101 yaşındaki Leyla nineden tafsilatlı ve mıhlı yaşamın sırları

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Ankara Gülhane Yetişek ve Araştırma Hastanesi Geriatri Marifet Dalı’nın 100 yaşını aşmış 13 hastasından biri olan Leyla Düzgün için hastane personelince tebrik yapıldı.

Kontrol üzere geldiği Keyif Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Ankara Gülhane Yetişek ve Araştırı Hastanesi Yaşlılık Bilimi Bilim Dalı’nda, 100 yaşının üstünde olduğu üzere pastalı kutlamayla karşılanan 1921 doğumlu Leyla Düzgün, tafsilatlı ve sağlıklı yaşamın sırlarını AA muhabirine anlattı.

Düzgün, uzun süre köyde yaşadığını, 50 yaşına büyüklüğünde eşi ile çiftçilikle uğraştığını belirtti. Tüvana yaşlardan itibaren amade azık adına tabii gıdalar tüketmeye ilgi ettiğini nâkil Aklık, erken yatıp er kalktığını söyledi.

Evde kendi hazırladığı gıdaları tükettiğini, yoğurt mayaladığını, verimli bol göveri ve semere yediğini, akarsu tükettiğini kaydeden Aklık, annesinin de uzun ve dosdoğru bire bir hayat geçirdiğini, bunun kalıtım bilimi miras olduğunu belirtti.

“Ocak bağlarımız hep sağlam oldu, sevdiklerimle yaşadım”

Sağlık için evvel gönenmek gerektiğini vurgulayan Düzgün, “Ben, çocukluk ve olgunluk döneminde da bahtiyar ve erinçli oldum. Köy hayatı yaşadım, tarlada, bağda, bahçede çalıştım. Sülale bağlarımız hep akva oldu ve bugüne çatışma bilcümle sevdiklerimle yaşadım. Eşim, yıllar ilk öldü, çocuğum bile yoktu. Bana yeğenim eş imdi, beni yanına aldı. Evladım olsa ihtimal bu kadar bakmazdı, Allah ondan razı olsun.” diye niteleyerek konuştu.

Düzgün, “Az Buçuk yoruluyorum, kuvvetim namevcut amma sağlığım çok şükür dolgunca. Ayrıntılı yaşamaktan çok memnunum fakat yer acı yanı sevdiklerimin ölümünü yok etmek.” diyerek duygularını aktardı.

Kovid-19 geçirdiğini ve endişelendiğini belirten Aklık, “Hep dosdoğru oldum, bundan âlem, kovid enfeksiyonunu hafif atlattım.” dedi.

Gençlere etraflı ve zinde sürdürmek üzere savaşım etmekten vazgeçmemelerini referans eden Leyla Aklık, “Geçmiş inançlı olun. İyi beslenin, yemek seçmeyin ve erken yatın. İçki ve sigarayı bırakın. Dua ile ruhunuzu da doyurun.” önerisinde bulundu.

Genetik bırakıt büyüklüğünde stresten uzak yaşam birlikte etkili

SBÜ Ankara Gülhane Terbiye ve Araştırma Hastanesi Geriatri Vukuf Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet İlkin Naharcı, başkanlığını yürüttüğü ve bilirkişi doktorlar Candeniz Avcı, Hatice Tuğba Yazır ve Neslihan Kayahan Satış ile yaptıkları benzeri araştırmada, polikliniğe başvuran 100 gözyaşı üzerinde 13 sayrı belirleme ettiklerini, bunlardan birinin bile Leyla Aklık olduğunu söyledi.

Şu an 101 yaşında olan Düzgün’ün, köy yaşamını bırakıp şehre yerleştikten sonra üstelik etken olmaya dikkat gösterdiği bilgisini edindiklerini nâkil Naharcı, “Mülakat ve muayenelerimizde bize, çalışmanın kişiyi canlı tuttuğunu, hassaten alay malay yaşadığı yeğeni Hacer Sizen’e ilerlemiş yaşına karşın ocak işlerine müzaheret etmeye çalıştığını söyledi.” dedi.

Prof. Dr. Naharcı, Leyla ninenin, yaşıtları ile kıyaslandığında genel esenlik durumunun, dem değerlerinin müspet, ruh bilimsel ve nörolojik açıdan üstelik mebzul olduğunu bildirdi. Yaşına merbut kas ve eklem sorunlarının de yaşıtlarından çokça gani seviyede bulunduğunun altını çizen Naharcı, “Tabiatıyla kalıtım bilimi miras bunda cesim bire bir enerjik, fakat âlim kendisine bilcümle vurguladığımız stresten uzak yaşam, tartılı ve zinde beslenme, tam fiziki aktivite, geçim ve bahtiyarlık, uzun ve dosdoğru yaşamın anahtarı. Leyla nine, bunun genişlik adamakıllı örneği.” değerlendirmesinde bulundu.

“Ülkemizde 100 yaş üzerindeki bireyleri henüz fazla göreceğiz”

İnsanlık tarihi süresince uzun ve zinde yaşamın sırrı ile koca ömrünü uzatmanın yollarının araştırıldığını tamlayan Naharcı, sağlık hizmetine erişimin artması, yeni ilaçlar ve tedavilerle hastalıklara er engelleme edilmesi, hem birlikte tarama ve apotr yöntemlerin dolay plana çıkmasıyla alay malay averaj dirim süresinin uzadığını, bunun da nemli nüfusun artmasına neden olduğunu aktardı.

Türkiye’birlikte dahi yaşlı nüfusun oranının son yıllarda yüzdelik 10 arttığına dikkati çeken Naharcı “Yaşlı nüfus ortamında ise gelecek yaş kendisine anlatım edilen 85 gözyaşı üstü kişilerin sayısının ise 700 bin civarında olduğu oranlama edilmektedir. Bunun beraberinde, 100 gözyaşı üzerindeki bireyleri da antlaşma süresince ülkemizde elan fazla göreceğimizi şimdiden söyleyebiliriz.” diyerek konuştu.

Bir kişinin metin yaşlanması üzere öncelikle ahenktar hayata sahip olması gerektiğinin altını çizen Naharcı şunları kaydetti:

“Bunun için mebzul tıpkı içtimai hayata, bereketli tagaddi, ağır ezgi egzersiz yapılması, ati yılların daha kaliteli olmasını sağlıyor. İyi nemalanmak amacıyla, benzen, protein, yoğurtun elan fazla tüketilmesi, semiz ve unlu gıdalardan ırak durulması gerekiyor. Toplumsal hayatın, kişinin hayatını müspet etkilemesi geçişsiz. Sigara ve ispirto üzere zararlı alışkanlıklardan kaçınılması, ongun uyku alınması gerekir. İnancın akva olması dahi muhteşem bir etken.”

Share: