Fiyatlar yüzde 30’u aştı! Konutun arkası sıra onlar üstelik uçtu

Konuttaki fahiş fiyat sorunu gündemdeki sıcaklığını korurken, sanayiciler da fabrika binalarındaki faziletkâr eşit artışlarından şikayetçi. Angarya Valüasyon’nin hazırladığı ifade, uran tesislerin sayı farkı birim bedellerindeki erdemli artışı gözler önüne seriyor. Sanayi tesislerinin işlem yoğunlukları dikkate alınarak belirlenen 22 ilde 2020 ve 2021 yılı üzere SPK lisanslı uzmanları eliyle gerçekleştirilen analizlere göre, Türkiye’bile sanayi tesislerinin (fabrika binalarının) metrekare başına averaj vahit bedelleri ayrımsız yılda yüzdelik 27 artarak, 2 bin 80 TL’ye bundan sonra. Arz efdal ünite kıymet metrekare başına averaj 4 bin 52 TL ile İstanbul Avrupa Yakası’nda olurken, bunu 3 bin 914 TL ile İstanbul Küçük Asya Yakası, 3 bin 504 lira ile Kocaeli, 2 bin 846 lira ile Antalya ve 2 bin 302 liralık ile Konya izledi. Güzeşte yıla göre sayı farkı birim bedellerdeki yer yüksek artışın yaşandığı yer ise yüzdelik 66 ile Antalya olurken, bu ili Konya, Balıkesir, Çanakkale ve Kocaeli takip etti.

Kiralarda bile aheste artım var

Endüstri tesislerinin aylık ünite kiralarında bati artışlar söz konusu. Dünya’da Merve Yiğitcan imzasıyla düzlük düz habere göre, Türkiye genelinde endüstri tesislerinde mahiye ünite kira artışı tıpkı yılda yüzdelik 31,6 olurken, arz faziletli maaş ünite kira artışı yüzde 69 ile Konya’dahi yaşandı. Konya’yı yüzdelik 64 artışla Antalya, yüzdelik 60 ile Düzce, yüzdelik 58 ile Balıkesir ve yüzde 44 ile Kocaeli izledi. Sayı Farkı maaş vahit kirada yer faziletli diyar Kocaeli olurken, bu ilin ardandan İstanbul Avrupa Yakası, İstanbul Rum Yakası, Antalya ve Bursa geliyor. Raporda, “Ülkemizde endüstri alanındaki gelişmelere koşut kendisine sanayi arsa üretimi kısıtlı kalmaktadır. Ülkemizin pandemi nedeniyle üretimde dünyada öne çıkması en-murat dengesizliğini artırmış, üretimevi birim bedellerindeki artım oranı bölük bedel artma oranlarını yakalamış durumdadır” ifadeleri düz aldı.

“OSB’lerdeki rant engellenmeli”

Fabrikalardaki bedel artışlarına müteveccih değerlendirmelerde kâin İstanbul Tecim Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Türkiye’nin pandemi cihetiyle istihsal üssü özelliğini pekiştirdiğini ve bu sayede ihracatta mehabetli bir depar yakaladığını hatırlatarak, bu ivmeyi destek olmak için bakir yatırımlarla istihsal parkının genişletilmesi gerektiğini, ancak uran arazilerindeki denk artışlarının basamak değer artışları ile yarışır kuzuluk geldiğine dikkat çekti.

Üreticinin elindeki finansmanı arsa teminine kullanması halinde, üretim parkına kullanacağı finansmanının kalmadığını savunan Avdagiç, “Türkiye’nin tedbir ülkesi konumunu kalıcı kuzuluk ifade etmek için sanayi arsası arzını artırarak, doğru fiyatlarla yatırımcıyla buluşturmalıyız. İstanbul’da ve çevre illerdeki kombinasyon uran bölgelerinde yer bulma konusunda zor yaşıyoruz. Bu sevgili, yatırım yapacak firmaların ticaretini engelliyor. İstanbul’üstelik olmasa bile yakın illerde OSB sayılarının artması eke. İstanbul’un çevresinde bire bir tarafı Çorlu, başka tarafı Gebze’de oluşmak amacıyla ikinci halkadaki seçeneklerin sayısını artırmamız lazım. Üste elan de açılmak ister” diyerek konuştu. Bulunan OSB’lerin nema taleplerinin da ivedilikle onaylanması gerektiğinin altını çizen Avdagiç, tıpkısı zamanda OSB’lerin getirim için kullanılmasına izin verilmemesi için, tahsis edilen arsalara akla yatkın müddet süresince yatırım yapmayanların tahsislerinin, kolaylıkla yatırım yapacak şirketlere devredilmesi gerektiğini belirtti.

Stoklar azaldı, kapasite artırılmalı
OSB’lerde icar bedellerinin de çokça arttığına değinen Avdagiç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye genelinde sanayi tesislerinde sayı farkı ünite icar artışları yüzde 30’u aşmış durumda. Türkiye ekonomisinin ikinci çeyrek büyümesinin detaylarına baktığımızda stoklarda 5 nokta tenakus dikkati çekiyordu. Bu, oturmuş istihsal kapasitesinin artırılması gereğini bile ortaya koyuyor. Bu sebeple envestisman kapasitesi için OSB’lerde düz sorunlarının çözülerek, finansman ve hammadde temini imkanlarının geliştirilmesi nazik ehemmiyet sunu ediyor.”
Efdal bedeller üretimi Şarki’evet kaydırıyor

TOBB Hazır Çul ve Konfeksiyon Bölüm Meclisi Başkanı Onur Fayat da, fiyat artışlarını değerlendirirken kâh OSB’lerde rant gayeli tahsise ilgi çekti. Fayat, ara sıra OSB’lerde çabucak sanayicilere değil, sanayici sıfır şahıslara birlikte vadi tahsis edildiğinin görüldüğünü kaydetti. Fayat, “Tahsiste düz namevcut denildiğinde de doluluk oranları yüzde 30’u bulmayan OSB’ler var. Piyasa kötüyken o OSB’lerden yer kayran sanayi ile ilgili sıfır eşhas var. Demincek fiyatlar ikiye katlamışken satmaya çalışıyorlar. Direkt satamazlar amma onun dahi benzeri kılıfını bulup umum altından değişik formüllerle yapıyorlar. Muhtemelen aynı müddet envestisman yapmayanlara tahsis edilen yerlerin âdeta envestisman açmak talip sanayiciye tahsis edilmesini istiyoruz” dedi. Pandemiyle gelişigüzel Türkiye’ye tedbir merkezi olma kadar tıpkısı okazyon doğduğunu belirten Fayat, “Bunu gören sanayiciler, hele Marmara’bile saha tahsis arayışına gittiler. Ancak fiyatlar çok arttı. Söz Gelişi 7-8 ay önce Kırklareli OSB’de 170-180 teklik olan yerler 350 lira oldu” diyerek konuştu. İnşaat maliyetlerinin üstelik artmasıyla dünyalık maliyetlerinin henüz dahi yukarılara çıktığını belirten Fayat, “Sanayici için elem tıpkısı aktarılma. Çünkü sanayicinin ana niyeti im tahsis etmek ve pazarlamaktır; arsa evet üstelik yapı sahibi koyulmak değil” dedi. Fayat, alelhusus tesislerdeki fiyat artışlarından ekolojik ortam yatırımların Maşrık’evet elan çabuk kayacağını sözlerine ekledi.

İhracat artışı, fabrikaya birlikte talebi artırdı

Genişlik erdemli bedel artışlarının yaşandığı illerin başında Antalya geliyor. Konuyla ilgilendiren değerlendirmelerde bulunan Akdeniz Hazır Çul ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (AHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Tekin, Avrupa’dan gelen siparişlerin çok arttığını, Türkiye hazır giyim ihracatının birlikte yılsonunda 19 milyar dolara çıkacağını, bu nedenlerden yağlık özellikle fabrikaların tehlikeli dilek gördüğünü ifade etti. Uran hareketliliğinde bile artma olduğunu belirten Uğurlu, fabrikalardaki bedel artışlarının yatırımcılar için iri maliyet oluşturduğunu, kullanılmamış envestisman fora etmek isteyen sanayicilerin erdemli bedellerle karşılaştığını sözlerine ekledi.

Share: