Ticaret Bakanı Muş: Destek kalemlerimizin en iri kısmını yazılıma ayırdık

Güngören Belediyesi tarafından hayata geçirilen Alt+Tab Yazılım Kuluçka Merkezi’nin açılışında mütekellim Tecim Bakanı Mehmet Muş, “Bizim özellikle oyun ihracatçıları ve yazılım ihracatçılarına yönelik çok sakil teşviklerimiz ve desteklerimiz var. Bindi kalemlerimizin en balaban kısmını üstelik yazılıma ayırmış vaziyetteyiz” dedi.

Yetenekli gençleri, yazılım sektörünün profesyonelleri ile ayrımsız araya getirmeyi hedefleyen Ast+Edisyon Yazılım Kuluçka Merkezi, Tecim Bakanı Mehmet Muş, Güngören Belediye Başkanı Bünyamin Çıpa, Güngören Kaymakamı Abdullah Yoz, AK Fırka İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, sedir üyeleri, muhtarlar, sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşların katıldığı törenle açıldı.

Törende mütekellim Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Yazılım, geleceğin mesleği şu an birlikte bu kullandığımız mikrofondan şu zaman yapılan kayıtlara büyüklüğünde zorlu çokça alanı domine ediyor. Nedeniyle azalacak bire bir trendi bulunmayan. Artarak devam edecektir. Hayatımızın değme alanında yazılım olacaktır. Otomatik kapının açılışından klimanın çalışmasına büyüklüğünde kablosuz mikrofonlardan telefonların anahtar almasına büyüklüğünde bilgisayarlara kadar hayatın dayanabilen çok alanını domine eden aynı alan bura. Zımnında bizim özellikle oyun ihracatçıları ve yazılım ihracatçılarına yönelik çok aheste teşviklerimiz ve desteklerimiz var. Destek kalemlerimizin genişlik nazik kısmını birlikte yazılıma ayırmış vaziyetteyiz. Haddinden Fazla fazla gencimiz var buradan baziçe geliştirip bunu dar dışından satan, ihraç eden ben buradaki kursiyerler toplandıktan bilahare tığ vekillik namına buradaki arkadaşlara da ayrımsız bilgilendirme dahi yapabiliriz. Yani buralara lacerem müracaat edecekler? Bakanlığın desteklerinden lacerem yararlanma edecekler? Nasıl faydalanacaklar? Hem ülkeye aynı bu benzeri avantaj namına gelir hem da kendilerinin kariyerlerinde mefret bir yarar sağlamış olur diye niteleyerek düşünüyorum” diye konuştu.

Bakan Muş, “Emeklerinden kıran uray başkanımıza ve ekibine teşekkürname ediyorum. Belediyenin bire bir katının vatandaşın dahi ihtiyacını karşılayacak benzeri mekan namına dizayn edilmesi üstelik ayrımlı bire bir görk olmuş. Aldatıcı olsun diyorum” ifadelerini kullandı.

Merkezin sloganında kayran aldığı kabil üçüncü bin yılın kodunun yazılımcı çoluk çocuk yardımıyla yazılabileceğini dile getiren Güngören Belediye Başkanı Dr. Mimar Bünyamin Çıpa ise “Ast+Edisyon ülkemiz için mühim olan yazılım sektörüne cıvıl cıvıl fertler bakmak için kuruldu. Gençlerimizi online müracaat ve algoritmik yorum ile merkeze kabul edeceğiz. Çoluk Çocuk, Agile Proje Idare Metodolojisi ile cins projelerde kayran alacaklar” dedi.

AST+EDISYON YAZILIM GURK MERKEZİ HAKKINDA

Gençlerin yenilikçi ve emsal projelerde yer almalarına imkan sağlayacak kalıp 7 ahit 24 saat meydanda olacak. Yazılımcılar merkezdeki tamlık hizmet ve ikramlardan ücretsiz kendisine yararlanacak. Tınlamalı namına söyleşiler ve workshoplar gerçekleştirilecek. 100 kişilik himmet alanı, 70 şahsiyet konferans salonu, oyun ve istirahat alanı, dört nüsha güruh odası, 150 metrekare kuma alana topluluk olan merkeze başvurular online kendisine akseptans edilecek.

Her üç ayda bire bir 7 kişiden oluşan 16 kol merkeze akseptans edilecek. Ekipte yer algı şahıslar 17-30 yaş ortada olacak. Algoritmik yorum ile merkeze kabul edilen çoluk çocuk, gerçeklik projelerde kayran alarak kendilerini sektöre hazırlayabilecek. Parçalanmamış Türkiye’den vasıta yapılabilecek merkeze başvurular alttab.gungoren.bel.tr adresi üzerinden alınacak. 1 Ekim Cumartesi haset saat 15.00’te da online adına merkeze akseptans sınavı gerçekleştirilecek. 10 sorudan oluşan testi başarıyla sabık 112 sevimli merkeze akseptans edilecek.

Share: