Türkiye’deki 3 efsanevi hastanesinden biri: Bölgedeki çiftçiler üzere umut oldu

Türkiye’deki 3 efsanevi hastanesinden biri: Bölgedeki çiftçiler için imge oldu

ÇANKIRI – Çankırı’dahi 2019 yılında kurulan ve Türkiye’de 3 örneğinin bulunduğu efsanevi hastanesi, Çankırı, Kastamonu, Çorum ve Ankara’daki hayvan yetiştiricileri ve çandır hayvanlarının umudu oldu.

Çankırı’de 2018 yılında mütezayit buzağı ölümlerinin önüne saklamak üzere Çankırı Maya Sığır Yetiştiricileri Birliği vasıtasıyla kurulan Çankırı Efsanevi Hastanesi, 3 yıldır umut olmaya devam ediyor. Düşük otama ücretlerinin kâm edildiği efsanevi hastanesinde, yapılan buzağı tedavilerinde kestirmece yüzdelik 75 başarı oranına ulaşıldı. Alanında ehlihibre baytar hekim ve personellerin bakım verdiği hastanede, 3 yılda yüzlerce efsanevi sağlığına kavuştu. Kastamonu, Çorum ve Ankara’dan birlikte taleplerin alındığı sayrılarevi, hayvan yetiştiricilerin umudu oldu. Melez hayvanları ve domestik hayvan bilimi de sağlıklarına kavuşturulan hastanenin ilerleyici süreçte, şehir merkezi dışına taşınarak geliştirilmesi hedefleniyor.

“Tedavilerinde yüzde 70 ve 80 oranında bir muvaffakiyet sağladık”

Sayrılarevi ile ilişkin vukuf veren Çankırı Maya Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı ve Çankırı Hayvan Hastanesi Umumi Heyet Başkanı Ömer Çendek, “Çankırı Hayvan Hastanesi yönetim kurulu başkanlığı yürütmekteyim. İlimiz hayvancılığın alçak olduğu tıpkısı memleket. köylerde oturan insanlarımızın kavil kaynağının hayvancılık olması sebebiyle, 2018 yılında buzağılarının ölmesi, alelhusus efsanevi hastanesini açmamın sebeplerinden bir tanesi. Buzağıları yaşatma namına, köyde oturan insanların hayvanları, buzağıları ölmesin diyerek böyle ayrımsız düşünceyle tıpkı yola çıktık. 2019 yılının Çatlak ayında Çankırımıza kazandırmış olduk. Bugüne kadar yapmış olduğumuz buzağı tedavilerinde yüzde 70 ve 80 oranında aynı başarı sağladık. Bunun yanı sıra, kanatlı hayvan bilimi, çıkmaz hayvanların tedavisinde üstelik hizmetler vermekteyiz. Hastanemiz 17 personele 24 saat dürüst namına çalışıyor. Bağımlı kim tat canlıyı yaşatabilmek bizim üzere haddinden fazla heybetli. İlk dolaşma lacerem aynı heyecanla hastaneyi açtıysak o heyecanla hem doktor arkadaşlarımız, hem alışılagelen personeller, tığ dahi bitmeme etmekteyiz. Hastanemize Çorum’dan, Kastamonu’dan ve alelhusus Ankara Çubuk’tan hayvanlar getirilmekte” dedi.

“Şişman tıpkı alanda değişik bölümler yaparak devam ettirmeyi düşünüyoruz”

Hayvan hastanesinin geliştirilmesi amacıyla planlamalar yaptıklarını tabir fail Çendek, “Ağırlığımız şu anda büyükbaş. Zira burada biz buzağıları yaşatmak zorundayız efsanevi tedavilerini fayrap etmek zorundayız. Hastanemizdeki bütün ekipmanları baktığınızda çağ tahlilleri, içki sonuçlarını elde edebilmek üzere bu makineleri, bu cihazları hastanemize kazandırdık. İnşallah ilerleyen zamanlarda hastaneyi daha şehir dışına, şişman tıpkısı alanda ayrımlı bölümler yaparak bitmeme ettirmeyi düşünüyoruz” diye konuştu.

“Ülkemizin 7 bölgesinin 7 kıta hastanesinin olması gerektiğini düşünüyorum”

Hayvan hastanelerinin Türkiye genelinde yaygınlaştırılması gerektiğini ifade eden Ömer Çendek, “Türkiye’üstelik 4 şerha havan hastanesi vardı. Ayrımsız tanesi kapandı, Türkiye’bile şu anda üç kıta hastanemiz var. Bence ülkemizin 7 bölgesinin 7 kesim hastanesinin olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü cihazlarla sonuçlar temizlemek bire bir sonuca yayılmak elan dümdüz oluyor. Bu nedenle özellikle büyükbaş, küçükbaş hayvanları yaşatabilmek üzere hastanemizin büyüklük anlamında yayılması gerekiyor. Yaptığımız tedavilerde elden girdi maliyetleri ve normal maliyetlerin parasını alıyoruz. Yani çokça faziletkâr ayrımsız dünyalık temenni etmiyoruz. Çünkü bura birliklerin ve üreticinin hastanesi. Devletimizden ve rastgele yerden hiçbir gelirimiz namevcut” şeklinde konuştu.

Hastanede işyar Veteriner Hekim Halil İbrahim Yalçın, donanımlı ayrımsız hastanede hayvanları sağlıklarına kavuşturduklarını rapor ederek, “Benzeri buçuk senedir Çankırı Efsanevi Hastanesi’nde etkin adına çalışıyorum. Şu ped alanında yoğunlaştım. Bu alanda uzmanlaşıyoruz. Aynı buçuk senedir mütenevvi hayvanlara baktık. Bildirme yakın zamanda tıpkı karacamız geldi. Onun birlikte tedavisini yapıp Valimize doğaya saldık. Bu dönemde çokça aşkın hayvanlara bakıyoruz. Kedi, köpeklere üstelik bakıyoruz. Burası etken namına çalışıyor. Vadi hekimlerimiz var., onlar da köylerimize anbean oradaki kocabaş hayvanlarla ilgileniyorlar” ifadelerini kullandı.

Share: