Yabancılara satılan konutun sayı farkı değeri 196 bin doları aştı

Emlak Elverişsiz Dışı Tanıtım Derneği’nin (GİGDER) açıklamasına göre, toplum örgütü, AGS Global hareket birliğiyle hazırladığı yabancıya basamak mir endeksi GİGDEKS’in tanıtımını gerçekleştirdi.

GİGDER üyelerinin mir fiyatından yöntemine ve güncel göz beklentilerine büyüklüğünde mütehammil çokça soruya verdikleri yanıtların ağır ezgi namına raporlanmasına ve realist tıpkı temayül ortaya koymasına müstenit çalışmanın, 3 ayda ayrımsız raporlanması amaçlanıyor.

Tanıtım toplantısında mütekellim GİGDER Başkanı Ömer Faruk Akbal, GİGDEKS araştırmasının, 30 uzuv firmanın, geride artan üçüncü çeyrekteki yabancıya taşınmazlar satışlarının adet, iş hacmi ve averaj satış fiyatı bazında nabzını tuttuğunu bildirdi.

Endeksin sektörün hedeflerine ulaşmasında benzeri bakı görevi göreceğini kaydeden, “GİGDEKS, Türkiye’de yabancıya emlak satışının sayı farkı ünite fiyatını ortaya çıkaran, kıymet beklentilerini ise gerçekçi biçimde ortaya koymayı olanaklı kılacak, yabancıya satışın nabzını tutak ve hedeflere ulaşıp ulaşmadığımızı test edebilmeye imkan verecek, misilsiz bir haber seti.” ifadelerini kullandı.

Akbal, ocakta yabancıya sayı farkı hane satma fiyatını 161 bin 500 dolar olarak belirleme ettiklerini anımsatarak, “Bu fiyatı baz ayar (100 benek) yerine kabul edersek, april-haziran döneminde 194 bin 602 dolarla 120,5 puana yükselen GİGDEKS, geride bıraktığımız çeyrekte yükselişini sürdürerek 196 bin 37 dolarla 121,4 temel puana ulaştı. Averaj basamak koca fiyatında yaşanan ayar artışı eylülde sene başına bakarak yüzdelik 21 oldu.” açıklamasında bulundu.

Mir değerini 2025’te 225 bin dolara yükseltmeyi hedeflediklerini kaydeden Akbal, hayata geçirdikleri uygulamalarla sektörde hangi büyüklüğünde kez aldıklarını 3 ayda benzeri yayınlayacakları GİGDEKS malumat setleriyle strateji edeceklerini bildirdi.

“Satışlarında vezneci kredisi kullandırdığını belirtenlerin oranı düşüşte”

Ömer Faruk Akbal, üçüncü çeyrekte yabancıya bölük satışlarında banka kredisi kullandırdığını belirtenlerin oranında manalı ayrımsız düşüş yaşandığını belirterek, nisan-mayıs döneminde yüzde 30 olan oranın üçüncü çeyrekte yüzdelik 10 adına gerçekleştiğini aktardı.

Satışlarında emniyet kullandırmadığını belirtenlerin oranının yüzdelik 90 olduğunu kaydeden Akbal, İngiltere gibi pazarlarda bu oranın yarı yarıya olduğunu, bitirme edecekleri çok yoğun uzaklık bulunduğunu anlattı.

Akbal, ayrımsız esbak çeyreğe göre gelecekte yabancıya konut satışında artma bekleyenlerin oranında çökme yaşandığını kaydederek, “Benzeri önceki çeyrekteki müspet büro beklentileri, serencam çeyrekte mevrut olumlu verilerle realize oldu. Fakat son dönemde uygulamaya güzeşte spontane valüasyon sisteminin yabancıya yurt satışlarına olan menfi etkileri, sektörde yılın sonuç çeyreğiyle ilgilendiren beklentilerde çekimserliğe sebep oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

“Spontane değerleme firması atanmasıyla 15 günde 478 milyon teklik zayi var”

GİGDER Başkanı Akbal, resen değerleme firması atanmasıyla yaşanan zararın 15 günde 478 milyon lira namına gerçekleştiğini belirterek, şu bilgileri verdi:

“Zaman Türkiye’de uluslararası yatırımcılara satılan gelişigüzel 100 gayrimenkulden tahminî 25’ini GİGDER’in gerçekleştirdiğini göz önüne aldığımızda, 478 milyon liralık bu kaybın parçalanmamış sektöre yansımasının tümevarımla 1,8 bilyon lirayı ferah ferah bulabileceği somut tıpkı selen üzerinden görülüyor.

Garanti gayeli hazırlanan raporlardaki değerler ile gayrimenkulün piyasa fiyatı beyninde yüzdelik 45’e kadar varabilen ayar farklılıkları nedeniyle yabancı alıcıların güveninin kırılması, yaşanan maddesel zararın boyutunu yükseltmekle kalmadı, bire bir zamanda değer kaybına birlikte hastalık oldu. Çözüm noktasında ivedi bir adım yapılmazsa, sektörün yaşadığı uymazlık katlanarak önümüzdeki 2-3 ay içre satışlar çabucacık düşecektir. Bu durumda yıl böylece 50 bin adetlik as hedefimizin tutması haddinden fazla edisyon görünmekle birlikte önümüzdeki sene 30 bin adetleri dahi yakalamakta zorlanırız.”

Akbal, sektörün kanayan bu yarasını durdurabilmek için GİGDER adına uygulamanın çıkış nedeni olan “hileli tabir düzenlenmesinin engellenmesi” yerine alternatif eskimemiş analizör geliştirdiklerini, bunları Belde ve Şehircilik Bakanlığı’na sunduklarını kaydederek, “Görüşmemiz olumlu geçti, bakanımız Murat Gurur de konuyu yakından izlem ediyor. Bu konuda olumlu gelişmeler kaydedebilirsek, kısa sürede halkoyu ile paylaşmayı umuyoruz.” ifadesini kullandı.

AGS Küresel Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güler ise GİGDEKS verilerinin daha çok uyumlu namına, familya, april, orak ayı ve ilk teşrin aylarının evvel haftasında yayınlanacağını bildirdi.

Gayrimenkul sektörünün bilimsel dayanağa ehil araştırmalara ve bilgi bazlı analizlere imdi bundan sonra ihtiyacının bulunduğunu nâkil Güler, “Ancak gerçekçi eğilimleri ortaya koymaya hadim veriler geliştirerek sektöre ilgilendiren sağlıklı değerlendirmeler ve yerinde öngörüler yapabiliriz. GİGDEKS, bu açıdan gine sektörde şanlı bire bir açığı dolduracak.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’de göz fiyatlarında yükseliş sürüyor

 

Bankalar konut kredisi şartlarını sıkılaştırdı

 

Eş alacaklar ilgi! Konut piyasası hareketlenecek

 

Share: