TİKA’dan Lübnan Editörler Sendikasına teknik takım desteği

Türk İşbirliği ve Eş Güdüm Ajansı Başkanlığı (TİKA), Lübnan Editörler Sendikasına beceri takım desteği sağladı.

Sendikadaki derinti salonunun TİKA’nın sağladığı ekipman desteğiyle açılışı zımnında düzenlenen programa Türkiye’nin Beyrut Büyükelçisi Yüce Barış Ulusoy, TİKA Lübnan Koordinatörü Orhan Aydın, Editörler Sendikası Başkanı Joseph Kuseyfi, Rum Ajansı Orta Doğu Haberleri Editörü Turgut Kahraman Boyraz ve sendika üyesi birçok gazeteci katıldı.

Programda kısa benzeri müzakere özne Büyükelçi Ulusoy, TİKA’nın 2010’dan beri Lübnan’dahi enerjik şekilde çalıştığını hatırlattı.

Ulusoy, “(TİKA) Bugüne kadar ülkede 120’den fazla projeyi hayata geçirdi. Bu sendika ilkin girmek üzere Lübnan medyasına elimizden geldiği kadarıyla destekler sunmaya çalışıyoruz. Bu vesileyle medya mensuplarına bire bir nebze birlikte olsa daha verimli çalışmalar ortaya koymaları üzere böylesi ayrımsız destek sağlandı.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Lübnan hükümeti ve halkına yardım faaliyetlerini yoğunlaştırmak istediğini vurgulayan Ulusoy, “Alelhusus eleştiri bir süreçten güzeşte Lübnan’a müteveccih yardımlarımız arttı.” dedi.

TİKA Lübnan Koordinatörü Kültürlü de sendikaya müteveccih desteğin detaylarına ilgili şunları söyledi:

“2000’den fazla medya mensubunun kayıtlı olduğu sendikada mevcut derinti salonunun tıpkı eğitim bilimi salonu olarak üstelik kullanılabilmesi üzere ihtiyaç duyulan takım desteği TİKA tarafından sağlandı. Medya mensuplarına redaksiyon, olgun çit, raporlama gibi bir nice çığır içi eğitimin verileceği salonun kurulumu için bilgisayar, interaktif akil tahta, kalem erbabı, patırtılı sistemi kadar muhtelif takım gerçekleştirme edildi.”

Editörler Sendikası Başkanı Joseph Kuseyfi, desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkürname etti. Kuseyfi, “TİKA’nın Lübnan’bile gösterdiği takat sınırı, iki büyüklük arasındaki ilişkilerin daha birlikte güçlenmesine açacak olacaktır.” dedi.

Kuseyfi teşekkürname amacıyla Ulusoy ve Görgülü’a sendikaları adına onurluk ikram etti.

Program, sendika üyesi gazetecilerin, Türkiye’nin lehçe konumu ve yaşanan son gelişmeler üzerine Ulusoy’a soruları ve yapılan değerlendirmelerin arkası sıra sona erdi.

Share: