ŞANLIURFA – Tescilli Karacadağ pirincinde fazlalaşan mevsim

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde tescilli Karacadağ pirincinde faziletkâr verim üreticisini sevindiriyor.

Türk Nişancı ve Ayraç Kurumunca Mart 2018’de coğrafi işaretle tescillenen Karacadağ pirinci, Diyarbakır ve Şanlıurfa arasındaki Karacadağ bölgesinde bulunan arazilerde yetiştirilen çeltiğin işlenmesiyle elde ediliyor.

İsmini yetiştirildiği Karacadağ’dan düzlük, kar sularının baharat aylarında erimesiyle beslenen derelerle sulanan ve genellikle bazalt taşlı arazilere ekilen çeltik, düz arazilerde biçerdöver, akıntılı alanlarda ise işçiler tarafından orakla toplanıyor.

Yaklaşık 5 maaş vürut süresi sonrası işçiler eliyle tarladan toplanan çeltik, yersiz arazilere serilerek gün altında kurumaya bırakılıyor. Daha sonradan işlenmesi amacıyla fabrikalara gönderilen çeltik, buradaki işlemlerin ardından tüketime amade arkaç geliyor.

Siverek’te geçen yıl 1950 bu yıl ise 2 bin 350 dekarlık arazide çeltik ekimi yapıldı.

Siverek Belediyesi Kültür Mühendisi Ramazan Şeker, AA muhabirine, Karacadağ pirincinin nahiye insanı için ayrımlı bire bir yerinin olduğunu ve bu lezzete alışan kişilerin başka pirinç tüketmekte zorlandığını söyledi.

Karacadağ’ın volkanik yapısının bu bölgede yetiştirilen pirincin aroması ve lezzetinde balaban etkin olduğunu anlatan Şeker Hastalığı, şöyle konuştu:

“Karacadağ pirinci namına arpalık aroması, kokusu ve lezzeti olan benzeri üründür. Kış aylarında yağan düşünce eriyen soğuk sularıyla sulanan çeltik bu sayede henüz mübarek oluyor. Karacadağ’ın Şanlıurfa bölgesinde geçen sene tahminî yerine 2 bin dekar alanda aynı teşrinievvel yapıldı ve dekar başına 400 kilogram ürün elde edildi. Bu sene henüz aşkın alanda çeltik ekimi yapıldı ve bölgede yaptığımız incelemelerde dekar başına ortalama 500 kilogramlık ayrımsız verim olduğunu belirledik. Mıntıka çiftçisi açısından sevindirici bir durumdur, temennimiz rekoltenin gün geçtikçe artmasıdır. Bu sene verimin bu kadar artmasını şita aylarındaki yağışa bağlıyoruz. Sonuçta Karacadağ pirinci suya gerekseme duyan ayrımsız ürün ve akarsu ne kadar bol olursa mahsul o kadar artar.”

“Farklı aynı tadı oluyor”

Çeltik üreticisi Şevket Altay ise düğü tohumlarını mayıs ayında tarlayla buluşturduklarını, zor güzeşte sürenin arkası sıra hasat dönemine geldiklerini tabir etti.

Bereketli bir zaman geçirdiklerini tamlayan Altay, “Güzeşte yıl 150 dönüm alana ekim yapmıştım, bu yıl ise kısaca 300 dönüm ilk teşrin yaptım. Güzeşte yıla göre bol bire bir rekolte beklentimiz var kim sabık sene dekar başına 400 kilogram kitap aldık. Bu sene ise dekar başına 500-550 kilogram kitap bekliyoruz. Karacadağ pirincinin faziletli rakım ve suyun soğuk olmasından âlem ayrımlı tıpkı tadı oluyor. Pirincimizi dünyaya tanıtmayı hedefliyoruz.” dedi.

Share: