Türkiye’nin lokal peynirleri Kars’taki festivalde tanıtıldı

Kars’ta, Vilayet, Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ile Kars Ticaret ve Sanayi Odası hareket birliğinde düzenlenen “Peynir Festivali”nde yerel peynirler tanıtıldı.

Yurdun değişik iklim ve yörelerinde üretilen peynirler, site merkezindeki Kars Kalesi eteklerindeki Bedesten bölgesinde kurulan stantlarda vatandaşların beğenisine sunuldu.

Festivalde, lokal peynirler tıpkı araya getirilerek peynirlerin bilinirlik düzeyinin artırılması, işaret oluşturulması ve pazarlanması amaçlanıyor.

“Peynirlerin kralı” kendisine bildik gravyer başta almak için birçok çeşidin üretildiği Kars’taki festivalde, Bitlis, Van, Batman, Bingöl, Muş, Karaman, Hakkari ve Türkiye’nin farklı illerinden getirilen kısaca 50 peynir çeşidi tanıtıldı.

SERKA Umumi Sekreteri Nurullah Kişmiri, AA muhabirine, Kars’ın peyniriyle markalaşmış bire bir şehir olduğunu rapor ederek, “Tahminî 30 peynirin üretildiği Kars’ta, bu alanda markalaşmayı henüz istikbal çıkarmak, uluslararası boyuta sürmek istiyoruz. 2019’da ilkini gerçekleştirdik, pandemi zımnında 2.’sini bu yıl yaptık. Amacımız geleneksel ağıl getirip ulusaldan arsıulusal boyuta çıkartmak.” diye konuştu.

Festivali büyüterek dünyada curcunalı getirecek tıpkı ağıl getirmeyi amaçladıklarını anlatan Esmer, “Burada 50 çeşit peyniri tanıtıyoruz, vatandaşların ilgisi oldukça dolgunca. Fesstivali turizm materyali adına Kars’ın turizm değerleri arasına kısaltmak istiyoruz.” dedi.

Festival, konserle sona erdi.Share: