Son an haberleri! Girişim Programı kapsamındaki “Sağlık ve Kimya Ürünleri Çağrısı”nda önceki kararlar alındı

Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Teknoloji Odaklı Uran Hamlesi Programı kapsamında açılan Keyif ve Kimya Ürünleri Çağrısı’na ait, “Esenlik ve kimya sektöründe kabul ettiğimiz 23 proje için önümüzdeki dönemde 784 milyon teklik AR-GE yatırımını ve 4,3 milyar lira üretim yatırımını destekleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya bakarak, Varank, Avrupa’nın yer nazik endüstri kümelenmesi MEYDAN İstanbul’un düzenlediği “SAHA EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı”nda Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’na ilişkin hikmet verdi.

Varank, Türkiye’üstelik üretimi olmayan, güç akan örtüsüz sunulan elektronikten makineye, kimyadan sağlığa, değişik sektörlerdeki ürünleri yerli ve milli imkanlarla üretebilmek amacıyla bu programı başlattıklarını bildirdi.

Mobilite ve Üretimde Yapısal Transformasyon çağrılarında yakalanan dal düzem performanstan sonraları açılan üçüncü çağrıda sağlık ve kimyada birlikte eleştiri projeleri hayata geçirme konusunda iddialı olduklarını vurgulayan Varank, şunları kaydetti:

“Keyif ve Kimya Ürünleri Çağrımıza 179 proje başvurusu oldu. Mufassal değerlendirmesi tamamlanan 44 projeden 23’ü kabul edildi, 5’i üzere revizyon istedik. Keyif ve kimya sektöründe akseptans edilen 23 proje üzere önümüzdeki 784 milyon teklik AR-GE yatırımını, 4,3 milyar liralık istihsal yatırımını destekleyeceğiz. Bu desteğin sonucunda Türkiye, kanatlı hayvan aşılarında makbul adjuvanı, meme kanseri ve otoimmün emraz amacıyla sırtçı sistemleri, ayar ek faziletkâr toksisiteye topluluk eskimemiş onkoloji ve MS ilaçlarını Hamle Programı sebebiyle reprodüksiyon kabiliyetine sahip olacak. Eren Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılında, savunma sanayisinden bilahare sanayinin seçme alanında gündemi strateji eden değil, dünyada gündemi nasıp eden bir Türkiye’yi önümüzdeki dönemde nesir edeceğiz.”

99 proje için proses devam ediyor

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı, Hamle Programı kapsamında sabık yıl “Mobilite ve Üretimde Yapısal Dönüşüm” çağrılarına daha çok, 2021’dahi Keyif ve Kimya Ürünleri Çağrısı’nda 179 projenin stabil başvuru sürecini tamamladı, 143 proje yarkurul değerlendirme aşamasına kaldı. Bu projeler üzere yapılan ince tetkik süreci böylelikle 44 proje amacıyla değişmeyen alındı, 99 proje üzere ise değerlendirme süreçleri bitmeme ediyor.

Kararlaştırılan 44 projeden 23’ü akseptans edilirken 5’i revizyona açıldı. Akseptans edilen 23 projenin AR-GE büyüklüğü 784 milyon liralık, üretime müteveccih yatırım harcaması büyüklüğü 4,3 milyar teklik oldu.

Projelerin illere bakarak dağılımına bakıldığında İstanbul 5 projeyle önce tam saha alırken bu ili Kocaeli 4, Tekirdağ 3, Sakarya 2 ve Karaman 2 projeyle izledi. Ankara, Yalova, Entelektüel, Samsun, Konya, Isparta ve Adıyaman’bile üstelik birer proje yürütülecek.

Yenilikçi ürünler üretilecek

Desteklenen projeler kapsamında yenilikçi, değer kümeli eşdeğer ilaçlar, biyobenzer ilaçlar, amansız hastalık tedavisinde mergup ve eşsiz deva kategorisinde vadi düz etkili maddeler, aşılar, bağışıklık sağlayan ürünler, kimya sanayisinde geçer not farklı kimyevi ürünler ve müstahzarlar, tababet, cerrahi, dişçilikte geçer not eczacılık ürünleri kabilinden ekleme değeri faziletkâr ciddi ürünlere müteveccih yatırımların gerçekleştirilmesi olabilir olacak.

Afiyet ve Kimya Ürünleri Çağrısı kapsamında değerlendirilen kimya sektörü, yer yağı, gaz, çekicilik, su, mineraller ve metaller kabil idmansız maddeleri 70 binin üstünde farklı ürüne dönüştürerek bir lahzada seçkin sektöre girdi sağlıyor.

Türk sanayisinin gelişimi amacıyla kilit öneme ehil aynı seksiyon olan kimya sektörü, imalat sanayisinde üretime konu maddelerin kısaca yüzdelik 30’unu oluşturuyor. İmalat sanayisi sektörleri ortada yeryüzü aşkın aut tecim açığının verildiği kimya sektörü, domestik ve milli sanayinin gelişmesinde faziletkâr potansiyel barındırıyor.

İlaç sanayisi de majör tutar ve çeşitlilikle istihsal ve dış satım imkanına erbap, katma değeri faziletli sektörlerden biri kendisine dikkati çekiyor.

Share: