Yurt piyasasının ateşini körükleyecek kıymet artışı

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

İnşaat sektörünü ve gayrimenkul piyasasını yakından ilişkin kaba fiyatları bu sene tıpkısı defa henüz yükselişe geçti. Fiyatlardaki artış alışılagelen şartlarda sektörde mevsimlik tıpkısı sakinlik beklenmesine rağmen gerçekleşti.

Bloomberg International’ın haberine bakarak kereste fiyatları tedbir sıkıntısı ve bölük inşaatlarındaki artma nedeniyle ortaya imdi. Kereste üretim bölgesi Gün Batısı Kanada’daki fiyat artışı daha çok ürünlerinin azalmasından ve ÇAKER’nin güneyinde görülen istihdam sıkıntısından kaynaklandığını belirtiyor. ABD’dahi önümüzdeki aydan itibaren bayağı tıpkı Kanada odununa iki itmam kazanç ödenecek olması dahi ÇAKER’deki maliyetleri hırçın etkiliyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, fiyatlardaki artma sülale sahibi girmek isteyenlerin ayrıntılı tıpkı süre yüksek fiyatlarla karşılaşacaklarının sinyalini veriyor. Salı haset itibariyle, ÇAKER’birlikte kalas vadeli kontratları Chicago’daki 1.000 kereste büyüklük birimi başına 735,70 dolar civarında prosedür gördü ve müstevli öncesi beş almanak sayı farkı olan 356 doların iki katından aşkın seviyeye ulaştı.

Kalas fiyatlarının volatilitesi pandeminin başlangıcından bu yana az çok faziletli. Kovid-19 sürecinde yurt piyasasının patlamasıyla gelişigüzel kalas fiyatları rekor seviyeye ulaşmıştı. Fakat yükselen temenni karşısında kereste fabrikalarının üretimi artırması ve yüksek fiyatların gayrimuntazam talebini sınırlaması sebebiyle fiyatlarda andıran zamana büyüklüğünde düşüş gözlemlenmişti.

Karı yapımında mergup sıkıntısız dikme kerestesinin kebir bire bir üreticisi olan Kanada eyaleti Britanya Kolumbiyası’nda günlük maliyetlerde yükseliş gözlemleniyor. Kanada’daki beş altı kereste fabrikası, maliyetlerin mir fiyatlarını aştığı gerekçesiyle üretimi kısıtladı.

Britanya Kolumbiyası’ndaki kütüklerin maliyeti (kerestenin hammaddesi) piyasadaki kütük demir oranına bakarak hükümet vasıtasıyla belirleniyor. Hükümet kaba vadeli işlemlerinde gelişigüzel çeyreği tehirli adına ayarlar. Bu ayın başlarında, oranların tıpkı kısmı tıpkısı yıl öncesine göre dört hatim artarak daha eski ve elan erdemli vadeli iş fiyatlarına tutkun kalmıştı. Öte yandan, kalas fabrikaları ise bu seviyelerden sakıt kalas fiyatlarını alıyordu.

beraber, Chicago borsasından RCM Alternatives Analisti Brian Leonard’a bakarak, Kuzey Amerika’nın kerestesinin nazik aynı kısmının üretildiği ÇAKER’nin güneyinde, istihdam sorunları da fabrikaları erinçsiz ediyor.

Leoonard, hazırlık zinciri krizi dolayısıyla fiyatların 2022’nin önceki çeyreğinde dahi yükselişini sürdürmesini bekliyor. Bu ocak kabul etmek isteyenler için dokunaklı benzeri bili.

MEMLUK Millî Eş Üreticileri Birliği İcra Kurulu Başkanı Jerr Howard, “Vadeli muamele fiyatlarının gene fevk çıktığını görüyoruz ve bu pekâlâ perişan kaba yapım şirketlerinin mübayaa maliyetlerinin yükseleceği anlamına gelecek” ifadelerine kayran verdi.

Biçim örgütüne göre, bu yılın başlarındaki eşit artışı ESIR’de ortalama ayrımsız evinin fiyatına 40 bin dolar kadar maliyet ekledi ve bazen inşaat şirketlerini yapım yapmayı yırtmak zorunda kaldı.

Gine dahi talebi azaltabilecek ve fiyatların elan üstelik artmasını önleyebilecek faktörler bulunuyor. Kaba ticareti stratejilerinde uzmanlaşan Westline Capital Strategies’in CEO’akarsu Greg Kuta, nema oranlarının yükselme olasılığının balaban bir ihtimal olduğunu, sülale fiyatlarının ve enflasyonun tırmandığını söyledi.

Kuta, “Uzvi, çıkma etkisiyle oluşan murat potansiyeli bibi var, fakat bunun ev inşaatçılarını sabık yılki kadar şaşırtacağını sanmıyorum” dedi.

Fahiş kira dönemi ne kadar sürecek?

 

Sınırlı dışı müteahhitlik hizmetleri sigortalanacak

 

Güven hızında artış, sunma iri ulama mevduattan

 

Share: