TİKA’dan Lübnan Editörler Sendikasına ustalık takım desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Lübnan Editörler Sendikasına maharet ekipman desteği sağladı.

Sendikadaki güruh salonunun TİKA’nın sağladığı takım desteğiyle açılışı dolayısıyla düzenlenen programa Türkiye’nin Beyrut Büyükelçisi Büyük Hazar Ulusoy, TİKA Lübnan Koordinatörü Orhan Ziyalı, Editörler Sendikası Başkanı Joseph Kuseyfi, Anadolu Ajansı Orta Doğu Haberleri Editörü Turgut Yiğit Boyraz ve sendika üyesi bir nice gazeteci katıldı.

Programda güdük tıpkı müzakere eden Sefirikebir Ulusoy, TİKA’nın 2010’dan beri Lübnan’da enerjik şekilde çalıştığını hatırlattı.

Ulusoy, “(TİKA) Bugüne kadar ülkede 120’den fazla projeyi hayata geçirdi. Bu sendika ilkin gelmek amacıyla Lübnan medyasına elimizden geldiği kadarıyla destekler sunmaya çalışıyoruz. Bu vesileyle medya mensuplarına benzeri nebze dahi olsa elan mübarek çalışmalar ortaya koymaları amacıyla böylesi bire bir destek sağlandı.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Lübnan hükümeti ve halkına yardım faaliyetlerini teksif etmek istediğini vurgulayan Ulusoy, “Özellikle eleştiri aynı süreçten sabık Lübnan’a müteveccih yardımlarımız arttı.” dedi.

TİKA Lübnan Koordinatörü Münevver de sendikaya yönelik desteğin detaylarına ilgili şunları söyledi:

“2000’den fazla medya mensubunun mukayyet olduğu sendikada bulunan toplantı salonunun tıpkı yetişek salonu olarak da kullanılabilmesi üzere ihtiyaç mahsus takım desteği TİKA vasıtasıyla sağlandı. Medya mensuplarına redaksiyon, fen çit, raporlama gibi bir nice çığır içi eğitimin verileceği salonun kurulumu amacıyla elektronik beyin, etkileşimli çokbilmiş yazboz tahtası, yazıcı, gürültülü sistemi gibi değişik ekipman realizasyon edildi.”

Editörler Sendikası Başkanı Joseph Kuseyfi, desteklerinden ötürü TİKA’ya teşekkür etti. Kuseyfi, “TİKA’nın Lübnan’de gösterdiği takat sınırı, iki talih arasındaki ilişkilerin henüz bile güçlenmesine açkı olacaktır.” dedi.

Kuseyfi teşekkür için Ulusoy ve Ziyalı’a sendikaları hesabına onurluk sunma etti.

Program, sendika üyesi gazetecilerin, Türkiye’nin lehçe konumu ve yaşanan sonuç gelişmeler hakkında Ulusoy’a soruları ve yapılan değerlendirmelerin ardından sona erdi.

Share: