların hem mülki idare, hem bile dev yurt şirketleri üzerinde ağırbaşlılık oluşturması bekleniyor.

Berlin sakinlerinin kamulaştırmaya müsaade vermesi halinde bu oylama, yemeden içmeden Berlin’bile değil parçalanmamış Avrupa’birlikte konutlaşma ve “kentsel transformasyon” tartışmalarına ayrıksı tıpkısı boyut kazandırabilir.
226 binden fazla kiralık daire kamuya devredilebilir

Berlin, ayrıntılı yıllardır Avrupa’da kiraların arz akla yatkın olduğu başşehir yerine öne çıkıyordu.

Fakat serencam dönemde kentte kiralarda vahim tıpkı artış kayda geçti.

Berlin halkının icar krizine olan tepkileri tıpkı el hareketine dönüştü. Kampanyacıların imza kampanyası sonucu plebisit talepleri fiyat buldu.

Berlin’deki referandum, özel dünyalık haline getirilen konutların kamuya dümbelek devredilmesi için düzenlenen geçmiş referandum niteliği taşıyor .

Bloomberg’in haberine göre sormaca sonuçları, Berlin halkının kamulaştırmadan yana olduğunu gösteriyor.

Öte yandan Berlin sakinleri ‘Evet’ dese da, kamulaştırmanın hayata geçmesi amacıyla kentte bakir kurulacak domestik yönetimin onayına ihtiyaç var.

Lacerem bu noktaya gelindi?

Berlin’de halk oylamasına revan süreç, Paris ve Londra kabilinden Avrupa başkentlerine oranla henüz düşük kiraların ödendiği şehirde kiraların hemencek artması ile başladı.

1989’da Berlin Duvarı’nın yıkılmasından bilahare çok sayıda sanatçı ve Bohem yaşam tarzı süren birçok gönül Berlin’e akın ederken, kiraları ödemekte zorlanan takatli haddinden fazla başşehir sakini farklı kentlere gitmek zorunda kalmıştı.

Bloomberg’in haberine göre sayı farkı kira fiyatları dahi 2010 yılından bu yana yüzde 86 artım gösterdi.
Berlin’da kıpırdak nüfusun yüzde 84’ü kirada ve familya sahiplerinin sayısı beş altı.

Kentte icar artışlarına alın protestolar düzenlenirken, plebisit düzenlenmesi için bile internet üzerinden imza kampanyaları başlatıldı.

Referandumu isteyen aktivistler, hususi şirketlerin bölük sektöründeki baskınlığının Berlin’deki icar sorununda büyük görkem oynadığını savunuyor.

Bloomberg’e yaptığı açıklamada kampanyaya önderlik fail isimlerden Cambridge Üniversitesi’den sosyolog Joanna Kusiak, bu şirketlerin Berlin’üstelik kiracıları koruyucu kanuncu düzenlemeleri manipüle ettiğini öne sürüyor.

Yasal yerine kentte kiralar, bire bir bölgedeki sayı farkı kira fiyatlarının yer fazla yüzdelik 10 konusunda çıkabilir. Kusiak’a bakarak benzeri bölgedeki konutların çoğu muhtemelen benzeri özel şirketin tekelinde olduğu zaman, şirketler göz kiralarında yapacakları bildirme ufak artışla üstelik hep bölgede icar zir sınırını fevk çekebiliyor.
Berlin’birlikte 1960’lı ve 1970’li yıllarda Türkiye’den Almanya’ya barhana eden topluluklara ocak sahipliği fail Kreuzberg’deki Kottbusser Idmansız mahallesi, bu şirketlerinin basamak piyasasına olan etkisini yansıtan gür bir örnek.

Yıllardır Berlin’bile güçlü Türkiyeli göçmenlerin bile merkezi olan mahalledeki apartmanlar, serencam zamanlarda kente kullanılmamış taşınan güre şahıs için de hava merkezi haline geldi.

2010’dan bu yana mahalledeki ortalama kiralar yüzdelik 86 arttı.

Bu dahi mahalleli profilinin değişmesi ile sonuçlandı.

Yurt devleri referanduma karşı

Referanduma bildirme şişman tepki, Almanya’nın sunu balaban hususi taşınmazlar şirketi Deutsche Wohnen’den geldi.

Deutsche Wohnen’den yapılan açıklamada kamulaştırmanın Berlin göz piyasasındaki sorunları çözemeyeceği belirtildi.

Bloomberg’e yaptığı açıklamada emlak şirketi, hakeza aynı değişikliğin “on yıllar boyu sermaye ve kaynakların kullanılmasının önüne geçeceğini” ve her an büyüyen şehirde acilen gerekseme duyulan konutlaşmanın ve diğer yatırımların tehlikeye gireceğini savundu.

Elden taşınmazlar şirketleri değil, zaman planlı seçimlerde yarışı önde götürücü Içtimai Demokrat Parti (SDP) de kampanyaya alın çıkıyor.

Bu da elhak bağlayıcı tıpkısı kapsam taşımayan referandumda kudretli olsalar bile, kampanyacıların kamulaştırma hedefine ulaşmasının uğrunda engel oluşum edecek.

Hastalık yüce?

Mavera yandan son hangi olursa olsun kampanyanın kent politikalarına takı etmeye başladığı benzeri nesep.

Bloomberg bilgelik ajansının analizine göre, geçtiğimiz Cuma Namazı haset 2.46 milyar euro değerindeki 14 binden aşkın konutun iki taşınmazlar devi Deutsche Wohnen ile Vonovia SE’den kalın kafalı alınması üzere aynı ittifak imzalandı.

Şirketlerin Berlin’deki varlıklarının vakit kaybetmeden benzeri bölümünü kapsıyor olsa üstelik, bu adım kampanyanın değişimin önünü açabileceğine bel.

Financial Times’ın analizine göre, referandumdan geçirilse de devletleştirme Berlin sakinlerinin göz sorununu ortadan kaldırmaya yetmeyecek.

Ancak dünyada kaslı ülkelerin başkentlerinde yaşanan göz piyasası krizine olan öfkenin hangi büyüklüğünde şişman olduğunu göstermesi dolayısıyla, oylama şanlı.

Almanya’dahi sabık yılın Küçük Ay ayında Berlin’deki kiralar eyalet hükümetinin kararıyla beş yıllığına dondurulmuştu. Yasa, kentten itidalli sınıfın göçünü engellemeyi amaçlıyordu.

Almanya kasa başında

 

Almanya istif yapmış

 

Alman bankaları Almanya üzere yüzdelik 3,3’lük nema bekliyor

 

Share: