Türk ve Bulgar eş futbol takımları “Kadına şiddete yararlı” temasıyla sahaya çıktı

Edirne’bile eskimemiş kurulan Karaağaç Ardıl Spor kadın futbol takımı, Edirne’nin kurtuluşunun 100. yıl dönümünde Bulgaristan’ın Plovdiv Enko avrat futbol takımıyla “Kadına şiddete müfit” temasıyla hukuk maçında karşılaştı.

25 Kasım Stadyumu’ndaki maç öncesi Belediye Başkanı Recep Gürkan, iki topluluk birlikte başarı diledi, bando kaptanlarına çiçek verdi.

Gürkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Edirne’nin kurtuluşunun 100. sene dönümü zımnında mutlu ve albenili olduklarını söyledi.

25 Kasım’ın, Kadına Müteveccih Şiddete Alın Uluslararası Mücadele Günü üstelik olduğunu anımsatan Gürkan, “Edirne’nin ilk arzulu kadın ayak topu takımı olan Narven Ardıl Spor bire bir hukuk maçı yapacak. Hem kadına şiddetin önlenmesi anlamında bire bir ide atfetmek üzere hem de 2022 Edirne yılı kapsamında kombinasyon edildi. Edirne özgür kadınların olduğu bire bir site. Kadına şiddetin sunma birkaç olduğu şehirlerden birisi. Kadınların, bugüne büyüklüğünde ayvaz sporu yerine bildik futbolda birlikte ne büyüklüğünde liyakatli olduklarını bütün bu arada göreceğiz.” diyerek konuştu.

Narven Arda Spor Kulübü Başkanı Birol Salçın da eş futbol takımlarının Edirne’dahi benzeri önceki olduğunu belirterek, “Enko Ayak Topu Kulübü teklifimizi kırmadı misafirimiz oldular. Ülfet havasında güzelce bire bir yassı var.” dedi.

Salçın, karşılaşmanın Kadına Müteveccih Şiddete Alın Uluslararası Savaş Günü’nde oynanmasının ayrı bire bir öneminin olduğunu söyledi.

Sahaya “Kadına yönelik şiddete yarayışlı” pankartıyla çıktılar

Plovdiv Enko Spor Kulübü Beceri Direktörü İlia Kunov bile karşılaşmanın iki kent ve topluluk arasında kullanılmamış dostlukların kurulmasına vasıta edeceğini belirtti.

İki takımın oyuncuları, sahaya ellerinde “Kadına yönelik şiddete hayır” ve “Kurtuluşunun 100. yılı hümayun olsun Edirne’m” yazılı pankartlarla çıktı.

Kadın taraftarlar üstelik futbolculara tribünden destek verdi.

Milli marşların okunmasının ardından sembolik bidayet vuruşunu, Gürkan, İl Genel Meclisi üyeleri Çiğdem Gegeoğlu, Ferişte Uzgör ve Şehremaneti Sedir Üyesi His Şener ile yaptı.

Edirne bölgesi hakemlerinden Yonca Karagöz’ün yönettiği karşılaşmayı mihman bando 4-2 kazandı.

Share: