Yabancıya göz satışı rekor kırmaya devam ediyor

Sonuç dönemde müstacelen küsurat kira fiyatlarına derman olacak yeni ayrımsız yöntem üzerinde duruluyor. Avrupa ülkelerinde makbul formüle göre şirketler mahsus ayrımsız süre kiraya giderilmek gibi eş veya işyeri üretecek. Yapılacak tensikat ile kazanç istisnaları uygulanacağı üzere bu gayrimenkullerin maliyeti piyasadaki benzerlerinden daha düşük olacak. Gayrimenkul sahibi şirketler, kira geliri elde etmenin yanında bu mülkleri bilançolarına ayar namına da işleyebilecek.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre kira artışını frenlemesi beklenen bu sistemden şu anda hoppadak satmak amacıyla bölük ve işyeri üreten TOKİ’nin dahi faydalanması ve isticar etmek amacıyla dahi yurt üretmesi bekleniyor. TOKİ’nin beraberinde emlak üreten şehremaneti şirketlerinin dahi sisteme karışma edilmesi tartışılıyor. DÜRÜST Öğür milletvekillerinin gündeme getirdiği öneri üzerine, Hazne ve Maliye Bakanlığı’nda çalışma başlatıldığı, bahis konusu formülün hayata geçirilip geçirilemeyeceğinin incelendiği öğrenildi.

ÜNİVERSİTE KENTLERİ

Edinilen bilgiye göre, hele üniversitelerin çetin olduğu kentler başta oluşmak üzere icar fiyatlarında bu yaz yaşanan acul artma, DOĞRU Fırka’üstelik üstelik ruzname konusu oldu. Tutum kurmaylarının yaptığı toplantılarda kira fiyatlarına müdahalenin teknik olarak türlü olmadığı, ancak kiralık bölük ve dükkan üretimine ilişik tensikat yapılabileceği belirtildi. Bu konuda seçim bölgelerinde çokça sayıda şikayet düz vekillerin konuyu Ankara’ya taşıdığı anlatım ediliyor.

ŞİKÂYETLER ARTTI

Alelhusus, Ankara, İstanbul, İzmir, Eskişehir, Gaziantep, Antalya kadar illerde fiyatlardaki fahiş değiş üzerine, kiracılar ‘ortam’ kurarak çalışmaya önceden, CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, özellikle kalkışmak amacıyla muhalefet, icar fiyatlarına ait hal üretilmesi gerektiğini dile getirdiler. Realist olmayan fahiş fiyat artışlarının önlenmesine üzere ortaya atık kâh önerilerin değerlendirmeye alındığı öğrenildi.

Hazne ve Maliye Bakanlığı’nın, icar gayeli göz ve gelişim yeri üretimine ilişik bakir düzenlemeler yapabileceği belirtiliyor. Takkadak isticar etmek üzere göz ve işleri üreten şirketlerin, icar gelirlerinden alınan kazanç ve KDV’lerden muaf tutulabileceği veyi indirim uygulanabileceği kaydediliyor. Böylecene kiralama amaçlı basamak ve işyeri üretiminin cazip kuzuluk getirilebileceği tabir ediliyor.

ÖNERİLER İNCELENİYOR

Kiradan alınan rüşvet tutarlarının, bu amaçla bakım edecek şirketlerden değişik uygulanması, kanuncu ast yapının değiştirilmesi, beyanneme zorunluluğu üzere uygulamalarda farklılığa gidilmesi için mesai yapıldığı belirtiliyor. Kanuncu madun yapının oluşturulması yerinde, satış amaçlı istihsal fail bazen şirketlerin birlikte bu sistemi dönebileceği rapor ediliyor.

Öğrencilere kira tavsiyesi: ‘Sözleşmeye husus yazdırın’

Kiralık aile arayanlar özen! Dolandırıcıların tuzağına düşmeyin

 

 

Share: