Göz satışlarında düşüş sürüyor

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’daki Westerpark’ta çok sayıda kurumun ortaklaşa düzenlediği protestoya binlerce yaşama katıldı. Rozengracht ve Raadhuisstraat caddeleri üzerinden Dam Meydanı’na büyüklüğünde yürüyen göstericiler, ev azlığına ve mütezayit kiralara reaksiyon gösterdi.

“Hayat protestosu” adı verilen gösteride, küsurat konut fiyatları, kiraların yükselmesi, içtimai bölük bekleme sürelerinin uzunluğu ve özel sektörde uygun karı bulmanın zorluklarına dikkat çekildi.

İsmini yöneltmek istemeyen tıpkı gösterici yaptığı açıklamada, 14 metrekarelik aynı boşluk amacıyla maaş 750 euro ödediğini belirterek, haddinden fazla çarkıt odalar üzere dahi rakamların yüksekliğinden şikayet etti.

Göstericiler, üzerinde “Tahaffuz hakkı kayırıcı hakkıdır”, “Kiraların yükselmesini durdurun”, “Spekülatörlere okazyon vermeyin”, “Icar çılgınlığına alın gelişigüzel mücadele edelim”, “Süregelmek kar etmekten üstündür” ve “Tığ minimum ücretliler amacıyla buradayız” yazan döviz ve pankartlar taşıdı. Eylemde gerçekleştirilen konuşmalarda, Hollanda hükümetinin göz politikasını gözden geçirmesi istendi.

Güçlükle gelirlilere ve öğrencilere yeterince basamak sağlamasını isteyen göstericiler, konutların hususi şirketler tarafından satın alınarak kira sektörünün tekelleşmesinin önüne geçilmesini arzu etti. Ev satımında ve kiralamalarda ayrımcılık yapılmamasını isteyen göstericiler, hükümetin ev işlerinden sorumlu yetkililerini soruna umar bulmaya nida etti.

İçlerinde bebekli ailelerin üstelik bulunduğu protestocuların bire bir kısmı tahta ayrımsız baraka ve saman balyalarından yaptıkları evin üstüne fahiş as ve icar rakamları yazarak yükselen fiyatları karikatürize etti.

Ağırbaşlı düzenlilik önlemleri altında geçen protesto, olaysız sona erdi.

Almanya’da kalan basamak fiyatları protesto edildi

 

Ev fiyatları Ruslar yüzünden artıyor

 

Share: