Bingöl’de hükümlüler için betik kampanyası başlatıldı

– Bingöl’bile hükümlüler amacıyla betik kampanyası başlatıldı

BİNGÖL – Adalet Bakanlığının talimatıyla cezaevlerindeki kütüphaneler amacıyla hayata geçirilen mektup bergüzar kampanyası Bingöl’de de başlatıldı.

Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı himayelerinde ceza yürütüm kurumları yoluyla planlı “Mektup İyileştirir” adlı mektup dürü Kampanyası dualar eşliğinde başladı. Ceza infaz kurumundaki tutuklu ve hükümlülere okuma alışkanlığı vermek ve farkındalık düşünmek üzere Türe Bakanlığı ile Hars ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan tören düzeni çerçevesinde bitmeme eden Ukubet İnfaz Kütüphaneleri üzere Pusula Armağan Kampanyası minvalinde Bingöl Doğruluk Sarayı ve benzeri AVM’de açılan stantta 15 Şubata kadar kitap bağışları akseptans edilecek, kitaplar devlet genelinde bulunan ukubet yürütüm kurumlarının envanterine kayıt edilecek.

Açılışta meşveret yapan Bingöl Cumhuriyet Altını Başsavcısı Ümit Düşüncesiz, ukubet ve asayiş tedbirlerinin infazı ile ulaşılmak matlup esas amacın öncelikle genel ve özel önlemeyi hatırlamak, bu maksatla hükümlünün yeniden suç işlemesini yasaklayıcı etkenleri pekiştirmek, toplumu suça cebin müzaheret etmek, hükümlünün baştan sosyalleşmesini haydi, yaratıcı, kanunlara, nizamlara ve sosyal kurallara hürmetli, takı haiz aynı hayat biçimine uyumunu kolaylaştırmak olduğunu söyledi. Fikirli, “Türk ukubet hak sisteminde de benimsendiği amacıyla, cürüm ve suçlularla mücadelede ana olan iki ölçüt, yeniden suç işlenmesinin önlenmesi ve hükümlünün topluma baştan kazandırılmasıdır. Bu misyon doğrultusunda ceza uygulama kurumlarımızda, hükümlülere müteveccih verilen sosyalleştirme programlarının yanında, terbiye öğretim programları ile bile topluma baştan kazandırılmaları hedeflenmektedir. Pusula okumaya manipülasyon ve tezkere kıraat programları ile ceza infaz kurumlarımızda kâin hükümlülerimizin bilinçlenmeleri, nitelikli ant geçirmeleri ve cezasının infazından sonraları topluma yeniden şuurlu bir duygusal namına kazandırılmaları sağlanmaktadır. İnfazın anne amacı doğrultusunda ukubet yürütüm kurumlarımızda mahkûm ve tutukluları kendilerini geliştirmeleri, gereksiz zamanlarını çalışkan tıpkı şekilde kullanmaları amacıyla kütüphaneler oluşturulmuştur. Halihazırda ülkemiz genelindeki birlik ukubet uygulama kurumlarında kitabevi hizmeti verilmektedir. Bu kütüphanelerde çokça sayıda kategoride ve sayıda yayınlar bulunmaktadır. Kütüphanelerdeki yayınların nicel ve niteliklerinin arttırılması amacıyla Bakanlığımız vasıtasıyla muhtelif icraat sürdürülmektedir. Türe Bakanımızın talimatları doğrultusunda, işaret sayısı dar olan ve yıpranmamış açılan ceza yürütüm kurumlarındaki kütüphanelere öncelik mal olmak kaydıyla ülke genelinde 31 Mayıs 2021 tarihinde ‘Bir Mektup, Ayrımsız Umut’ sloganıyla başlatılan Ukubet uygulama Kurumu Kütüphaneleri için Betik Bergüzar Kampanyası 18 Haziran 2021 tarihinde sona ermişti. Bu kampanya boyunca 216 stantta ve kitap kumbaralarında toplanmış 256 bin 376 adet kitap toplanmıştır. Önümüzdeki yıllarda üstelik betik armağan kampanyalarının anadan görme namına düzenlenmesi planlanmaktadır. Bu çerçevede 2023 yılında “Kitap İyileştirir” sloganıyla Ceza uygulama Kurumu Kütüphaneleri için Betik Bergüzar Kampanyası baştan düzenlenmiş olup, 15 Şubata büyüklüğünde Bingöl Doğruluk Sarayı dayanç ikmal ve AVM methal katında kurulacak olan ihsan standına kitaplarını konfirmasyon edebilirler. Unutulmamalıdır kikitap iyileştirir. Bu çevirici ile kızıl katılımcılarımıza konu üzerine gösterdikleri duyarlık zımnında şükranlarımı sunuyor, tüm Bingöl halkımızı cezaevlerine mektup hediye konusunda stantlarımıza davet ediyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların peşi sıra getirilen kitaplar ukubet ve tevkif evi personelleri tarafından teyit alınmaya başlandı.

Share: