Asıl sütü bebeğin gelişimine ulama sağlıyor

Medicana Sivas Hastanesi Jinekoloji ve Doğum Uzmanı Nadir Kardeş, annenin bebeğini emzirmesinin, bebeğin gelişiminde sunma balaban etkili olduğu üzere annenin sağlığı açısından de berenarı majör olduğunu belirtti.

Cömert, yaptığı mukayyet açıklamada, emzirmenin asıl ile çağa ortada özel tıpkısı bağın kurulmasına havari olduğunu aktardı.

Emzirirken artan oksitosin hormonu düzeyinin temel ortada heybetli fizyolojik değişimler sağlayarak asıl ile bebeğin beyninde etkileşim sağladığına değinen Kardeş, “Emziren annelerde karşılaşabileceği temas strese alın gelişen karşılık daha yumuşatılmış şekilde oluşur. Emziren annenin serum kortizol, adrenalin düzeyi emzirmeyen annelere bakarak manalı bire bir düşüş gösterir. Bu buut annenin emzirme döneminde ruh bilimsel adına rahatlamasını sağlar.” ifadelerini kullandı.

Emzirmenin annenin sağlığını koruduğunu vurgulayan Kardeş, şunları kaydetti:

“Bicik, acıma, yumurtalık kanseri ve kemik erimesi riskini düşürür. Emzirme sürecindeki bağan ostorojen seviyesi meme kanseri riskini azaltır. Yapılan araştırmalar 30 yaşından evvel mevlit eden ve bire bir sene evet bile daha çok süreyle emziren kadınların yumurtalık kanserine yakalanma riskinde kemiksiz bir eksilme olduğunu göstermektedir. Tınlamalı emziren bire bir eş gebelikten 10 hafta korunabilir, emzirmeyen annelerde doğumdan altı hafta bilahare gebelik oluşabilir. Emzirmek annenin doğum sonrası iyilik sürecini hızlandırır. Emzirmeyle gelişigüzel salınan oksitosin hormonu esas rahminin kasılmalarını artırarak mevlit özne annenin kanamasını azaltır. Emziren anneler birlikte kanama henüz birkaç olduğundan detaylı dönemde kansızlığa sadık halsizlik çarpıntı ve tez yorulma kabilinden şikayetler daha bir iki görülür.”

Ahi, emziren annelerin tevellüt sonrası henüz olağan kilogram verdiğini bile belirterek, “Emzirme annenin günce enerji gereksinimini kısaca 500 ısın artırır, bu mütezayit ısın ihtiyacının bire bir kısmı annenin yediklerinden karşılanırken aynı kısmı gebelikte depolanan yağlardan karşılanır. Bu bile annenin gebelik sırasında aldıkları çok kiloların kaybına el açacak.” açıklamasında bulundu.

Share: