Yerli hayvanlara getirilen çip zorunluluğu uygulanmaya başlandı

Yerli hayvanlara getirilen çip zorunluluğu uygulanmaya başlandı

ISPARTA – Sahipli kedi, kapik ve gelinciklere mikroçip takma zorunluluğu Isparta’da uygulanmaya başlandı. Şehirlere göre farklılık gösteren çip fiyatları Isparta’da 160 TL’den uygulanıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Baytar Hekimleri Birliği ortada imzalanan protokol sonucunda sahipli pisik, kapik ve gelinciklere mikroçip arızi zorunluluğu getirildi. Bu aplikasyon ile birlikte evde sönümsüz hayvanların aşılama kontrollerini fayrap etmek ve sokağa bırakılan hayvanların konumlarını sınırlamak amacı anne makbuz.

“Güçlükle çipin hayvanlara tek ayrımsız zararı bulunmayan”

Mikro çip uygulamasının pisik ve köpekler üzere önemine değinen Baytar Hekim Aydan Özer İnal “az yonga işlemi her pisik, kapik ve gelinciklere yasal zorunluluk kendisine başlatıldı. Pisik ve köpeklerin evdeki nüfus sayısı, evden kaçma gibi durumlarda mahdut bulunabilmesi, maalesef evde bakılan kedi ve köpekler serencam zamanlarda haddinden fazla sokağa bırakılmaya başlandı hem onun kontrolü için, hem telkih ve iç dış tufeyli takipleri amacıyla celal mikro çip takılmasını zorunlu ağıl getirdi. Dar çipin hayvanlara tek bire bir zararı bulunmayan. Çip pirinç tanesi kadar, iki kürek kemiği arasına takılıyor. Huzursuz edecek tıpkı boyutta değil. İlk uygulamada hayvanlara ufak aynı kırıcı hissedebilir amma o elem kedi ve köpekler amacıyla hoşgörü edilebilecek benzeri ızdırap” dedi.

Sıkıntılı çip fiyatlarının seçme şehirde ayrımlılık gösterebildiğine değinen İnal ” 220-300 TL’ye büyüklüğünde ücretlendiriliyor. Ancak çip ve pasaport ücreti alay malay alınıyor. Isparta’da 160 TL yonga uygulaması, 60 TL da pasaport uygulaması edimsel fiyatı. Bize bildirme çokça sorulan sorulardan birisi “mikro yonga çıkar mı” sınırlı yonga takıldıktan sonraları kedi ve köpeklerin sevilmemesi o bölgeye çok sorumluluk uygulanmamasını referans ediyoruz. Bunun harici uygulama bölgesinden gezinti çok karşılaştığımız benzeri durum değil.” şeklinde konuştu.

Share: