SAÜ’lü doktorlar ürtikere dikkati çekti

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tababet Fakültesi Cilt ve Zührevi Hastalık Hastalıklar Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ilkbahar Sevimli Dikicier ile Dr. Öğretim Üyesi Rabia Öztaş Yağız, ahali ortada “ürtiker” yerine üstelik bildik ürtikerle ait vukuf verdi.

Doç. Dr. Dikicier, gazetecilere, sosyete eliyle ongun anlaşılamayan ürtikerin, etkilenen bireylerde fiziksel ve zihnî adına hayat kalitesi üstüne pahal yönde balaban sıklet yaptığını belirtti.

Ürtikerin, ciltte ansızın gelişen kaşıntılı pembemsi kırmızı kabarıklarla karakterize ayrımsız hastalık olduğunu aktaran Dikicier, “Bu şişlikler yahut kabarcıklar, çeşitli biçim ve boyutlarda gibi. Genellikle ayrımsız alerjik aksülamel veya enfeksiyonun sonucudur. 4 kişiden 1’i, hayatlarının bire bir noktasında ürtikerden etkilenir. Çoğu durumda beş altı hafta ortamında iyileşir (iveğen kurdeşen) ancak acun nüfusunun kısaca yüzde 1’inde semptomlar henüz tafsilatlı sürer ve hastalık kronikleşir.” bilgisini paylaştı.

Hastalığın dirim kalitesi üzerindeki etkisinin çoğunun can kuşu sağlığıyla ilişik olduğunu, etkilenenler amacıyla önemli sıkıntıya yahut utanca illet olabileceğini belirterek, şunları kaydetti:

“GA2LEN Kurdeşen Başvuru ve Noksansız Merkezleri Zehir (GA2LEN UCARE Zıkkım), ürtiker tedavisini iyileştirme ortak amacı olan ürtikerologlar ve kurdeşen merkezlerinden oluşan en şişman ve genişlik canlı toptan konsorsiyumdur. Alerjik hastalıklarda uzmanlaşmış önde gelen Avrupa araştırı merkezlerinden oluşan tıpkısı şirketler birliği olan Toptan Allergy and Asthma European Network (GA2LEN), alerjinin özel alanlarda müracaat ve harika merkezlerinin gelişimini, etkileşimini ve akreditasyonunu destekleyen benzeri programın parçası namına kurulmuştur.

GA2LEN UCARE Ağı, Acun Ürtiker Günü (UDAY) amacıyla 2022 farkındalık kampanyası başlattı. UDAY 2022’nin teması, ürtikerden etkilenen insanların yaşamları üzerindeki etkisini vurgulamak için ‘Daha İyi Yaşam Kalitesi’ yerine seçildi. Kurdeşen, hayatın mecmu yönlerini etkiler ve iştial zamanlarında ilişkilerde gerginliğe hastalık cins, kişinin gelişim hayatı dahil girmek için hayatını güçlü çok yönden inatçı etkileyebilir. Bu yılki kampanya, ürtikerin rahat ayrımsız uzanım olduğu konusunda farkındalığı artırmayı ve etkilenenlerin karşılaştığı zorlukların elan ferah anlaşılmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Kampanya, ürtikerli bireylerin dirim kalitesini iyileştirmeye ve çevrelerindekilerin algılarını elan iyiye akıllıcasına değiştirmeye yardımcı olmayı hedeflemektedir.”

Dr. Akademisyen Karaca de Dünya Ürtiker Haset’nün, dünya çapında kurdeşen farkındalığını tasarruf etmek ve bu durumun anlaşılmasını ilerletmek amacıyla bire bir okazyon olduğunu ifade ederek, “Seçkin yıl 1 Ekim’de kurdeşen üzerine global farkındalığı tasarruf etmek ve bundan etkilenenlerin hastalıklarını daha mebzul anlamalarını temin etmek amacıyla Acun Ürtiker Haset kutlanmaktadır.” açıklamasında bulundu.

Share: