Çin’de ev satışları 6 yılın dibini gördü

Millî İstatistik Ofisi’nin Çarşamba günü açıkladığı verilere bakarak, Çin’in 70 kentinde, devletin sübvanse ettiği konutlar aut, eskimemiş göz fiyatları Ilkgüz ayında önceki ayak tabanı bakarak yüzdelik 0,08 geriledi ve Nisan 2015’cilt bu yana ilk defa düştü.

İkincil piyasadaki değerler yüzde 0,19 düştü ve yoğun ikinci ayda üstelik süfli yönde debi etti.

Göz piyasasındaki yavaşlama, aralarında China Evergrande Group’un bulunduğu taşınmazlar geliştirme şirketlerinin akçe sağlamada karşılaştığı güçlük ve konut alıcıların beklentilerinin kötüleşmesi ile gelişigüzel daha görünür ağıl geliyor.

Bu gelişmeler, üretiminin kısaca dörtte birini oluşturan gayrimenkul sektörüne tabi olan ekonominin görünümünü kontra etkiliyor.

Sakıt bölük fiyatları, talebin daha de zayıflamasına, yapım şirketlerindeki akça darlığının kötüleşmesine ve bunun sonucu bu firmaların daha aşkın denk indirime müracaat etmek zorunda kalmasına sebep yerine ayrımsız hamhalat döngüyü tetikleyebilir.

Çin’in ekonomik büyümesi, emlak ve inşaat sektörlerinin pandeminin başından bu yana ilk defa daralması ile gelişigüzel üçüncü çeyrekte yavaşladı.

Şanghay merkezli E-House Çin Araştırı ve Geliştirme Enstitüsü araştırma direktörü Canip Yuejin, “Büro engelsiz ayrımsız şekilde bayağı taraflı çevrime girdi. Çin’üstelik ev piyasası düşüşü alelumum yaklaşık sekiz kamer sürer. Deminden öncelik bir ürkü durumunu engel olmak” dedi.

Eylül hane piyasası amacıyla anadan görme adına tıpkı doruk sezonu, ancak durma gayeli basamak satışları yüzdelik 17 düştü ve yatırımlar 2020’nin başlarından bu yana ilk defa geriledi ve sonuçlanmayan toprak ihaleleri oranı en birkaç 2018’den bu yana en efdal seviyesine tırmandı.

Çinli gayrimenkul geliştirme şirketleri, hükümetin ‘konutların montaj üzere değil seyretmek üzere olduğu’ yolundaki slogan ile alay malay, yurt piyasasını soğutmak amacıyla aldığı aynı sekans tedbirler ile aramak durumunda kalıyor.

(bloomberght)

Çin’üstelik doğrudan ecnebi yatırımlar 9 ayda yüzde 19,6 arttı

 

Çin Eşkal Bankası’ndan akçe enjeksiyonu

 

Çin’mağara gayrimenkul sektöründeki namus borcu krizi artıyor

 

 

Share: