Basamak kredisiyle karı ahzetmek olamaz

Kiraların geldiği meçhul seviyeden sonradan ‘bu büyüklüğünde kira ödemek adına eş alır, yüreklilik öderim’ düşüncesi artık ağız ağıza görüntü oldu.

Zaman devlet genelinde sayı farkı büyüklükteki satılık evlerin ortalama fiyatı 1 milyon lirayı aşmış durumda. İstanbul’dahi ise bu fiyatlar 2 milyon liraya yaklaşıyor.

Sözcü’den Gamze Bal’ın haberine göre konut kredisi gidermek amacıyla ödenmesi gereken mahiye taksit tutarları 21 bin liradan başlıyor. Bittabi hususi sektörde çalışanın bu krediyi çekebilmesi üzere, ödeme gücünün taksit tutarının en bir iki 2 merhametsiz aşkın olması kabilinden kriterler aranıyor. Türkiye’üstelik ise ortalama ücretler az daha minimum ücret seviyesinde. Minimal ücret ise yılın henüz ikinci ayında kıtlık sınırının altında kaldı.

120 metrekare tıpkısı evin fiyatı 1 milyon lirayı aştı

Şekil Bankası (TCMB) verilerine göre, 2022 Şubat bakımından talih genelinde ortalama bölük metrekare fiyatı 8 bin 640 teklik. Yani 120 metrekare tıpkısı habbe averaj fiyatı 1 milyon lirayı aşmış durumda.

Konutta sayı farkı metrekare fiyatları İstanbul’birlikte ise 13 bin 836 lirayı buldu. Bu, İstanbul’birlikte 120 metrekare bire bir lüp sayı farkı fiyatının 1 milyon 660 bin liraya çıktığı anlamına geliyor.

Peki basamak yüreklilik faizleri ve mahiye taksit tutarları durumda?

Amme bankalarının konut kredisi faizleri yüzde 1,29 ila yüzde 1,34 aralığında değişiyor. Özellerde ise 1,95’kap başlayıp 2,40’a kadar çıkıyor.

Halihazırda bankalar genellikle ekspertiz değeri 500 bin teklik ve şeş kadar olan evler için, değerin yüzdelik 90’ına kadar; ekspertiz değeri 500 bin liralık üstü olan evler üzere ise, değerin yüzde 80’i kadar kredi veriyor.

Yani zaman ancak, sunu birkaç 332 bin teklik birikimi olanlar İstanbul’birlikte sayı farkı pahalı bir daireyi satın alabilir.

Tıpkı ocak parası büyüklüğünde de faiz ödenmesi gerekiyor

Diyelim ki bu birikime sahipsiniz, kavrayışsız mütezayit 1 milyon 328 bin lira konut kredisi için mahiye yapılması müstelzim ifa miktarı en bir iki 21 bin 817 TL. Özel bankalarda bu tutar 31 bin lirayı aşabiliyor.

Bu de, şayet amme bankasından yüreklilik kullanılırsa, bankaya 10 yılda bütün 2,7 milyon teklik ödenmesine, yani tıpkı sülale parası kadar bile repo ödenmesi anlamına geliyor.

Itimat eğer hususi ayrımsız bankadan kullanıldıysa birlikte toplam ödeme miktarı 10 yılda 3,7 milyon lirayı buluyor. Bu ise, satın alınan evin tutarından da aşkın Getiri ödemesi yapılması demek.

Maaşla ödeme fethetmek imkansız

DİSK-AR’ın 2022 asgari ücreti galiba olmadan aceleten ilk yayımladığı ‘Minimal Ecir Gerçeği 2022 Raporu’, minimum ücretin hemencek ülkedeki averaj ecir haline geldiğini ortaya koymuştu.

Rapordaki aktüel verilere göre, toplanmış 18,7 milyon ücretli çalışanın yüzde 78,7’si 4 bin 650 TL aylık alıyordu. Ücretle çalışanların yüzdelik 33’8’i ise (yaklaşık 6,3 milyonu) minimal ücret ve altında bir ücretle çalışıyordu.

Bugün gelinen noktada ise, 4 bin 253 TL’ye sâdır asgari ücretin açlık sınırının altında kaldığı görülüyor.

Türk-İş verilerine bakarak, yılın elan ikinci ayında kıtlık sınırı minimal ücreti geçti. 2022 Şubat’ta açlık sınırı asgari ücretin 300 TL üstüne çıkarak 4 bin 552 TL’ye yükseldi. Şubatta yoksulluk sınırı ise 15 bin lirayı aştı.

Türk-İş’mağara sonuç açıkladığı 2022 Mart verileri ise, açlık sınırının 5 bin liraya dayandığını ortaya koydu. Mart itibarıyla dört kişilik benzeri eş amacıyla açlık sınırı 4 bin 928 TL olurken, yoksulluk sınırı 16 bin 52 TL.

2,4 milyon vatandaşın 313,5 milyar TL emlak kredisi borcu var

Mavera yandan TÜİK verilerine göre, 2022 Mart’ta toplanmış basamak satışları ortamında muteber bey adına nitelenen ipotekli satışların payı yüzde 22,6 olmuştu.

Türkiye Bankalar Birliği Riziko Merkezi’nin sonuç verilerine göre ise, 2022 Küçük Ay’ta konut kredisi kullanan hayat sayısı 15 bin olmuştu.

2021-2022 Küçük Ay aralığında konut kredisi borcu olanların sayısı yüzdelik 3,5 azalırken, bankalara olan bütün emlak kredisi borcu yüzde 9,9 oranında arttı.

2022 Gücük Ay itibarıyla büyüklük genelinde 2,4 milyon vatandaşın 313,5 bilyon TL konut kredisi borcu bulunuyor.

Türkiye bölük fiyatı artışında bir numara oldu

 

Konutta bakir dolandırıcılık yöntemi!

 

Göz fiyatları yükselişini sürdürüyor

 

Share: